Zachowanie młodego wyglądu skóry na dłużej jest możliwe, jeśli wdrożymy jej odpowiednią pielęgnację. W tym celu warto wybierać kosmetyki z peptydami, czyli substancjami wnikającymi do głębszych warstw skóry, pobudzającymi produkcję kolagenu oraz elastyny, co pozwala zachować jędrność oraz elastyczność skóry na dłużej. Peptydy nazywane są również naturalnym, nieinwazyjnym botoksem, ponieważ działają podobnie jak botulina – wykazują właściwości przeciwzmarszczkowe, napinające i wygładzające. Sprawdź, jak działają i jakie są efekty stosowania peptydów, poznaj ich rodzaje i dowiedz się, w jaki sposób je stosować oraz z czym lepiej ich nie łączyć!
Spis treści
Czym są peptydy?
Peptydy stanowią jeden z podstawowych składników budowy białek, stanowiących budulec ciała. Są to organiczne związki chemiczne zbudowane z reszt aminokwasowych, połączonych wiązaniem peptydowym. Mają one ogromne znaczenie, w szczególności dla naszej skóry, włosów i paznokci, dlatego związki te są od lat wykorzystywane w kosmetyce.
Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne peptydy są stosowane w kosmetyce. Pozyskuje się je z roślin takich jak soja, ryż czy groch lub wytwarza syntetycznie poprzez zastosowanie odpowiednich reakcji chemicznych. Stosowane w kosmetykach peptydy naśladują te występujące naturalnie, stymulując skórę do szybszej i efektywniejszej produkcji kolagenu i elastyny. Daje to efekt w postaci napiętej, gładkiej, jędrnej i gęstej skóry z wyraźnie poprawionym kolorytem. Jak działają peptydy i dlaczego warto je stosować?
Jak peptydy działają na skórę?
Wraz z upływem czasu skóra traci zdolność do regeneracji. Metabolizm komórkowy zaczyna spowalniać, a produkcja kolagenu odpowiedzialnego za utrzymanie gęstości skóry oraz jej sprężystości ulega osłabieniu. Włókna kolagenowe ulegają rozciąganiu i przestają być spójne, co niekorzystnie wpływa na strukturę skóry. Dodatkowo zmniejsza się również ilość elastyny w skórze, która jest odpowiedzialna za jej sprężystość i elastyczność. W efekcie zaczynają się pojawiać zmarszczki mimiczne, a skóra staje się mniej napięta i pozbawiona blasku. Naturalny owal twarzy również ulega zaburzeniu.
W walce z oznakami starzenia się skóry przychodzą kosmetyki z peptydami. Peptydy są substancjami, które wnikają w głąb skóry działając tak, jak ich naturalni odpowiednicy znajdujący się w komórkach skóry. Stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu włókna podporowe skóry ulegają zagęszczeniu, a cera odzyskuje elastyczność i jędrność.
Peptydy wykazują moc dobroczynnych właściwości na skórę, wśród których wymienić należy:
- zwiększenie produkcji kolagenu oraz elastyny, co przyczynia się do ujędrnienia i uelastycznienia skóry,
- redukcja zmarszczek,
- poprawa owalu twarzy, który z wiekiem zaczyna tracić swój naturalny kształt i opadać,
- pobudzenie naturalnych procesów regeneracji i odbudowy skóry,
- nawilżenie skóry poprzez zatrzymywanie i wiązanie cząsteczek wody w naskórku,
- rozjaśnienie przebarwień, ujednolicenie kolorytu skóry,
- przeciwdziałanie wypadanie włosów,
- wzmocnienie kruchych i słabych paznokci.
- działanie antycellulitowe i wyszczuplające.
Należy podkreślić, że przy wszystkich zaletach, jakie posiadają peptydy, są to również substancje bezpieczne i nie powodujące alergii, dlatego można je stosować do każdego typu skóry. W szczególności polecane są do pielęgnacji skóry dojrzałej, ze względu na swoje ujędrniające, liftingujące i przeciwzmarszczkowe działanie.
