Hydrolaty, zwane również wodą kwiatową lub roślinną, to kosmetyki, które zyskały na popularności i stały się niezbędnym elementem niejednej kobiecej kosmetyczki – mają one bowiem wyjątkowe działanie nawilżające, łagodzące i odżywiające, dzięki czemu doskonale nadają się do włączenia ich do codziennej pielęgnacji. Świetnie zastąpią tonik, można ich używać z olejkami, łączyć z serum bądź żelami hialuronowymi. Czym jednak jest hydrolat i w jaki sposób można go stosować?
Spis treści
Hydrolat – co to takiego?
Hydrolat to woda, która jest pozostałością po produkcji olejków zapachowych. Jest produktem całkowicie naturalnym, powstałym w wyniku procesu destylacji parą wodną roślin bądź ich części (liści, kwiatów), w trakcie którego uzyskuje się olejki eteryczne. Pozostała po oddzieleniu od olejku woda, zawierające rozpuszczalne cząstki roślinne oraz niewielkie (0,02%-1%) ilości olejku eterycznego, to właśnie hydrolat.
Do niedawna hydrolaty uważane były za bezużyteczny produkt uboczny powstały w trakcie uzyskania olejków, jednak gdy odkryte zostały ich właściwości pielęgnacyjne, zaczęto je doceniać. Hydrolaty mają właściwości podobne właściwości do olejów zapachowych, lecz są znacznie delikatniejsze dla skóry, ich pH jest zbliżone do naturalnego, są mniej alergenne i nie posiadają aż tak intensywnego zapachu. Zawartość substancji roślinnych i składników odżywczych sprawia, że doskonale pielęgnują i nawilżają skórę.
To, co można jednak uznać za wadę to fakt, że zapach hydrolatu, choć dość łagodny, może różnić się od olejku z którego jest pozyskiwany, w niczym go nie przypominając.
Jak stosować hydrolat?
Hydrolat to doskonały, naturalny sposób na zastąpienie toniku. Jego głównym zadaniem jest zatem tonizowanie skóry po jej oczyszczeniu, gdyż doskonale przywraca skórze jej naturalne pH. Aby go zastosować wystarczy rano i wieczorem spryskać nim twarz, dekolt oraz szyję, odczekać chwilę, aby skóra wchłonęła mgiełkę, a następnie zetrzeć nadmiar za pomocą płatków kosmetycznych. Hydrolat stosowany w ten sposób skutecznie usunie resztki makijażu, przywróci skórze właściwy poziom pH, złagodzi podrażnienia i stany zapalne, nawilży, odżywi. Ponadto, wody roślinne wykazują działanie antyseptyczne.
Ważne! Większość hydrolatów można stosować w formie nierozcieńczonej, bezpośrednio na skórę, gdyż ich pH jest zbliżone do pH naszej skóry. Jeśli jednak masz cerę skłonną do alergii to warto rozcieńczyć je z wodą w proporcji 1:1
Wody kwiatowe mogą być również stosowane jako składniki kosmetyków – mogą stanowić bazę wodną do kremów, balsamów czy mydeł. Wodę kwiatową można stosować jako półprodukt w produkcji własnoręcznie wykonanych kosmetyków, być stosowane jako baza do maseczek z glinki kosmetycznej, maski algowej lub maseczek w proszku.
Hydrolaty mogą być także używane jako mgiełka odświeżająca – spryskanie twarzy wodą kwiatową przywróci skórze świeżość i przyjemnie ją ochłodzi, szczególnie latem. Można je również stosować pod krem, podkład lub jako środek łagodzący po depilacji czy goleniu.
Naturalne wody kwiatowe mogą ponadto posłużyć jako wcierka do włosów, składnik płukanki do włosów bądź jako sposób na rozcieńczenie szamponu, aby złagodzić jego działanie.
Działanie hydrolatów, czyli jakich efektów możesz się spodziewać?
