Jak dbać o brodę? Poznaj sposoby na pielęgnację zarostu!

Jak dbać o brodę? Poznaj sposoby na pielęgnację zarostu!

Wielu mężczyzn decyduje się na zapuszczenie zarostu, którego pielęgnacja często stanowi dla nich zagadkę, przez co nie jest prawidłowo realizowana. Aby broda wyglądała dobrze należy jednak o nią odpowiednio dbać. Ważne jest regularne przycinanie brody, odżywianie, stosowanie dobrze dobranych kosmetyków i akcesoriów. I wcale nie musi to być pracochłonne i uciążliwe! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja brody krok po kroku!

Jak dbać o brodę?

Coraz większe grono mężczyzn postanawia zapuścić brodę zamiast golić zarost codziennie. Broda wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli utrzymać ją w ryzach. Pielęgnacja zarostu nie musi być czasochłonna, trudna czy uciążliwa. Wystarczy wprowadzić parę odpowiednich nawyków. Zatem jak dbać o brodę? Oto kilka podstawowych wskazówek!

Strzyżenie brody

Pierwszym krokiem w dbaniu o brodę jest jej regularne podcinanie. Wizyta u barbera, czyli profesjonalnego fryzjera, który zajmuje się także strzyżeniem brody, to idealny sposób na to, aby nadać odpowiedni kształt brodzie. Przystrzyżona i zadbana broda jest również zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu i stylizacji. Regularne strzyżenie pozwala także przyspieszyć porost włosów i wzmacnia je, dlatego jeśli marzysz o gęstym zaroście, przede wszystkim nie zapominaj o jego regularnym podcinaniu!

Mycie brody

Jeśli chcesz odpowiednio pielęgnować zarost nie możesz zapominać o myciu brody, przynajmniej raz dziennie. Osadzają się na niej bowiem różnego rodzaju zanieczyszczenia i bakterie, które należy usunąć, aby broda mogła dobrze rosnąć i korzystnie wyglądać. Dzięki systematycznemu myciu brody nadaje się jej zdrowy, piękny wygląd oraz atrakcyjny zapach. Do mycia należy jednak stosować odpowiednie kosmetyki. Nie sprawdzą się zwykły szampon do włosów, tradycyjne mydło czy żel do kąpieli, ponieważ włosy na brodzie są znaczenie bardziej delikatne niż na głowie i wymagają zastosowania produktów przeznaczonych do zarostu.

Odżywianie i nawilżanie brody

Mycie brody jest pierwszym krokiem do dobrego wyglądu zarostu, jednakże nie można zapominać o stosowaniu kosmetyków, które zapewnią włosom na brodzie nawilżenie i odżywienie, korzystnie wpływając na ich stan i strukturę. Stosowanie dobrej jakości produktów pielęgnacyjnych bogatych w substancje odżywcze i nawilżające pozwoli wzmocnić i zagęścić zarost, a także wygładzi go i sprawi, że będzie lśniący i miękki.

Akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji brody

Do posiadania zdrowej, lśniącej i gęstej brody nie potrzeba wiele. Wystarczy systematyczność oraz wprowadzenie kilku nawyków, które przełożą się na dobry wygląd zarostu. Warto zainwestować również w kilka dedykowanych kosmetyków oraz dobrej jakości akcesoria. Przydatne będą:

  • szampon do mycia brody – umożliwia mycie brody, oczyszcza włosy, usuwa zanieczyszczenia;
  • odżywka do brody – zapewnia włosom odżywienie i nawilżenie, chroni przez matowieniem i przesuszeniem, ułatwia rozczesywanie oraz pomaga uporać się z niesforną brodą;
  • olejek do brody – wygładzi zarost, zmiękczy go i nada mu blasku;
  • wosk do stylizacji brody – pozwala odpowiednio ułożyć kształt brody;
  • balsam do brody – pielęgnuje zarówno zarost, jak i skórę, przeciwdziała jej przesuszaniu i swędzeniu;
  • szczotka do brody (kartacz), najlepiej z naturalnego włosia dzika – ułatwia wyczesywanie zabrudzeń i pomaga w pielęgnacji skóry – umożliwia usuwanie martwego naskórka oraz poprawia ukrwienie skóry;
  • grzebień do brody (najlepiej drewniany) – służy do czesania, jak i do stylizacji brody umożliwiając równomierne rozprowadzenie produktów stylizacyjnych.

Podsumowanie – jak dbać o brodę?

Aby odpowiednio pielęgnować brodę nie potrzeba zbyt wielu działań. Osiągnięcie gęstego, zdrowo wyglądającego zarostu jest możliwe, jeśli sięgnie się po kosmetyki do brody wysokiej jakości, najlepiej z dobrym, naturalnym składem. Należy także zadbać o regularność w myciu brody i jej odżywianiu, a także regularnie strzyc zarost u profesjonalnego barbera.

12 stycznia 2023