Jakie kosmetyki do higieny intymnej wybrać?

Jakie kosmetyki do higieny intymnej wybrać?

Codzienna higiena intymna jest konieczna, jeśli zależy nam na uczuciu świeżości i komfortu. Skóra okolic intymnych jest jednak wyjątkowo wrażliwa, dlatego stosowanie kosmetyków, które są powszechnie dostępne w drogeriach, bardzo często kończy się podrażnieniem, pieczeniem, swędzeniem lub nawet stanem zapalnym. Jakie jest najlepsze rozwiązanie tej sytuacji? Zastosuj produkty do higieny intymnej, które zawierają łagodne działające i delikatne składniki naturalnego pochodzenia!

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Nieodpowiednia higiena intymna może skutkować nawracającymi infekcjami intymnymi. Jeśli jednak postawisz na właściwą pielęgnację, możesz ich z łatwością uniknąć.

Okolice miejsc intymnych powinniśmy myć co najmniej raz dziennie, a w czasie miesiączki według własnych potrzeb. Warto wiedzieć, że zbyt intensywna higiena intymna, stosowanie środków myjących zwierających agresywne dla skóry składniki oraz długie i częste kąpiele mogą spowodować naruszenie naturalnej flory bakteryjnej i pH. Nieodpowiednia flora bakteryjna pochwy i miejsc intymnych może prowadzić do powstawania podrażnień, bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia pochwy, swędzenia lub pieczenia.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych objawów infekcji bateryjnych i grzybiczych pochwy, nie należy również stosować zwykłego żelu pod prysznic czy mydła – mogą one podrażnić delikatną i wrażliwą skórę okolic intymnych. W tym celu powinno się stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do higieny intymnej: płyny, żele lub pianki.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli zależy nam na prawidłowej pielęgnacji miejsc intymnych? W celu zapewnienia sobie uczucia komfortu, nie zapominaj o stosowaniu naturalnych, ekologicznych podpasek, tamponów i wkładek higienicznych, które nie powodują odparzeń i podrażnień lub kubeczków menstruacyjnych, które są rozwiązaniem niezwykle ekologicznym i zgodnym z nurtem zero waste.

Naturalne kosmetyki do higieny intymnej

Dobry płyn, żel lub pianka do higieny intymnej utrzymuje odpowiednie pH skóry i właściwą florę bakteryjną. Ich formuły opierają się na naturalnych substancjach roślinnych, które są niezwykle delikatne dla wrażliwej skóry okolic intymnych. Kupując produkt do higieny intymnej warto sprawdzić, czy w swoim składzie zawiera takie składniki jak kwas mlekowy, lanolina, wyciąg z rumianku, nagietka czy macierzanki, które odpowiadają za jego kojące właściwości.

W składzie kosmetyków do higieny intymnej nie powinny znajdować się sztuczne składniki pieniące, takie jak SLS czy SLES, ani intensywne, chemiczne substancje zapachowe, które mogą być przyczyną powstawania podrażnień. W formule płynów, żeli czy pianek do higieny intymnej powinniśmy szukać substancji natłuszczających, łagodzących, grzybobójczych i przeciwzapalnych, regenerujących błonę śluzową. Naturalne kosmetyki do higieny intymnej delikatnie myją okolice intymne, działają łagodząco, grzybobójczo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie. Pomagają zachować odpowiednie pH skóry i naturalną florę bakteryjną.

Naturalny i delikatny płyn do higieny intymnej to również niezbędny kosmetyk każdej kobiety w ciąży oraz po porodzie. Wiele kobiet boryka się bowiem z infekcjami intymnymi w czasie ciąży. W tym czasie, ze względu na zmiany hormonalne, organizm jest szczególnie narażony na występowanie zakażeń bakteryjnych i grzybiczych pochwy. Aby im zapobiegać, warto sięgnąć po dobry płyn do higieny intymnej, który zadba o utrzymanie odpowiedniego pH, dzięki czemu żadne infekcje nie będą miały szans się rozwijać.

Mówiąc o prawidłowej pielęgnacji warto również wspomnieć o produkcie, jakim są chusteczki do higieny intymnej. To rozwiązanie idealne do stosowania w podróży. Chusteczki są pomocne w zachowaniu odpowiedniego pH, zapobiegają namnażaniu bakterii i pomagają przywrócić świeżość. Należy jednak pamiętać, że chusteczki do higieny intymnej nie powinny posiadać silnego zapachu, który może powodować podrażnienia, dlatego należy stawiać na te produkty, które są wolne od sztucznych aromatów i innych, chemicznych substancji.

