Cellulit, zwany także skórką pomarańczową, to nieestetyczne wgłębienia i nierówności na skórze, które pojawiają się z wielu powodów. Dla wielu osób stanowią one źródło kompleksów, jednak odpowiednie, systematyczne działania sprawiają, że redukcja cellulitu jest możliwa. W jaki sposób skutecznie pozbyć się cellulitu? W naszym artykule znajdziesz najlepsze sposoby na walkę ze skórką pomarańczową!
Spis treści
Co to jest cellulit?
Cellulitu nie trzeba nikomu przedstawiać – dość łatwo go bowiem rozpoznać. Ze względu na swój specyficzny wygląd nazywany jest on skórką pomarańczową. Są to wszelkie nierówności, zgrubienia i wgłębienia powstające na skórze. Należy podkreślić, że przyczyną jego powstawania nie jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej, dlatego problem nie dotyka wyłącznie osób z otyłością. Powstaje on na skutek zaburzenia w rozprowadzaniu komórek tłuszczowych, co powoduje ich narastanie i zbijanie się w grudki. Zazwyczaj cellulit pojawia się w okolicy ud, pośladków, a niekiedy również na brzuchu oraz ramionach.
Jakie są rodzaje cellulitu?
Cellulit może mieć dwie formy, które różnią się pod względem przyczyny ich powstawania. Wyróżnia się zatem:
-
Cellulit wodny, czyli inaczej cellulit twardy – to rodzaj cellulitu, który pojawia się niezależnie od wagi czy nawet aktywności fizycznej. Jego przyczyną jej zazwyczaj nagromadzenie wody w organizmie oraz nieprawidłowa dieta, które powodują, że komórki tłuszczowe są nieprawidłowo rozłożone, zbijając się w grudki. Tkanka tłuszczowa jest uciskana i nie może być równomiernie rozprowadzona.
-
Cellulit miękki, czyli cellulit tłuszczowy – to problem, który dotyka osób walczących z otyłością, szczególnie w przypadku szybkiej utraty wagi, a także osób z niską aktywnością fizyczną.
Jak powstaje cellulit – przyczyny cellulitu
Przyczyną powstawania cellulitu jest przede wszystkim nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w warstwie podskórnej. Komórki tłuszczowe przemieszczają się i zbijają się w grudki, w związku z czym w niektórych miejscach zaczyna brakować warstwy, która podtrzymywałaby tworzące skórę włókna kolagenowe i elastynowe odpowiadające za prawidłowe napięcie skóry. W tym momencie włókna zapadają się lub ulegają uszkodzeniu, co tworzy na powierzchni skóry nierówności i zagłębienia. Wyczuwalne są często również grudki tkanki tłuszczowej. Jakie jednak czynniki powodują powstawanie cellulitu?
Prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu zwiększa się w przypadku osób, które:
-
nieprawidłowo się odżywiają,
-
nie dbają o regularne ćwiczenia i prowadzą siedzący tryb życia,
-
zmagają się z nadwagą,
-
mają problemy hormonalne lub zaburzenia krążenia,
-
stosują używki,
-
noszą obcisłe ubrania oraz szpilki,
-
są narażone na długotrwały stres.
Sposoby na cellulit
Cellulit nie jest problemem medycznym, jednakże dla wielu osób stanowi problem estetyczny. Spora część z nich chciałaby się go całkowicie pozbyć lub przynajmniej mocno zredukować. Na całe szczęście istnieją na to skuteczne sposoby!
Odpowiednia dieta na cellulit
Pierwszym krokiem w walce z cellulitem powinno być podjęcie działań na rzecz zdrowszego odżywiania. Nasza dieta, czyli to, czym się żywimy, ma ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie organizmu, lecz również na nasze samopoczucie oraz wygląd. Jakie zmiany warto wprowadzić do diety, aby zredukować cellulit?
-
Ograniczenie spożycia słodyczy, niezdrowych tłuszczów, dań przetworzonych;
-
Unikanie soli zatrzymującej w organizmie wodę;
-
Zadbanie o dostarczenie odpowiedniej porcji warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, a także tłuszczów roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany) oraz ryb i chudego mięsa;
-
Wybieranie dań lekkostrawnych;
-
Spożywanie mniejszych posiłków, bez przejadania się;
-
Dostarczanie dużej ilości błonnika, który pozwala na eliminację toksyn z organizmu;
-
Ograniczenie używek i eliminacja palenia.
