Bakuchiol – co to za składnik i jakie ma działanie na skórę?

Bakuchiol – co to za składnik i jakie ma działanie na skórę?

Bakuchiol to jeden ze składników, który w ostatnim czasie zdobył sporą popularność. Mówi się o nim jako o roślinnej i bezpiecznej alternatywie dla retinolu. Ze względu na wyjątkowe, pielęgnacyjne działanie bakuchiol został doceniony przez producentów kosmetyków i znalazł się w formułach wielu kosmetyków do twarzy. Dowiedz się, czym jest bakuchiol, jak działa na skórę i dlaczego warto włączyć go do swojej pielęgnacji!

Bakuchiol – co to jest?

Bakuchiol to roślinny ekstrakt wyizolowany z rośliny Psoralea corylifolia, która od setek lat stosowana była w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej m.in. do leczenia egzemy. Jest to roślina jednoroczna zawierająca cenne substancje o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, a także antyoksydacyjnym. Związek chemiczny, jakim jest bakuchiol znaleźć można pod nazwami INCI: Bakuchiol/ Psoralea Corylifolia Extract, Babchi (Bakuchi) Oil / Psoralea Corylifolia Oil.

W ostatnich latach bakuchiol zyskał ogromną popularność ze względu na swoje działanie, które przypomina działanie retinolu, jednak nie wykazuje jego skutków ubocznych. To doskonały, roślinny zamiennik retinolu, znany z tego powodu jako roślinny retinol, który stosować mogą nawet osoby z różnych przyczyn niemogące stosować retinolu oraz innych retinoidów,

Jak działa bakuchiol?

Działanie bakuchiolu jest podobne do działania retinolu, jednak nie wykazuje on jego skutków ubocznych. Jakie są efekty stosowania bakuchiolu na skórę? Bakuchiol:

  • złuszcza martwy naskórek,
  • ujednolica koloryt skóry,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych i normalizuje wydzielanie sebum,
  • posiada działanie przeciwstarzeniowe ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości – zmniejsza oznaki starzenia skóry,
  • wygładza zmarszczki i drobne linie mimiczne,
  • poprawia sprężystość, jędrność i elastyczność skóry,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo, hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik,
  • łagodzi szkodliwe skutki promieniowania UV,
  • koi podrażnienia i poparzenia,
  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

W odróżnieniu od retinoidów bakuchiol nie wykazuje działania uczulającego, a tym samym nie powoduje skutków ubocznych takich jak podrażnienie czy zaczerwienienie skóry. Nie wykazuje także działania fotouczulającego, a zatem nie uwrażliwia skóry na promieniowanie UV. Wręcz przeciwnie – botaniczny odpowiednik retinolu działa łagodząco na skutki promieniowania UV, a także zmniejsza dyskomfort spowodowany nadreaktywną, napiętą i nadwrażliwą skórą.

Bakuchiol – z czym łączyć?

Wykazujący szereg właściwości pielęgnacyjny bakuchiol to idealny składnik wielu produktów do pielęgnacji skóry twarzy. W odróżnieniu od retinolu można go bezpiecznie stosować z innymi składnikami. W formułach kosmetyków pielęgnacyjnych bakuchiol często pojawia się obok substancji, jaką jest kwas hialuronowy, który wiąże wodę w naskórku i poprawia elastyczność skóry. Innymi składnikami często występującymi z bakuchiolem są oleje roślinne, takie jak olej tamanu, a także niacynamid bądź algi morskie. Wszystkie te składniki dodatkowo wzmacniają działanie roślinnego retinolu.

Bakuchiol czy retinol?

Bakuchiol zwany jest roślinnym retinolem nie bez przyczyny. Jest to bowiem substancja, która posiada podobne działanie jak retinol, jednak pochodzi z natury, a przy tym jest znacznie łagodniejszy dla skóry. Nie wykazuje on właściwości fotouczulających, dlatego bez najmniejszego problemu można go wprowadzić do codziennej pielęgnacji, nawet w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Bakuchiol jest równie skutecznym składnikiem co retinol w zakresie takim jak: rozjaśnienie przebarwień, wygładzanie zmarszczek, ujędrnianie skóry czy leczenie zmian trądzikowych. Jednocześnie roślinny retinol nie tylko nie wykazuje negatywnych skutków ubocznych, które może powodować jego chemiczny odpowiednik, lecz wręcz przeciwnie – koi i wycisza skórę nadreaktywną, podrażnioną, nadwrażliwą.

Po kosmetyki zawierające bakuchiol powinny sięgnąć przede wszystkim osoby, u których pojawiły się lub mogą pojawić negatywne skutki stosowania retinolu. Choć retinol wykazuje bardzo korzystne działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe i ujędrniające, to w przypadku skór wrażliwych może powodować zaczerwienienie, podrażnienie, suchość skóry. Należy z nim także uważać ze względu na właściwości fotouczulające i regularnie stosować krem z filtrem SPF na dzień.

Kosmetyki z bakuchiolem – dla kogo są przeznaczone?

Po kosmetyki z bakuchiolem powinny sięgnąć przede wszystkim osoby, które z różnych przyczyn nie mogą stosować retinolu. Są one przede wszystkim polecane dla:

  • posiadaczek cer wrażliwych, skłonnych do podrażnień, naczyniowych,
  • kobiet w ciąży oraz karmiących piersią (bakuchiol nie wykazuje działania teratogennego),
  • osób często wystawiających skórę na działanie słoneczne bądź unikających ryzyka związanego z ekspozycją skóry na słońce,
  • osób, które na czas letni odstawiają kurację retinolem,
  • wszystkich opierających pielęgnację wyłącznie na naturalnych produktach.
16 listopada 2022