Płyny, żele i pianki do higieny intymnej

Regularne stosowanie kosmetyków do higieny intymnej bogatych w składniki naturalnego pochodzenia zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, podrażnień i pozwala czuć się świeżo przez cały dzień. Warto wybierać naturalne płyny, żele i pianki do higieny intymnej, które zawierają delikatne składniki o działaniu kojącym, łagodzącym i nawilżającym. Posiadają one właściwe pH i pomagają zachować odpowiednią florę bakteryjną miejsc intymnych, zapobiegając tym samym powstawaniu infekcji. Dzięki doskonałej kompozycji składników, naturalne kosmetyki do higieny intymnej łagodzą i koją podrażnienia, przeciwdziałają stanom zapalnym oraz zapewniają uczucie komfortu i świeżości przez długi czas.

Bawełniane wkładki i podpaski – niezbędnik każdej kobiety

Czas menstruacji to wyjątkowe wyzwanie, jeśli chodzi o zachowanie higieny intymnej. Odpowiednio dobrane, naturalne podpaski, tampony, wkładki higieniczne oraz kubeczek menstruacyjny mogą pomóc uniknąć niemiłych niespodzianek i cieszyć się świeżością.

W czasie menstruacji warto wybrać naturalne, ekologiczne podpaski bawełniane, które pozwolą skórze oddychać, dzięki czemu unikniemy powstawania odparzeń i podrażnień. Podpaski naturalne mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. Są odpowiednie dla każdej kobiety, niezależnie od wieku – sprawdzą się zarówno dla kobiet dorosłych, jak i dla nastolatek.

Podpaski wielorazowe wykonane z przewiewnego materiału nie podrażniają wrażliwej skóry okolic intymnych, chronią bieliznę przed zabrudzeniem, a dodatkowo nie są szkodliwe dla środowiska, ponieważ można stosować je wielokrotnie. Wielorazowe podpaski mogą być stosowane jako podpaski poporodowe oraz po zabiegach ginekologicznych. Podpaski wielorazowe po porodzie pomogą nam zachować higienę i szybko wrócić do normalnego funkcjonowania.

Odpowiednio dobrane, naturalne tampony skutecznie zabezpieczają podczas menstruacji. Są doskonałym wyborem zarówno w czasie wykonywania codziennych obowiązków, jak i gdy w czasie menstruacji nie zamierzamy rezygnować z aktywnego trybu życia. Tampony możemy stosować pływając na basenie, podczas biegania, na zajęciach fitness, a także na noc. Należy jednak pamiętać, że osoby cierpiące na częste, nawracające infekcje intymne powinny unikać stosowania tamponów.

Tampony czy podpaski – to pytanie nurtuje wiele kobiet. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Chcąc jednak zadbać o odpowiednią higienę intymną należy pamiętać o częstym zmienianiu podpasek oraz tamponów, ponieważ dzięki temu możemy skutecznie uniknąć powstawania infekcji intymnych i cieszyć się świeżością i komfortem.

Pomocne w trakcie menstruacji są także wkładki higieniczne. Dobrym rozwiązaniem są wkładki higieniczne wielorazowe wykonane z bawełny, przewiewne, dostępne w wielu kolorach. Wkładka higieniczna nie powinna być stosowana codziennie, a jedynie w okresie miesiączki, kiedy stosujemy tampony lub kubeczek menstruacyjny lub kiedy spodziewamy się rozpoczęcia miesiączki.

Kubeczek menstruacyjny

Jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań na menstruację jest kubeczek menstruacyjny, zwany również kapturkiem lub pojemnikiem menstruacyjnym. Jest to produkt wykonany z silikonu, który kształtem przypomina kieliszek. W trakcie miesiączki umieszcza się go w pochwie, aby zbierał krew.

Kubki menstruacyjne nie pochłaniają krwi tak jak tampony czy podpaski, a jedynie ją zbierają. Dobrze dopasowany kubeczek menstruacyjny zbiera każdą kroplę krwi i może pełnić swoją funkcję nieustannie nawet przez 12 godzin, pozostając przy tym właściwie niewyczuwalnym. To niezwykle ekologiczne rozwiązanie, bowiem może być stosowany przez wiele lat, bez konieczności comiesięcznego wyrzucania go do śmieci.

02 września 2022