Jak szybko zapuścić włosy?

Jak szybko zapuścić włosy?

Włosy rosną w różnym tempie w zależności od różnych okoliczności, jednak najszybciej wtedy, gdy są mocne i zdrowe. Jeśli chcesz zapuścić włosy koniecznie zadbaj o ich kondycję i o odpowiednie warunki do wzrostu. Znaczenie ma wiele czynników, w tym odpowiednia pielęgnacja kosmyków oraz skóry głowy, a także dieta bogata w składniki odżywcze odpowiadające za szybki porost włosów. W naszym artykule znajdują się wskazówki dotyczące tego, jak szybko zapuścić włosy!

Najważniejsze zasady zapuszczania włosów

Zastanawiasz się, jak szybko zapuścić włosy? Na starcie tej przygody warto uświadomić sobie, że jeśli chcemy zapuszczać włosy musimy uzbroić się w cierpliwość, a także podjąć sporo zróżnicowanych działań. Głównym celem jest sprawienie, aby włosy były mocne i zdrowe, ponieważ odpowiednio odżywione i starannie wypielęgnowane rosną znacznie szybciej. Włosy rosną średnio 1-1,5 cm miesięcznie, jednak świadoma pielęgnacja włosów oraz zastosowana dieta bogata w składniki odżywcze mogą skutecznie przyspieszyć proces ich zapuszczania.

Dieta ma znaczenie!

Chcąc zapuścić długie włosy powinniśmy w pierwszej kolejności przyjrzeć się stosowanej przez nas diecie. Dla kondycji włosów ogromne znaczenie ma bowiem odżywianie. Dieta, która wspomaga wzrost włosów, jest urozmaicona i bogata w witaminę A, C, D i E, witaminy z grupy B, a także składniki mineralne takie jak biotyna, kwas foliowy, żelazo, cyn, siarka, jod. Niedobór tych pierwiastków sprawia, że organizm kieruje je do tych narządów, w których są one niezbędne do zapewnienia przetrwania. To z kolei sprawia, że dla włosów może ich po prostu zabraknąć.

W związku z koniecznością dostarczenia substancji odżywczych warto włączyć do diety produkty takie jak

 • kasze,
 • produkty pełnoziarniste, otręby i płatki zbożowe,
 • nasiona, pestki i orzechy,
 • owoce i warzywa,
 • ryby morskie,
 • dobrej jakości mięso i nabiał,
 • oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Nie należy także zapominać o nawodnieniu organizmu, do czego służyć powinna przede wszystkim woda. Picie wody w dużych ilościach to jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, aby wpłynąć na kondycję włosów. Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie, jak szybko zapuścić włosy, koniecznie zadbaj o właściwy poziom nawodnienia!

Zapuszczanie włosów można także wspomóc stosując dedykowane do tego celu suplementy diety. Konieczne jest jednak traktowanie ich jako uzupełnienia codziennej diety, a nie stosowanie w celu jej zastąpienia. Bez wątpienia jednak odpowiednio dobrane suplementy przyczynią się do poprawy kondycji kosmyków, a tym samym przyspieszą porost włosów.

Odpowiednie mycie włosów

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak szybko zapuścić włosy, należy skupić się na ich świadomej pielęgnacji. Pierwszym elementem, na jaki powinno się zwrócić uwagę, jest prawidłowe mycie włosów. Zastosowanie szamponu ma na celu oczyszczenie skóry głowy i usunięcie z jej powierzchni oraz z włosów zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Nie każdy produkt z drogeryjnej półki jest jednak odpowiedni – wiele szamponów zawiera drażniące substancje np. SLS, SLES czy siarczany, które oprócz osadu i brudu usuwają także naturalną barierę ochronną niezbędną włosom do zdrowego wzrostu. Właśnie z tej przyczyny warto poświęcić chwilę uwagi na wybór dobrego szamponu do włosów i postawić na łagodne produkty, bogate w naturalne substancje, które delikatnie oczyszczają skórę głowy i włosy. Do przyspieszenia porostu włosów można także wybrać szampony, które zawierają składniki wzmacniające cebulki włosów takie jak roślinne ekstrakty z pokrzywy, skrzypu polnego czy z drożdży.

Jeśli chcemy szybko zapuścić włosy należy także zadbać o odpowiednią technikę mycia włosów. Szampon powinien oczyszczać samą skórę głowy. Nie należy myć szamponem włosów, a jedynie pozwolić, aby wytworzona podczas masażu skalpu piana spływała po kosmykach. Jest to wystarczające do odpowiedniego oczyszczenia włosów z zanieczyszczeń. Na koniec włosy można spłukać chłodną wodą, dzięki czemu łuski włosów zostaną domknięte. Zapobiega to utracie wilgoci z kosmyków i chroni przed uszkodzeniami na skutek działania czynników mechanicznych czy wysokiej temperatury.

Zapuszczanie włosów zacznij od końcówek

Rozdwojone końcówki włosów spowalniają ich wzrost, gdyż kosmyki stają się bardziej narażone na uszkodzenia, łamliwe i zniszczone. Zatem jeśli szukasz metody, jak szybko zapuścić włosy, a końcówki Twoich kosmyków są zniszczone, zacznij od ich podcięcia. Regularne podcinanie końcówek przekłada się na przyspieszenie tempa porostu włosów. Warto wykonywać je w salonie fryzjerskim co najmniej raz na 2-3 miesiące.

