Powszechnie znane jest zastosowanie oleju kokosowego w kuchni, jednak jest to produkt, który można także używać w pielęgnacji włosów, skóry głowy, jak i skóry twarzy. Szczególnie polecany jest on w przypadków włosów niskoporowatych, korzystnie wpływając na ich kondycję oraz wygląd. Dowiedz się, jak stosować olej kokosowy na włosy i jakie efekty można osiągnąć regularnie aplikując go na swoje kosmyki!
Spis treści
Jak działa olej kokosowy na włosy?
Olej kokosowy jest produktem, który może być stosowany do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Posiada on postać stałą o białej barwie, która z łatwością roztapia się pod wpływem ciepła. W oleju koksowym znajduje się bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów, w tym przede wszystkim witaminy A, E oraz witaminy z grupy B, a także magnez, żelazo, wapń, cynk, fosfor oraz potas i kwas foliowy. Jest on także nieocenionym źródłem kwasów tłuszczowych. Składa on się aż w 50% z oleju laurynowego. Olej laurynowy charakteryzuje się niewielkimi cząsteczkami, dzięki czemu z łatwością wnika w głąb włosów. Z tej przyczyny jest on bardzo polecany do ich pielęgnacji. Olej kokosowy najlepiej sprawdza się w przypadku włosów niskoporowatych (dowiedz się więcej: Jak sprawdzić porowatość włosów?).
Olej kokosowy stosowany na włosy przyczynia się do nawilżenia, odżywienia i regeneracji włosów. Sprawia, że stają się one miękkie, elastyczne i odzyskują blask. Są również skutecznie chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi, w tym wysokimi i niskimi temperaturami, promieniowaniem słonecznym czy wiatrem. Olej kokosowy działa także antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwłupieżowo, dlatego jest pomocny w wielu problemach ze skórą głowy – łupieżem, stanami zapalnymi, swędzeniem czy łuszczeniem.
Olej kokosowy na włosy – jak stosować?
Olej kokosowy na włosy można stosować na kilka sposobów. Przede wszystkim można używać go:
- do olejowania włosów,
- jako serum na końcówki włosów,
- w formie dodatku do masek i odżywek do włosów.
Najczęściej olej kokosowy na włosy stosowany jest w celu ich olejowania. Jednak jak olejować włosy olejem kokosowym?
Olejowanie włosów olejem kokosowym krok po kroku
Olejowanie włosów olejem kokosowym wykonać można na kilka sposobów. Można zdecydować się na:
- Olejowanie włosów olejem kokosowym na sucho – niewielką ilość oleju należy rozgrzać w dłoniach, aby zmienił konsystencję ze stałej w płynną i zaaplikować na suche włosy, rozprowadzając na całej długości (lub omijając ich nasadę w przypadku tendencji do nadmiernego obciążania włosów i braku odbicia u nasady). Na włosy można nałożyć czepek lub turban, dzięki poduszka nie ulegnie zabrudzeniu, a ciepło spowoduje, że składniki odżywcze wnikną mocniej w strukturę włosa. Olejek należy pozostawić na kilka godzin lub na całą noc. Po tym czasie należy go dokładnie zmyć delikatnym szamponem oczyszczającym. O sposobach na olejowanie włosów, a także zmywania oleju z ich powierzchni przeczytasz więcej: Jak olejować włosy? Sposoby na olejowanie włosów, praktyczne wskazówki
- Olejowanie włosów olejem kokosowym na mokro – metoda ta wygląda podobnie, jednak przed aplikacją oleju kokosowego na włosy należy je zwilżyć wodą lub spryskać hydrolatem. Można także zastosować inny produkt ułatwiający aplikację oleju np. żel aloesowy.
Oleju kokosowego można także używać do pielęgnacji i zabezpieczania końcówek włosów. Olejek w niewielkiej ilości należy ogrzać i rozetrzeć w dłoniach, a następnie zaaplikować go na końcówki kosmyków.
Olej kokosowy może być także stosowany jako odżywka do włosów. W tym celu niewielką ilość samego oleju lub oleju połączonego z ulubioną odżywką bądź maską nakłada się na lekko wilgotne włosy przed ich umyciem. Po kilku minutach włosy należy umyć, dokładnie zmywając kosmetyki z włosów.
Co więcej olej kokosowy można także stosować na skórę głowy. Jest on szczególnie pomocny w walce z łupieżem, gdyż wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwłupieżowe. Zmniejsza swędzenie, łuszczenie skóry głowy, odżywia ją i nawilża.
Olej kokosowy na włosy – efekty
Stosowanie oleju kokosowego na włosy korzystnie wpływa na ich kondycję oraz wygląd, zwłaszcza w przypadku włosów niskoporowatych. Jakich efektów można się spodziewać stosując olej kokosowy na włosy?
- nawilżenie, odżywienie, wzmocnienie i regeneracja włosów,
- ochrona przed utratą wody,
- wygładzenie kosmyków, domknięcie łuski włosa,
- zmniejszenie ich łamliwości,
- ograniczenie rozdwajania końcówek,
- odzyskanie zdrowego blasku,
- pomoc w walce z łupieżem i stanami zapalnymi skóry głowy,
- złagodzenie swędzenia, łuszczenia i zaczerwienienia skóry głowy,
- ochrona włosów przed słońcem (zawartość naturalnego filtru przeciwsłonecznego),
- ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi,
- poprawa struktury włosa.
Zastosowanie oleju kokosowego sprawia, że włosy odzyskują zdrowy wygląd, dobrą kondycję i blask. Są przyjemne w dotyku, sprężyste, miękkie. Mniej się łamią i puszą. Olej kokosowy chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem. Co więcej olej kokosowy działa dobrze na skórę głowy. Przywraca jej odpowiedni poziom nawilżenia, łagodzi podrażnienia, pomaga zwalczyć łupież. Lepszy stan skóry głowy oznacza z kolei szybszy wzrost włosów.
Jaki olej kokosowy na włosy najlepiej wybrać?
Włosy po oleju kokosowym stają się lepiej odżywione, pełne blasku, sprężyste, gładkie i miękkie w dotyku, dlatego zyskał on ogromną popularność wśród włosomaniaczek decydujących się na świadomą pielęgnację włosów, szczególnie zaś wśród posiadaczek włosów niskoporowatych. Jeśli chcesz go włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej z całą pewnością staniesz przed dylematem, na który olej kokosowy się zdecydować. Jest to produkt powszechnie dostępny, niemal w każdym większym supermarkecie, jednak można w nim znaleźć zarówno olej kokosowy rafinowany, jak i olej kokosowy nierafinowany.
Do pielęgnacji włosów dużo lepszym rozwiązaniem będzie nierafinowany olej kokosowy. Tłoczony jest on na zimno z miąższu orzechów palmy kokosowej, dzięki czemu zachowuje wszystkie dobroczynne właściwości. Rafinowany olej kokosowy jest poddawany działaniu wysokiej temperatury z dodatkiem substancji chemicznych, co może skutkować utratą cennych właściwości.