Hydrolaty są powszechnie stosowane w pielęgnacji skóry twarzy – przywracają jej prawidłowe pH, tonizują, odświeżają, dodają blasku. Nie jest to jednak jedyny sposób wykorzystania tego kosmetyku – hydrolat można również stosować do włosów – zarówno na całą ich długość, jak i na skórę głowy. Jak stosować hydrolat do włosów? Który hydrolat sprawdzi się w tej roli najlepiej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!
Spis treści
Hydrolaty do włosów – co to takiego?
Hydrolat stanowi produkt powstający w procesie destylacji parą wodną liści lub kwiatów roślin – stanowią one produkt uboczny w produkcji olejków eterycznych. Powstała woda podestylacyjna to właśnie hydrolat. Zachowuje ona niemal wszystkie drogocenne właściwości danej rośliny, a jednocześnie jest znacznie bardziej delikatna od olejków eterycznych. Hydrolaty osiadają wodnistą formułę, delikatny zapach oraz bezbarwny kolor. Zachowując wszystkie cenne minerały i witaminy, a jednocześnie posiadając bardzo łagodne działanie, są idealne do stosowania w pielęgnacji. W odróżnieniu od olejów eterycznych można jest stosować bezpośrednio na skórę czy włosy.
O hydtolatach bardzo wiele mówi się w kontekście pielęgnacji skóry twarzy ze względu na ich tonizujące i odświeżające właściwości. Są one niezbędne do przywrócenia skórze prawidłowego pH po jej dokładnym oczyszczeniu (Przeczytaj również: Etapy pielęgnacji twarzy – demakijaż, oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie skóry twarzy). Hydrolaty idealnie uzupełniają również pielęgnację włosów. Można stosować je na wiele sposobów – zarówno bezpośrednio na skórę głowy, jak i na całą długość. Jak działa hydrolat do włosów?
Hydrolat do włosów – jak działa?
W pielęgnacji włosów hydrolat można stosować na różne sposoby – sprawdzi się zarówno w formie mgiełki do włosów, jako baza do olejowania włosów, a także jako składnik odżywek lub masek do włosów. Cząsteczki hydrolatów wnikają głęboko w strukturę włosów, zapewniając im nawilżenie, odżywienie, regenerację. Włosy spryskane hydrolatem stają się błyszczące, miękkie i przyjemnie wygładzone. Dodatkowo, hydrolat zapewnia włosom ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Z kolei hydrolaty stosowane na skórę głowy w formie wcierki wzmacniają cebulki włosów, przyspieszają porost włosów, regulują wydzielanie sebum, a tym samym spowalniają przetłuszczanie się włosów. Wiele z hydrolatów posiada również właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne i kojące, dlatego skutecznie łagodzą podrażnienia skóry głowy, oczyszczają, zmniejszają łupież i stany zapalne.
Jak stosować hydrolaty na włosy?
Hydrolat jest kosmetykiem o dość uniwersalnym zastosowaniu. W pielęgnacji włosów również można go używać na wiele sposobów. Oto kilka z nich:
Hydrolat do włosów w formie mgiełki
Najprostszą formą zastosowania hydrolatu jest rozpylenie go na powierzchni włosów oraz skóry głowy. Hydrolaty są najczęściej zamknięte w buteleczce z atomizerem, dlatego bardzo łatwo dokonać aplikacji produktu. Hydrolat jest kosmetykiem, który może być stosowany wielokrotnie w ciągu dnia – posiada on bowiem bardzo delikatną i lekką formułę. Z tego względu stosowanie hydrolatu na włosy nie powoduje ich przeciążenia, oklapnięcia ani przesuszenia.
Jakich efektów można się spodziewać stosując hydrolat do włosów w formie mgiełki? Przede wszystkim odświeżenia włosów, nawilżenia, wygładzenia. Hydrolat nadaje włosom miękkości i blasku. To również sposób na zapewnienie włosom ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Hydrolat na włosy jako płukanka
Hydrolat można również wykorzystać jako składnik domowej płukanki. Płukanka hydrolatem sprawia, że włosy stają się błyszczące, miękkie, gładkie. Łuska włosa domyka się, dzięki czemu włos wygląda zdrowiej. Włosy zdecydowanie łatwiej się układają i przestają elektryzować.
W jaki sposób przygotować płukankę na bazie hydrolatu? Możesz połączyć hydrolat w octem jabłkowym lub malinowym, w proporcji 3:1. Przygotowaną recepturą należy obficie spłukać umyte włosy, wykonując przy tym masaż skóry głowy. Następnie należy delikatnie wytrzeć włosy ręcznikiem. Płukankę z użyciem hydrolatu można stosować nawet kilka razy w tygodniu.