Rodzaje peptydów w kosmetykach
W kosmetologii stosuje się peptydy pozyskiwane naturalnie z roślin bądź syntetycznie w procesach biotechnologicznych. Wytwarzane w ten sposób substancje to peptydy biomimetyczne, które posiadają takie samo działanie jak te, które znajdują się naturalnie w ludzkim organizmie. Istnieje kilka rodzajów peptydów, które różnią się swoim działaniem. Wyróżnić można:
- Peptydy sygnałowe – przenikają do głębokich warstw skóry, stymulując syntezę kolagenu oraz elastyny. Dzięki nim skóra staje się elastyczna, jędrna, napięta, a owal twarzy – wyraźniejszy. Peptydy sygnałowe skutecznie działają na wszelkiego rodzaju stany zapalne i podrażnienia, przyczyniając się do przyspieszenia ich gojenia.
- Peptydy transportujące – uzupełniają działanie peptydów sygnałowych, ułatwiając substancjom aktywnym wnikanie w głębsze warstwy skóry. Zastosowanie peptydów transportujących w kosmetykach sprawia, że mogą one zadziałać jeszcze intensywniej. Najczęściej stosowane do tego celu są peptydy miedziowe, które szczególnie często stosowane są po różnego rodzaju zabiegach kosmetycznych, w szczególności wykorzystujących kwasy lub retinol.
- Neuropeptydy – posiadają zdolność do hamowania skurczy wykonywanych przez fibroblasty, czyli do blokowania połączeń płytek nerwowo-mięśniowych. Powoduje to rozluźnienie mięśni twarzy, a tym samym spłycanie zmarszczek. Działanie tego rodzaju peptydów porównywane jest do toksyny botulinowej (czyli botoksu), która również blokuje skurcze mięśni twarzy.
Kosmetyki z peptydami
Obok kwasu hialuronowego, ceramidów czy retinolu peptydy stanowią jedne z najskuteczniejszych substancji polecanych do pielęgnacji cery dojrzałej, na której pojawiły się oznaki starzenia. Kosmetyki z peptydami wygładzają skórę, poprawiają jej napięcie, zapewniają elastyczność i jędrność, rozjaśniają przebarwienia, zmniejszają zmarszczki mimiczne, a także poprawiają nawilżenie i nawodnienie skóry. Jakie kosmetyki mogą zawierać peptydy? Znajdziesz je w produktach takich jak krem, serum, eliksir czy booster.
Peptydy stosowane są jednak nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy, lecz również w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Ze względu na swoje właściwości sprawdzą się w produktach antycellulitowych, wyszczuplających oraz redukujących rozstępy i poprawiających jędrność i napięcie skóry. Mogą one również stanowić składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów, odpowiadając za działanie zmniejszające wypadanie włosów i stymulujące ich porost. Stosowanie peptydów na włosy sprawia, że stają się one mocne, gładkie, miękkie w dotyku. Peptydy sprawdzają się także w pielęgnacji paznokci – wzmacniają je, chronią przed uszkodzeniami, przeciwdziałają ich pękaniu i łamliwości.
Z czym łączyć, a z czym nie łączyć peptydów?
Kosmetyki z peptydami można stosować bezpiecznie w przypadku każdego typu cery. Jeśli na Twojej skórze wyraźnie widać upływ czasu, warto sięgnąć po produkty zawierające ten składnik. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie łączyć preparatów z peptydami z kosmetykami zawierającymi kwasy AHA i BHA, a także witaminę C (w tym przypadku wyjątek stanowią peptydy miedziowe) peptydy tracą swoje cenne właściwości w kwaśnym środowisku, przestaną zatem odpowiednio działać. W przypadku kosmetyków z witaminą C można jednak stosować produkty z peptydami z rana, zaś w czasie wieczornej rutyny pielęgnacyjnej krem lub serum z witaminą C – jest to bezpieczne rozwiązanie.
Peptydy to również substancje, które idealnie sprawdzają się w połączeniu z retinolem. Odpowiadają one za procesy naprawcze i regeneracyjne, podczas gdy retinol działa silnie złuszczająco, czego efektem może być podrażnienie i przesuszenie skóry.
Jakie inne naturalne substancje warto stosować w pielęgnacji cery dojrzałej? Jeśli chcesz zmniejszyć oznaki starzenia się skóry sięgnij po kosmetyki zawierające ceramidy lub kwas hialuronowy.