Wykazujący działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające i łagodzące hydrolat z czystka może być stosowany w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jednak szczególnie rekomendowany jest do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, mieszanej, problematycznej. Pomaga w walce z trądzikiem, rozjaśnia przebarwienia, wspomaga regenerację skóry, koi podrażnienia i łagodzi stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza widoczność blizn. Sprawdź, dlaczego warto stosować hydrolat z czystka i w jaki sposób go używać!
Spis treści
Hydrolat z czystka – właściwości
Hydrolat z czystka jest pozyskiwany z kwitnących nadziemnych części rośliny Cistus Ladaniferus w procesie destylacji pary wodnej. Posiada on charakterystyczny zapach oraz doskonale działa na skórę. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące.
Hydrolat z czystka można stosować w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jednak w szczególności polecany jest do cery problematycznej, tłustej, mieszanej, trądzikowej, ze stanami zapalnymi oraz świeżymi bliznami. Doskonale oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, ściąga rozszerzone pory, redukuje stany zapalne i zaczerwienienie skóry, działa kojąco na podrażnioną skórę. Wykazuje także działanie przeciwobrzękowe i rozjaśniające, dlatego polecany jest w celu redukcji worków pod oczami. Wyrównuje koloryt cery i zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych oraz przebarwień skórnych.
Hydrolat z czystka mogą także stosować osoby z cerą wrażliwą oraz z egzemą i łuszczycą, gdyż wykazuje on działanie kojące i przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Ze względu na właściwości wygładzające i ujędrniające mogą po niego również sięgnąć osoby z cerą dojrzałą.
Jest to także produkt, który można stosować do włosów (przeczytaj: Hydrolat do włosów – zastosowanie hydrolatu w pielęgnacji włosów). W szczególności rekomendowany jest on do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, skłonnych do łupieżu oraz podrażnień skóry głowy.
Jak hydrolat z czystka działa na skórę i włosy?
W jaki sposób hydrolat z czystka działa na skórę oraz włosy?
- działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,
- nawilża, odżywia, regeneruje i wygładza skórę,
- łagodzi podrażnienia,
- zmniejsza obrzęki i opuchliznę,
- redukuje cienie i worki pod oczami,
- wyrównuje koloryt skóry,
- rozjaśnia cerę, zmniejsza widoczność przebarwień potrądzikowych i posłonecznych,
- koi podrażnienia i stany zapalne skóry, zmniejsza zaczerwienienia,
- oczyszcza i ściąga pory,
- ujędrnia skórę, wygładza i napina,
- pomaga w walce z trądzikiem,
- wspomaga regenerację i przyspiesza gojenie się ran,
- tonizuje skórę, przywraca jej prawidłowe pH,
- przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych,
- stosowany na włosy zmniejsza przetłuszczanie się włosów, pomaga w walce z łupieżem, koi podrażnienia skóry głowy.
Jak stosować hydrolat z czystka?
Najczęstszym zastosowaniem hydrolatu z czystka jest użycie go w formie toniku na oczyszczoną skórę twarzy w celu przywrócenia prawidłowego pH skóry oraz przygotowania jej do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Nie jest to jednak jedyna forma jego użycia. Hydrolat z czystka można stosować na kilka sposobów:
- Tonik – po dokładnym oczyszczeniu twarzy należy rozpylić za pomocą atomizera hydrolat na skórze, a na zwilżoną skórę nałożyć produkty pielęgnacyjne – ulubiony olejek, serum czy krem;
- Odświeżająca mgiełka – hydrolat można stosować wielokrotnie w ciągu dnia w celu odświeżenia skóry;
- Składnik domowych maseczek i innych kosmetyków – hydrolat z czystka może stanowić bazę do wykonania np. maseczki z dodatkiem glinek kosmetycznych lub być zastosowany jako faza wodna do produkcji własnego kremu, serum czy balsamu;
- Wcierka do skóry głowy;
- Lotion do włosów, dodatek do odżywek lub baza do wykonania olejowania włosów na mokro.
Hydrolat czystka – podsumowanie
Hydrolat z czystka to bardzo łagodny dla skóry produkt, w związku z czym można go stosować w pielęgnacji skóry każdego rodzaju. Z całą pewnością polubi go skóra mieszana i tłusta, sprawdzi się w pielęgnacji cery zanieczyszczonej, trądzikowej i problematycznej. Hydrolat z czystka oczyszcza bowiem pory, zmniejsza stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie. Co więcej hydrolat z czystka delikatnie rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry, a także nawilża i odżywia skórę, dlatego polubią go osoby ze skórą suchą i z przebarwieniami. Redukuje cienie pod oczami, zmniejsza opuchliznę, łagodzi podrażnienia. Ze względu na kojące właściwości polecany jest także do cery wrażliwej, podrażnionej, skłonnej do zaczerwienienia. Wspomaga także walkę z łuszczycą i egzemą, a także nadaje się do pielęgnacji włosów, w szczególności z tendencją do przetłuszczania. To niezwykle uniwersalny produkt!