Tonizowanie skóry twarzy to etap pielęgnacji, który następuje po jej dokładnym oczyszczeniu. Oczyszczanie skóry sprawia, że skóra zmienia pH z kwaśnego na zasadowe. W celu przywrócenia odpowiedniego odczynu skórze konieczne jest tonizowanie twarzy poprzez zaaplikowanie na nią hydrolatu lub toniku. Naturalny tonik do twarzy to produkt, który przywraca skórze naturalne pH, które odpowiada za jej naturalną równowagę biologiczną, dzięki czemu skóra lepiej wchłania substancje aktywne z kosmetyków pielęgnacyjnych, jest chroniona przed problemami dermatologicznymi i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Spis treści
Jak działa tonik do twarzy?
Tonik do twarzy to produkt, którego głównym zadaniem jest tonizacja skóry. Tonik przywraca skórze jej naturalny, prawidłowy poziom pH na poziomie 4,5-5,5 po zabiegach oczyszczania. Jest to bardzo istotny etap rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ jedynie kwaśne pH zapewnia skórze ochronę przed rozwojem bakterii i zachwianiem równowagi mikrobiologicznej, a zatem przed pogorszeniem jej kondycji. Jednak ten kosmetyk o tonizującym działaniu ma jeszcze inne funkcje do spełnienia. Dzięki zastosowaniu toniku skóra jest odświeżona, wzmocniona, pełna blasku i gotowa na dalsze etapy pielęgnacji. Zaaplikowane na nią kosmetyki wchłaniają się lepiej i mogą zadziałać znacznie efektywniej.
Dobry tonik do twarzy to kosmetyk, który jest bardzo przydatny w pielęgnacji. Tonik do twarzy zakwasza skórę i przywraca jej odpowiednie pH, dzięki czemu cera broni się skuteczniej przed grzybami i bakteriami oraz przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne. Naturalny tonik do twarzy wspomoże również wchłanianie składników aktywnych z kremów i maseczek w głąb skóry. Dobry, naturalny tonik to również kosmetyk zwężający pory, dzięki czemu skóra wygląda zdrowiej i korzystniej.
Dla wielu osób wielką niewiadomą pozostaje różnica pomiędzy tonikiem do twarzy a płynem micelarnym. Płyn micelarny służy do oczyszczania skóry z makijażu i zanieczyszczeń, a tonik przywraca skórze jej prawidłowe pH. Jak widać tonik nie zastępuje płynu micelarnego czy kosmetyków do demakijażu, a uzupełnia ich działanie. Wybierając tonik oczyszczający można się jednak spodziewać, że nie tylko nada skórze odczynu kwaśnego, lecz również usunie ze skóry resztki kosmetyków i zanieczyszczenia.
W zależności od wybranego rodzaju toniku na skórę twarzy oprócz tonizacji, czyli przywrócenia skórze odpowiedniego pH, tonik może równocześnie:
- oczyszczać skórę,
- zwężać pory,
- działać antybakteryjnie,
- regulować pracę gruczołów łojowych,
- zapewniać skórze odpowiednie nawilżenie, odżywiać ją i regenerować,
- wyrównywać koloryt skóry, rozjaśniać ją, zmniejszać widoczność przebarwień, przywracać blask,
- dodawać skórze jędrności,
- wygładzać skórę, spłycać zmarszczki, działać antyoksydacyjnie chroniąc przed zbyt szybkim procesem starzenia się skóry,
- działać kojąco na podrażnienia,
- przyspieszać gojenie ran i stanów zapalnych,
- pozwalać skuteczniej zadziałać kosmetykom nakładanym w następnej kolejności.
Jak stosować tonik do twarzy?
Tonik do twarzy pełni najlepiej swoją podstawową rolę w codziennej pielęgnacji twarzy, czyli przywrócenia skórze prawidłowego poziomu pH, gdy jest stosowany zaraz po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Kosmetyk warto stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Tonik może być zamknięty w buteleczce, której zawartość aplikuje się na wacik i delikatnie przeciera nim twarz od środka do zewnątrz lub w sprayu, co umożliwia rozpylenie rozpyla przyjemnej mgiełkę na skórę twarzy, którą można lekko wklepać w skórę twarzy. Po zaaplikowaniu toniku zawsze warto zastosować krem, serum lub olejek, aby nawilżyć skórę.
Rodzaje toników do twarzy
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów toników do skóry twarzy, które wykazują nieco inne działanie i powinny być dobierane odpowiednio do danego rodzaju skóry. Najczęściej spotykać można produkty takie jak:
- tonik oczyszczający,
- tonik nawilżający,
- tonik łagodzący,
- tonik łagodzący/kojący,
- tonik rozświetlający,
- tonik odmładzający,
- tonik odświeżający.
Wybierz najlepszy naturalny tonik do swojego rodzaju skóry
Podobnie jak pozostałe kosmetyki naturalne, tonik powinien być dobrany do rodzaju cery, na jaki jest aplikowany.
