Mogłoby się wydawać, że na mycie włosów jest tylko jedna metoda. Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele sposobów, a jednym z nich jest metoda OMO, która sprowadza się do trzech kroków pielęgnacyjnych – odżywka, mycie, odżywka. Ostatnie lata to prawdziwy boom na tą metodę szczególnie wśród włosomaniaczek, dla których świadoma pielęgnacja włosów jest niezwykle istotna. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega i jak myć włosy metodą OMO, dla kogo jest ona polecana oraz z jakich produktów korzystać do mycia włosów w metodzie OMO.
Spis treści
Metoda mycia włosów OMO – na czym polega?
Metoda OMO to metoda mycia włosów, która swoją nazwę zawdzięcza skrótowi od słów Odżywka-Mycie-Odżywka. Jest to sposób pielęgnacji włosów, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność, co zawdzięcza efektom, jakie zapewnia jego regularne stosowanie. Mycie włosów metodą OMO sprowadza się do trzech kroków:
- aplikacja pierwszej odżywki,
- mycie skóry głowy szamponem,
- aplikacja drugiej odżywki.
Korzystając z tej metody mycia włosów osiągnąć można naprawdę doskonałe efekty. Pierwsza odżywka zapewnia włosom ochronę przed przesuszeniem spowodowanym działaniem detergentów znajdujących się w składzie szamponu. Następnie następuje mycie włosów za pomocą szamponu, który oczyszcza skórę głowy z zabrudzeń i nadmiaru sebum oraz odświeża włosy. Zastosowana na wilgotne włosy druga odżywka odpowiada zaś za dostarczenie włosom cennych składników odżywczych i domknięcie pielęgnacji.
Metoda OMO w pielęgnacji włosów – dla kogo?
Metoda OMO może być stosowana do każdego rodzaju włosów, niezależnie od ich porowatości (dowiedz się więcej z artykułu: Jak sprawdzić porowatość włosów?). Na pielęgnację włosów metodą OMO powinny zdecydować się jednak przede wszystkim osoby, które posiadają włosy wymagające niezwykle delikatnego traktowania. W związku z tym najczęściej sięgają po nie posiadaczki włosów wysokoporowatych oraz włosów kręconych. W tych przypadkach łuski włosów są zazwyczaj mocno rozchylone, co uwrażliwia włosy na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu podwójnego odżywiania i ochronie włosów kosmyki stają się nawilżone, wygładzone, łatwiejsze do rozczesania, a także mniej podatne na elektryzowanie, puszenie, łamanie i rozdwajanie.
Jednak metoda OMO jest stosowana nie tylko przez posiadaczki włosów kręconych i wysokoporowatych. Z chęcią stosują ją także posiadaczki włosów średnioporowatych, a nawet włosów niskoporowatych. W ostatnim przypadku dobrą praktyką może być jednak rezygnacja z aplikacji drugiej odżywki lub zastosowanie odżywki o bardzo lekkiej formule, ponieważ może ona spowodować nadmierne obciążenie włosów i utratę objętości.
Szampon i odżywka do mycia włosów metodą OMO
Metoda OMO polega na zastosowaniu szamponu oraz dwóch odżywek. Jakie produkty pielęgnacyjne najlepiej zastosować? Do metody mycia włosów OMO warto wybrać takie kosmetyki, które najlepiej odpowiadają potrzebom naszych włosów – nie ma jednej, uniwersalnej recepty na dobór szamponu i odżywki do metody OMO.
Szampon do mycia metodą OMO
Jednym z kluczowych produktów pielęgnacyjnych w myciu włosów OMO jest zastosowanie szamponu. Ma on za zadanie oczyścić włosy oraz skórę głowy z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Na co dzień warto sięgnąć po łagodny szampon, który dobrze domyje skórę głowy, a jednocześnie nie spowoduje jej podrażnienia czy wysuszenia włosów. Raz na jakiś czas (1 raz w tygodniu) warto jednak wykonać mycie mocniejszym szamponem tzw. “rypaczem”, który dogłębnie oczyści skórę głowy i włosy, w tym także ze stosowanych na nie kosmetyków, a składniki zawarte w odżywkach nakładanych w następnej kolejności będą mogły wniknąć głębiej. Zastosowanie pierwszej odżywki w metodzie OMO pozwala na zabezpieczenie i ochronę włosów nawet przed działaniem szamponów zawierających SLS czy SLES (nie jest jednak zalecane ich stosowanie w codziennej pielęgnacji włosów).
Odżywki do mycia włosów metodą OMO
Metoda OMO jest sposobem mycia włosów, w którym stosowane są dwie różne odżywki. Zadaniem pierwszej z nich jest ochrona włosów przed wysuszeniem włosów w wyniku działania szamponu, zaś ponowne odżywienie włosów ma na celu domknąć pielęgnację kosmyków oraz zabezpieczyć je przed szkodliwym wpływem niektórych czynników zewnętrznych.
Dobór odżywek powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami włosów, w tym ich porowatością. Warto opierać się o zachowanie równowagi PEH, czyli dostarczanie włosom substancji z trzech grup. Są to proteiny, emolienty i humektanty. Dobrą praktyką jest użycie jako pierwszej odżywki humektantowej lub proteinowej, a następnie odżywki emolientowej, która dociąży włosy, domknie ich łuski zapobiegając puszeniu i elektryzowaniu, a także pokryje je warstwą ochronną.
Jak myć włosy metodą OMO? Metoda OMO krok po kroku
Regularne mycie włosów OMO przynosi doskonałe efekty w postaci poprawy kondycji i wyglądu włosów. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzać je w prawidłowy sposób.
Krok 1 – odżywka
Przed rozpoczęciem rytuału pielęgnacyjnego włosy warto delikatnie rozczesać, ponieważ składniki aktywne lepiej wnikają w rozdzielone pasma. Włosy należy delikatnie zwilżyć, a odżywkę nałożyć na długości włosów poniżej linii uszu, omijając skórę głowy. Kosmetyk należy pozostawić na włosach na kilka minut, a następnie przystąpić od razu do kolejnego etapu, czyli mycia włosów szamponem. Odżywki nie spłukujemy wodą.
Krok 2 – mycie szamponem
Następnym krokiem jest mycie skóry głowy delikatny szampon, bez uprzedniego spłukiwania odżywki wodą. Szampon można delikatnie spienić z odrobiną wody, nałożyć na skalp oraz włosy u nasady i wykonać masaż bez gwałtownych ruchów i intensywnego wcierania produktu w całą długość włosów. Podczas spłukiwania letnią wodą piana z szamponu odświeży je sama.
Krok 3 – odżywka
Ostatnim krokiem mycia włosów OMO jest nałożenie na dokładnie umyte i spłukane wodą włosy drugiej odżywki. W tym przypadku dobrze jest również delikatnie, bez szarpania rozczesać włosy szczotką lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, aby odżywka była lepiej rozprowadzona i zadziałała intensywniej. Drugą odżywkę należy trzymać na włosach kilka minut, a następnie spłukać ją letnią wodą, dzięki czemu łuski włosów zostaną domknięte, a włosy będą gładkie i przyjemne w dotyku.