Hydrolat jako wcierka do włosów
Hydrolat może być również zastosowany w formie wcierki, którą aplikuje się na skórę głowy. Kosmetyk należy rozpylić na skalp i delikatnie go wmasować. Pobudza to krążenie, ułatwiając wnikanie składników aktywnych. Zastosowanie hydrolatu w formie wcierki przyspiesza wzrost włosów, wzmacnia włosy, hamuje ich wypadanie, reguluje pracę gruczołów łojowych, eliminuje problemy ze skórą głowy, takie jak jej przesuszenie, przetłuszczanie, łuszczenie się, łupież, a także zmniejsza jej stany zapalne i łagodzi podrażnienia, przynosząc skórze głowy ulgę.
Hydrolat do włosów – baza do olejowania
Istnieje kilka sposobów na olejowanie włosów. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiedniej bazy, która zapewni możliwość olejowania włosów na mokro. W tym celu można również wykorzystać hydrolat – wystarczy rozpylić go na powierzchni włosów, co zapewni im lepsze wchłanianie składników aktywnych z oleju, a także ochroni przed nadmiernym obciążeniem w wyniku nałożenia oleju.
Hydrolat jako składnik maseczek i odżywek
Maseczka do włosów powinna być stosowana w pielęgnacji włosów każdego rodzaju przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Doskonałym dodatkiem do masek jest hydrolat, który domyka łuski włosów, zapewniając im miękkość, gładkość i blask. Hydrolat sprawia, że włosy łatwo się rozczesują i bardzo dobrze układają. Maseczkę na włosy możesz wykonać np. z glinką kosmetyczną – sprawdź, który rodzaj glinki warto wybrać do pielęgnacji włosów: Rodzaje glinek – naturalne glinki kosmetyczne.
Jaki hydrolat do włosów wybrać?
Hydrolat jest produktem o uniwersalnym zastosowaniu, który można stosować zarówno w pielęgnacji skóry twarzy, jak i włosów. Jaki hydrolat do włosów najlepiej wybrać? Przede wszystkim powinien on być odpowiednio dobrany do potrzeb oraz kondycji skóry głowy i włosów. Właściwie dopasowany hydrolat przywróci włosom zdrowy wygląd, nada im blasku i pozwoli wyeliminować wiele włosowych problemów.
Hydrolaty do włosów przetłuszczających się
Przetłuszczanie się włosów wynika ze zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych, czego przyczyny tkwić mogą m.in. w ich niewłaściwej pielęgnacji. Włosy przetłuszczające się wymagają zastosowania hydrolatu, który ogranicza wydzielanie sebum, oczyszcza, a jednocześnie nawilża i odżywia. Odpowiednio dobrany hydrolat do włosów przetłuszczających się zapewni im świeżość przez długi czas. Który produkt wybrać? Sprawdzą się:
- Hydrolat sosnowy
- Hydrolat szałwiowy
- Hydrolat miętowy
- Hydrolat melisy lekarskiej
- Hydrolat z krwawnika
Hydrolaty do włosów suchych i cienkich
Włosy suche, cienkie, osłabione i zniszczone charakteryzują się szorstkością w dotyku, brakiem blasku, puszeniem i elektryzowaniem, rozdwajaniem końcówek, łamliwością, a często również wypadaniem. W tym przypadku konieczne jest dobranie takich kosmetyków, które będą domykać łuski włosa, zapewniać im intensywne nawilżenie i odżywienie, wzmacniać cebulki włosów, a także zabezpieczać przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W przypadku włosów suchych dobrze jest stosować hydrolaty takie jak:
- Hydrolat różany
- Hydrolat geraniowy
- Hydrolat z zielonej herbaty
- Hydrolat z nagietka
Hydrolaty na łupież i stany zapalne skóry głowy
Hydrolaty to produkty, które doskonale działają na skórę głowy, przynosząc jej ukojenie w wielu problemach, takich jak łupież, stany zapalne, łuszczenie się skóry głowy. W tym przypadku należy postawić na taki hydrolat, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, oczyszczająco, a jednocześnie nawilżająco i wzmacniająco. Oto produkty, które możesz wybrać borykając się z problemem łupieżu:
- Hydrolat rozmarynowy
- Hydrolat tymiankowy
- Hydrolat lawendowy
- Hydrolat jałowcowy
Hydrolaty do wrażliwej skóry głowy
Swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry głowy, tendencja do podrażnień, a także do nadmiernego wypadania włosów to typowe objawy wrażliwej skóry głowy. W tym przypadku należy szukać hydrolatu o działaniu łagodzącym, kojącym i nawilżającym. Wrażliwa skóra głowy to problem, w którym pomocne mogą być hydrolaty takie jak:
- Hydrolat z rumianku
- Hydrolat bławatkowy
- Hydrolat lipowy
- Hydrolat oczarowy