Stosuj odżywki i maski do włosów

Marząc o posiadaniu długich, gęstych, zdrowych i lśniących kosmyków nie można zapomnieć o włączeniu do codziennej pielęgnacji włosów masek i odżywek. W myśl zasady “zdrowe włosy rosną szybciej” warto zatroszczyć się o ich kondycję i każdorazowo po umyciu włosów aplikować produkty pielęgnacyjne i pozostawiać je przez określony czas. Więcej na temat odżywienia włosów dowiesz się z artykułu: Jak odżywić włosy? Regeneracja włosów suchych, zniszczonych, pozbawionych blasku.

Olejowanie a wzrost włosów

Jednym ze sposobów stosowanych od setek lat w celu wzmocnienia włosów jest ich olejowanie. Oleje są bogate w cenne składniki odżywcze, które posiadają zbawienny wpływ na kosmyki. Istnieją różne metody olejowania włosów, jednak najistotniejsze jest, aby olej aplikowany na kosmyki był dobrany pod względem ich potrzeb, rodzaju oraz porowatości. Odpowiedni wybór oleju ma ogromne znaczenie i przekłada się na spektakularne efekty. Z kolei nieprawidłowo dobrany olej może skutkować odwrotnymi rezultatami do zamierzonych np. nadmiernym puszczeniem bądź obciążeniem włosów.

Zadbaj o skórę głowy!

Myśląc o zapuszczaniu włosów należy również zatroszczyć się o skórę głowy. Stosowanie szamponu i oczyszczanie skalpu to jednak nie wszystko. Warto w rytuały pielęgnacyjne włączyć także regularne wykonywanie peelingów skóry głowy, które dogłębnie oczyszczają skalp z zanieczyszczeń i umożliwiają składnikom odżywczym zawartym np. we wcierkach, serach, maskach czy olejkach do skóry głowy aplikowanych w następnej kolejności wnikać głębiej i działać mocniej. Co więcej pobudzają one mikrokrążenie, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej odżywione i dotlenione, a tym samym mocniejsze.

Wcierki do włosów – sposób na szybsze zapuszczenie włosów

W zapuszczaniu włosów podstawą jest odpowiednie odżywienie cebulek. W tym celu warto sięgnąć po dobre wcierki do włosów, które są bogate w składniki wzmacniające mieszki i stosować je regularnie. Przekłada się to na zahamowanie wypadania i przyspieszenie porostu, a także wysyp nowych kosmyków tzw. baby hair. Wcierka wzmacnia także strukturę włosa i przyczynia się do poprawy kondycji kosmyków.

Wcierki należy jednak dobierać świadomie. Najlepiej sięgać po naturalne wcierki, które nie zawierają sztucznych, mogących wywołać podrażnienia substancji. W składzie wielu wcierek znajduje się także alkohol, który może być różnie tolerowany przez skórę głowy. Jeśli stosujesz wcierkę na bazie alkoholu, upewnij się, że nie doszło do przesuszenia i podrażnienia skóry, bo może to przynieść efekt odwrotny do zakładanego i osłabiać cebulki włosów.

Masaż skóry głowy

Chcąc zapuścić włosy i wpłynąć na ich kondycję powinniśmy sięgnąć po dobre kosmetyki do skóry głowy, a jednocześnie zadbać o ich prawidłową aplikację. Po nałożeniu np. wcierki można wykonać masaż skóry głowy, który sprawi, że składniki odżywcze zostaną odpowiednio rozprowadzone i wnikną głębiej w skórę. Masaż można wykonać również bez aplikowania kosmetyków – poprawia on ukrwienie, dotlenia skórę i pomaga w jej lepszym odżywieniu. Ta czynność jest niezwykle pomocna dla zapuszczania włosów.

Delikatne traktowanie włosów

Na stan włosów wpływ ma wiele czynników, które mogą narażać je na uszkodzenia. Włosy są bowiem niezwykle delikatne, dlatego do utrzymania ich w zdrowiu niezbędne jest ich łagodne traktowanie. Co zrobić, aby nie uszkadzać włosów?

 • Myj włosy w letniej, a nie gorącej wodzie.
 • Zadbaj o osuszenie włosów po myciu za pomocą delikatnej tkaniny np. cienkiego ręcznika z mikrofibry lub bawełnianego t-shirtu – moce pocieranie włosów ręcznikiem kąpielowym uszkadza ich strukturę.
 • Rozczesuj włosy na mokro, zaś włosy kręcone po aplikacji odżywki.
 • Do rozczesywania włosów użyj dobrej szczotki, najlepiej z naturalnego włosia.
 • Nie przesadzaj z produktami do stylizacji, które mogą obciążać strukturę włosów.
 • Przed zastosowaniem suszarki zaaplikuj kosmetyki termoochronne.
 • Włosy susz za pomocą suszarki z chłodnym nawiewem.
 • Staraj się unikać prostownicy i stylizacji na gorąco. Jeśli chcesz stylizować włosy – zabezpiecz je produktem termoochronym i pamiętaj, aby stylizować wyłącznie całkowicie suche włosy.
 • Śpij ze związanymi włosami – możesz postawić na warkocz lub kok.
 • Nie kładź się spać z mokrymi włosami.
 • W czasie zimy chowaj włosy pod czapkę.
 • Latem stosuj produkty chroniące włosy przed promieniowaniem UV.
 • Unikaj częstego dotykania włosów.
 • Jeśli masz możliwość daj włosom odpocząć od mocno inwazyjnych zabiegów np. rozjaśniania.
15 grudnia 2022