- Nawilżenie – hydrolaty zapewniają doskonałe nawilżenie skóry, pielęgnują ją, regenerują. Można je stosować wielokrotnie w ciągu dnia, aby uzyskać efekt doskonałego nawodnienia.
- Odświeżenie skóry to jedno z podstawowych zadań hydrolatów. Spryskaj nimi skórę, a poczuje się ona orzeźwiona i oczyszczona.
- Ukojenie, jakie zapewniają skórze hydrolaty to wynik ich właściwości kojących i łagodzących. Wody kwiatowe zapewniają ulgę podrażnionej skórze, łagodzą stany zapalne, redukują zaczerwienienie skóry, niwelują opuchliznę.
- Zmniejszone niedoskonałości – działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne hydrolatów sprawia ,że ich stosowanie na skórę zapobiega powstawaniu i zmniejsza istniejące wypryski, zaskórniaki, stany zapalne.
- Promienna i pełna blasku cera – hydrolaty wykazują działanie rozjaśniające, nawilżające i odżywiające naszą skórę. Wyrównują koloryt skóry, zmniejszają przebarwienia i cienie pod oczami.
- Mocne, zdrowe włosy – hydrolaty stosowane jako wcierki do włosów zapewniają ich zdrowy wygląd, wzmacniają cebulki włosów, przyspieszają ich porost, chroniąc jednocześnie przed wypadaniem. Mogą okazać się również pomocne w walce z łupieżem i problemem przetłuszczających się włosów, gdyż regulują poziom wydzielanego sebum na skórze głowy.
Zanim zastosujesz hydrolat
Hydrolaty mogą mieć zdecydowanie inny zapach niż olejki eteryczne, dlatego najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy dany zapach nam odpowiada jest zakupienie na początku małego opakowania tego produktu.
Pamiętaj! Warto również wiedzieć, że hydrolaty dość łatwo ulegają zepsuciu, dlatego należy przechowywać je w lodówce. Nie powinny być wystawiane na światło słoneczne ani trzymane w zbyt ciepłych temperaturach.
Niektórzy producenci próbują przedłużyć ich trwałość dodają konserwanty. Czasem są to konserwanty naturalne, w śladowych ilościach, jednakże w dobrym, naturalnym hydrolacie nie powinny znaleźć się żadne sztuczne konserwanty, barwniki, substancje zapachowe, glikole i gliceryna ani PEG-i.
Co więcej, zanim zakupisz hydrolat przeczytaj jego skład upewnij się, że stosujesz naturalny produkt, a nie sztucznie perfumowaną wodę kwiatową – nie będzie miała ona wtedy tak dobroczynnych właściwości, jakie posiada produkt powstały w wyniku destylacji olejków zapachowych. Należy zawsze sprawdzać skład produktu, który wybieramy, aby nie trafić na ten, który hydolatem jest wyłącznie z nazwy.
Hydrlolatów nie trzeba rozcieńczać, jednakże jeśli wiesz, że masz skórę skłonną do alergii wykonaj najpierw próbę na jej niewielkim obszarze. W ten sposób unikniesz podrażnienia skóry, jeśli okaże się, że masz uczulenie na produkt, z którego powstaje hydrolat np. na rumianek.
Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego hydrolatu. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z właściwościami danego produktu i dopasować go do potrzeb naszej skóry. W jaki sposób to zrobić?
Jak dobrać hydrolat do typu i rodzaju cery?
Hydrolaty to świetne produkty nawilżające i odświeżające, jednakże bardzo ważne jest, aby kosmetyk, który wybierzesz, odpowiadał potrzebom Twojej skóry, gdyż różnią się one pomiędzy sobą działaniem i właściwościami. Tak, jak w przypadku każdego produktu pielęgnacyjnego, warto zacząć od ustalenia, jaki jest rodzaj Twojej cery oraz jaki jest jej stan.
Wyróżnić można cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną, a ponadto cery o różnych typach np. wrażliwą, naczynkową, trądzikową oraz dojrzałą.