Właściwe nawadnianie organizmu
Zdrowa dieta to kluczowy, lecz nie jedyny sposób na redukcję cellulitu. Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie, wypijając minimum 2 litry wody dziennie. Woda jest niezbędnym elementem pozwalającym na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, bowiem nasze ciało składa się aż w 60-70% z wody. Pomaga ona również usunąć toksyny z organizmu, wspiera proces spalania tkanki tłuszczowej, poprawia krążenie krwi oraz przepływ limfy. Wszystkie te elementy mają ogromne znaczenie w walce z cellulitem.
Codzienna pielęgnacja skóry – kosmetyki na cellulit
W redukcji cellulitu duże znaczenie ma także pielęgnacja skóry. Warto stosować dobre kosmetyki na cellulit, które zawierają składniki takie jak kapsaicyna, która stymuluje krążenie krwi i jest pomocna w redukcji tkanki tłuszczowej, a także naturalne olejki np. olej z pestek winogron, witamy np. witamina E oraz inne roślinne wyciągi. Aplikację kremu warto również połączyć z wykonaniem masażu antycellulitowego.
W walce z celullitem pomocne jest także stosowanie peelingów, które usprawniają krążenie i poprawiają przepływ limfy. Rekomendowany jest m.in. peeling kawowy. Kawa zawiera kofeinę pobudzającą krążenie krwi, co powoduje, że złogi tłuszczowe są szybciej rozbijane i usuwane z organizmu. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest dodanie do kąpieli soli o działaniu antycellulitowym. Sprawdzonym produktem do walki z cellulitem jest również błoto z Morza Martwego.
Masaż antycellulitowy
Do pielęgnacji skóry warto włączyć stosowanie masażu antycellulitowego, który usprawnia krążenie krwi i przepływ limfy, a także prowadzi do zerwania tkanek tłuszczowych i ułatwia ich usuwanie. Do tego celu zastosować można rękawicę, specjalny masażer, roller bądź wałek lub inne akcesoria umożliwiające drenaż limfatyczny. Masaż wykonywać należy kolistymi ruchami, rozpoczynając go od dołu i podążając w kierunku serca. W celu zintensyfikowania efektu zalecane jest przed wykonaniem masażu zaaplikowanie na skórę kremu na cellulit. Dzięki temu substancje czynne będą mogły wniknąć w głąb skóry i zadziałać znacznie mocniej. Systematycznie wykonywany masaż pozwala znacząco zmniejszyć widoczność cellulitu.
Szczotkowanie ciała na sucho
Kolejnym sposobem na to, aby skórka pomarańczowa zniknęła, jest regularne wykonywanie zabiegu, jakim jest szczotkowanie ciała na sucho. Masaż szczotką przyczynia się do poprawy krążenia, zmniejsza obrzęki, wygładza i ujędrnia skórę, złuszcza martwy naskórek, a także pozwala skutecznie zredukować cellulit.
Masaż bańką chińską na cellulit
Dobrym rozwiązaniem na walkę z pomarańczową skórką jest również masaż bańkami chińskimi. To idealna metoda nawet w przypadku bardzo zaawansowanego cellulitu. Polega on na wykorzystaniu podciśnienia dzięki zassaniu skórek i tkanek znajdujących się pod bańką. Powoduje to poprawę mikrokrążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych, a także rozbicie grudek tłuszczowych.
Aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia przyczynia się do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a także słabszego funkcjonowania całego organizmu. Jeśli zatem myślimy o redukcji skórki pomarańczowej, powinniśmy zadbać o włączenie codziennej porcji ćwiczeń. Rodzaj aktywności fizycznej ma drugorzędne znaczenie – warto postawiać na każdy ruch!
Profesjonalne zabiegi kosmetyczne na cellulit
Znasz już domowe sposoby na cellulit, jednak to nie wszystkie metody na redukcję skórki pomarańczowej. Można skorzystać także z zabiegów oferowanych przez profesjonalne gabinety kosmetyczne. Sprawdzą się metody takie jak laseroterapia, mezoterapia igłowa, zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych i elektromagnetycznych oraz specjalistyczne masaże.