- Do cery suchej, normalnej i dojrzałej sprawdzi się tonik nawilżający. Będzie pełnik nie tylko funkcje tonizującą, lecz również przyczyni się do utrzymania wysokiego poziomu nawilżenia skóry. Dobry tonik nawilżający doskonale uzupełnia naturalną pielęgnację twarzy, przywracając skórze blask.
- Wybierając tonik do cery trądzikowej warto postawić na tonik oczyszczający, który wykazuje działanie antybakteryjne i zapobiega namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów na skórze, przyczyniających się do powstawania zmian trądzikowych. Tonik, który pomaga na trądzik działa również na pory, zwężając je i hamując powstawanie niedoskonałości.
- Tonik do cery tłustej czy mieszanej powinniśmy postawić na kosmetyk o normalizujących właściwościach, który nie tylko zadba o poziom pH skóry, lecz również działa regulująco na pracę gruczołów łojowych.
- Tonik złuszczający to doskonały produkt, jeśli chcemy się pozbyć martwego naskórka. Tonik z kwasami, który delikatnie złuszcza skórę, pozostawi ją miękką i przyjemnie gładką. Tego rodzaju toniki są polecane do cery poszarzałej, matowej, suchej, z tendencją do powstawania skórek – przywracają skórze blask i młodzieńczy wygląd.
- W przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień warto postawić na delikatny tonik o właściwościach łagodzących, który przywraca skórze komfort, koi stany zapalne, przyspiesza gojenie ran.
Najlepszy tonik do twarzy to ten, który ma dobry, naturalny skład. W jego składzie powinny się znaleźć roślinne ekstrakty, oleje i naturalne składniki, które pozostawią skórę doskonale wypielęgnowaną. W formule kosmetyku nie powinny być z kolei zawarte sztuczne, szkodliwe dla cery, a czasem i dla zdrowia, substancje. Polecamy również stosowanie toniku bez alkoholu. Alkohol zawarty w tonikach szkodzi skórze, przesuszając ją i podrażniając, dlatego warto wybierać naturalne toniki bez alkoholu.
Hydrolaty zamiast toniku
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że gotowy tonik można zastąpić stosując naturalne hydrolaty roślinne. Posiadają one podobne właściwości, a zatem oczyszczają skórę, tonizują, odżywiają, nawilżają, jak również łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację skóry. Umożliwiają również szybsze i lepsze przenikanie składników odżywczych zawartych w kremach, serach czy olejkach w głąb skóry.
Różnica pomiędzy tonikiem a hydrolatem polega jednak na tym, że hydrolaty zawsze są produktami całkowicie naturalnymi, które powstają w procesie wytwarzania olejków eterycznych. Z kolei toniki mogą bazować w 100% na naturalnych substancjach, jak i zawierać różne inne dodatki. Przed ich wyborem warto zatem zwrócić uwagę na skład produktu. Zaletą hydrolatu jest także możliwość wykorzystania go w roli półproduktu np. tworząc z jego udziałem kosmetyki do pielęgnacji skóry oraz włosów.
Jak zrobić domowy tonik do twarzy?
Oprócz zastosowania hydrolatu w celu tonizacji skóry można również samodzielnie wykonanie tego toniku w domu z wykorzystaniem naturalnych półproduktów. To bardzo prosty do przygotowania kosmetyk, a do tego znacznie tańszy od jego drogeryjnych odpowiedników. Jego wadą jest jednak termin ważności, który ciężko dokładnie ustalić, ale raczej nie powinno przechowywać się w lodówce dłużej niż przez tydzień czasu. Oto przykłady domowego toniku, do którego wykonania wystarczą
Tonik z ocetem jabłkowym
Tonik zawierający ocet jabłkowy przywraca skórze naturalne pH, wygładza skórę i ściąga pory. Wykonanie toniku polega na wymieszaniu 150 ml octu jabłkowego, 2 szklanek hydrolatu oczarowego oraz 8 kropek ulubionego olejku eterycznego np. lawendowego. Składniki należy wymieszać i przelać do buteleczki, najlepiej wyposażonej w atomizer, co ułatwia rozpylenie toniku na skórze twarzy.
Tonik z zielonej herbaty
Sposobem na to, aby zrobić tonik w domowych warunkach jest przygotowanie toniku z zieloną herbatą. Jest to idealny tonik dla skóry trądzikowej, ponieważ przyspiesza regenerację skóry, gojenie ran potrądzikowych oraz działa regulująco na pracę gruczołów łojowych. Jego przygotowanie jest niezwykle proste! 5 gram zielonej herbaty wystarczy zaparzyć pod przykryciem w 100 ml gorącej wody i odczekać do wystygnięcia. Przygotowaną miksturę należy przelać do buteleczki i stosować na skórę rano i wieczorem.
Domowy tonik z cytryną
Domowy tonik można również zastosować w celu zmniejszenia widoczności przebarwień i rozjaśnienia skóry. W tym celu 20 ml soku z cytryny należy połączyć z 100 ml wody destylowanej. Proste, a jakie skuteczne!