Hydrolaty do twarzy – podział ze względu na rodzaj cery
Hydrolaty do cery suchej
Najczęściej stosowanym i najbardziej znanym hydrolatem jest woda różana, pozyskiwana najczęściej z płatków róży Rosa damascena. Jest ona polecana w szczególności osobom z cerą suchą, gdyż doskonale nawilża skórę, ma działanie antyoksydacyjne i wzmacnia naczynia krwionośne. Ponadto, w przypadku przesuszonej skóry pomóc mogą hydrolaty neroli (z kwiatów pomarańczy), lawendowy czy waniliowy.
Hydrolaty do cery tłustej
W pielęgnacji cery tłustej doskonale sprawdzi się hydrolat oczarowy, otrzymywany z kwiatów oczaru wirginijskiego, który oczyszcza i ściąga rozszerzone pory, zmniejszając wydzielanie serum. Innymi hydrolatami, które doskonale uzupełnią pielęgnację cery tłustej będą hydrolaty rozmarynowy, szałwiowy, z czystka, lawendowy, rumiankowy i bławatkowy.
Hydrolaty do cery mieszanej
W pielęgnacji cery mieszanej niezastąpiony będzie hydrolat z kwiatu pomarańczy (neroli), który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne, regeneruje skórę, wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Jeśli borykasz się z problemami cery mieszanej, możesz wypróbować również hydrolaty lawendowy, rumiankowy, szałwiowy i miętowy.
Hydrolaty do cery normalnej
Hydrolat z kwiatów pomarańczy sprawdzi się również u osób z cerą normalną, podobnie jak hydrolat różany, miętowy czy lawendowy. Produkty te mają właściwości nawilżające i odświeżające, zapewnią skórze promienny wygląd i blask.
Hydrolaty do cery trądzikowej
Skóra trądzikowa potrzebuje przede wszystkim działania łagodzącego, regenerującego i przeciwzapalnego, zatem w jej przypadku doskonale sprawdzi się hydrolat lawendowy. Dobrymi zamiennikami dla niego są hydrolaty oczarowy, z czystka, z kocanek, rumiankowy, miętowy lub szałwiowy.
Hydrolaty do cery naczynkowej
Hydrolat oczarowy sprawdzi się także w pielęgnacji cery naczynkowej, dzięki swoim ściągającym właściwościom. Działa również obkurczająco i uelastyczniająco na naczynia krwionośne. Innymi produktami pomocnymi w zwalczaniu problemów cery naczynkowej mogą być hydrolaty różany, z kwiatów lipy, z kocanki, z kwiatów pomarańczy czy hydrolat rumiankowy.
Hydrolaty do cery wrażliwej
Skóra wrażliwa ma tendencję do podrażnień, w związku z czym najlepszym produktem do jej pielęgnacji będzie ten o właściwościach łagodzących i regenerujących. Większość hydrolatów ma podobne pH do naszej skóry, więc osoby z wrażliwą cerą mogą je stosować, a najlepszymi dla nich będą hydrolaty bławatkowy, różany, lawendowy, z kwiatów lipy czy z kwiatów pomarańczy.
Hydrolaty do cery dojrzałej
Skóra dojrzała potrzebuje przede wszystkim działania przeciwzmarszczkowego, rewitalizującego, nawilżającego, a takie zapewniają m.in. hydrolatem z pszenicy, werbenowy, różany, lawendowy, oczarowy czy z kwiatów pomarańczy.
Hydrolat – podsumowanie
Jeśli szukasz kosmetyku, który pomoże nawilżyć Twoją skórę, przynieść jej odświeżenie i ukojenie oraz poprawić jej wygląd, to hydrolat zdecydowanie powinien zaleźć się w Twojej kosmetyczce. Szukaj jednak tego, który będzie odpowiedni do Twojego rodzaju skóry i uważaj na wszystkie kosmetyki, które próbują się pod niego podszywać.
Naturalne wody kwiatowe mogą ponadto posłużyć jako wcierka do włosów, składnik płukanki do włosów bądź jako sposób na rozcieńczenie szamponu, aby złagodzić jego działanie.