Nowy trend w pielęgnacji włosów – co to jest hair cycling i jakie kosmetyki wybrać?

Nowy trend w pielęgnacji włosów – co to jest hair cycling i jakie kosmetyki wybrać?

Co to jest hair cycling? To nowa rutyna pielęgnacji włosów, która podbiła serca włosomaniaczek. Jej głównym założeniem jest cyrkularność używania produktów do włosów. Odżywki, szampony i maski stosuje się naprzemiennie w tygodniowym planie, przeplatając kosmetyki o działaniu regeneracyjnym, nawilżającym i odżywczym. Jak wprowadzić hair cycling i kiedy zaczną być widoczne jego rezultaty?

Plan pielęgnacji włosów – kolejność

Hair cycling to trend, który jest coraz popularniejszy, ponieważ również daje świetne rezultaty. Pozwala na dostarczenie włosom niezbędnych składników odżywczych w zbalansowanych proporcjach. Dobrze zabezpieczone i odżywione pasma są też naturalnie chronione przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, smog, wysoka temperatura, suche powietrze itd. Plan pielęgnacji włosów w hair cycling jest trzyetapowy:

  • regeneracja – dostarczenie włosom składników, które naprawiają uszkodzenia struktury włosów i wypełniają ubytki, takich jak ceramidy, proteiny, keratyna, kolagen, olejki roślinne;
  • nawilżanie – woda odparowuje z włosów pod wpływem czynników zewnętrznych np. wysokiej temperatury, promieniowania UV, suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Etap nawilżania polega na dostarczeniu włosom składników nawilżających poprzez zastosowanie produktów z zawartością m.in. kwasu hialuronowego, gliceryny, aloesu;
  • odżywienie – polega na nałożeniu kosmetyków ze składnikami aktywnymi wnikającymi do wnętrza włosa i domkającymi łuski, aby wilgoć i substancje odżywcze pozostały w strukturze włosów.

Pierwszy etap pielęgnacji – regeneracja włosów

Tak jak było już wspomniane, regeneracja to odbudowa zewnętrznej struktury włosów. Dostępne są specjalne kuracje, które pomagają dotrzeć głębiej, aż do wiązań strukturalnych (kosmetyki typu bond repair). W pierwszym dniu pielęgnacji włosów według metody hair cycling warto sięgnąć po szampon, który dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy z resztek kosmetyków, nadmiaru sebum i codziennych zanieczyszczeń. Po dokładnym umyciu włosów należy nałożyć naprawczą lub mocno regenerującą maskę do włosów.

Drugi etap hair cycling – nawilżenie włosów

Gdy przyjdzie pora na kolejne mycie włosów (rób to tak często, jak potrzeba), sięgnij po intensywnie nawilżające produkty. W pierwszym kroku możesz umyć głowę szamponem nawilżającym, jeśli Twoje włosy są ekstremalnie suche. Jeśli są normalne, możesz użyć codziennego szamponu. Gdy się przetłuszczają, sięgnij po szampon mocniej oczyszczający. Drugi krok to odżywka nawilżająca np. z kwasem hialuronowym. Dodatkowo możesz zafundować włosom serum nawilżająco-wypełniające, które korzystnie działa nie tylko na włosy, lecz też na skórę głowy.

Trzeci etap cyrkularnej pielęgnacji – odżywienie włosów

Kolejnym etapem hair cycling jest dostarczenie włosom składników odżywczych. Warto sięgać po produkty z aminokwasami i witaminami, które nie tylko odżywiają włosy, ale też pomagają zamknąć łuski – wtedy pasma są lepiej chronione przed zniszczeniami. Świetnie sprawdzają się wszelkie sera i eliksiry odżywcze. Trzeci punkt pielęgnacji to też dobry moment na to, aby sięgnąć po wodę lamelarną, która wypełnia zniszczone części włókien i wygładza ich powierzchnię. Tu koło się zamyka i możesz od nowa rozpocząć cały cykl. Warto wypróbować hair cycling, bo metoda doskonale wpływa na kondycję włosów.

20 grudnia 2023