Płyn micelarny to kosmetyk do demakijażu, który ze względu na swoje skuteczne, a zarazem delikatne dla skóry działanie, zyskał w ostatnich latach na popularności, stając się jednym z najchętniej wykorzystywanych kosmetyków do usuwania makijażu. Płyny micelarne zdetronizowały znacznie cięższe i bogatsze pod względem formuły mleczka i emulsje do demakijażu. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest płyn micelarny: co to za kosmetyk, jak działa płyn micelarny i jak używać płynu micelarnego w codziennej pielęgnacji twarzy, a także poznasz różnicę po między płynem micelarnym a tonikiem.
Spis treści
Co to jest płyn micelarny?
Oczyszczania twarzy to bardzo ważny element pielęgnacji skóry – brak odpowiedniego oczyszczenia może skutkować zatkaniem porów, pojawieniem się niedoskonałości, zaskórników, zaczerwienienia i podrażnień. Płyn micelarny służy do usunięcia z powierzchni skóry makijażu, do oczyszczenia jej z potu, kurzu czy nadmiaru sebum, a także do demakijażu oczu.
Bazę płynu micelarnego stanowi woda oraz substancje powierzchniowo czynne, czyli micele. Są to niewielkie cząsteczki, które posiadają właściwości przyciągające zanieczyszczenia, pozostałości kosmetyków oraz nadmiar sebum. Micele wciągają zabrudzenia i tłuszcz do środka swoich cząsteczek. Działają one niczym magnes, przyciągając zanieczyszczenia, nadmiar sebum i resztki kosmetyków, a następnie je rozpuszczają. Cały proces odbywa się bez intensywnego pocierania twarzy. Płyn micelarny jest bardzo delikatny i nie przyczynia się do podrażnień, dlatego jest polecany nawet w przypadków cery wrażliwej. Płyn micelarny, dzięki swojemu skutecznemu działaniu, poradzi sobie doskonale nawet z wodoodpornym makijażem, oczyści skórę z zanieczyszczeń i ją odświeży, a jednocześnie nie naruszy warstwy hydrolipidowej skóry. Tym samym jego stosowanie nie przyczynia się do przesuszania skóry.
Jak stosować płyn micelarny do demakijażu?
Mycie twarzy płynem micelarnym jest proste – wacik kosmetyczny lub bawełniane płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku należy nasączyć płynem, a później delikatnie przetrzeć nim twarz. Wacik powinien być wilgotny, a nie przesączony płynem micelarnym. Nie jest również wskazane pocieranie twarzy – demakijaż wykonuje się delikatnymi ruchami. Demakijaż oczu z kolei wykonać należy przytrzymując na chwilę wacik na powiekach, a następnie ściągając go w kierunku kącika oczu. Zastosowana na cerę woda micelarna skutecznie usunie nawet wodoodporny makijaż.
Wiele osób zastanawia się, czy płyn micelarny trzeba zmywać? Dobry płyn micelarny oczyści skórę z kosmetyków kolorowych i zanieczyszczeń, jednak aby mieć gwarancję, że skóra jest dogłębnie oczyszczona, warto sięgnąć w kolejnym kroku pielęgnacyjnym po dobrą piankę lub żel do mycia twarzy, które usuną z powierzchni skóry pozostające na niej micele, resztki kosmetyków oraz przygotują skórę na wchłanianie substancji aktywnych z kremów czy maseczek nawilżających. Płynu micelarnego nie zmywamy wodą, która mogłaby przesuszać skórę, a naturalnymi kosmetykami, które wnikają w warstwy skóry, pozostawiając skórę twarzy dogłębnie oczyszczoną.
Płyn micelarny a tonik
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z naturalną pielęgnacją, to na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób prawidłowo wykonać demakijaż i oczyścić cerę. W celu zmycia z powierzchni skóry twarzy makijażu, wystarczy użyć płynu micelarnego, zaś do oczyszczania przyda się dobra, naturalna pianka myjąca lub żel. Po dogłębnym oczyszczeniu twarzy można przejść do kolejnego kroku – tonizowania, czyli przywracania skórze prawidłowego poziomu pH, bowiem z powodu przylegania do skóry zanieczyszczeń, działania czynników zewnętrznych, nakładania oraz usuwania makijażu, równowaga skóry może zostać zachwiana. W tym celu użyć należy właśnie toniku lub hydrolatu o tonizującym działaniu.
Zatem jeśli nadal zastanawiasz się: płyn micelarny czy tonik, odpowiedź jest jednoznaczna: nie są to produkty o tym samym działaniu! Płyny micelarne służą do demakijażu, a tonik do przywracania skórze równowagi. Nawet najlepszy płyn micelarny nie sprawi, że skóra będzie ukojona, a jej pH na właściwym poziomie. Warto zatem zadbać o kompleksową pielęgnację skóry twarzy – więcej na jej temat możesz dowiedzieć się z artykułu Etapy pielęgnacji twarzy – demakijaż, oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie skóry twarzy.
Najlepszy płyn micelarny – jak wybrać?
Płyn micelarny musi mieć dobry, naturalny skład – bez sztucznych substancji zapachowych i chemicznych dodatków, bez silikonów czy SLSów. Jego formuła powinna być uzupełniona substancjami o odżywczych właściwościach. Najlepsze płyny micelarne to takie, które są dopasowane ze względu na swoje działanie do danego rodzaju cery. W przypadku cery suchej sprawdzi się nawilżający płyn micelarny, zaś do cery wrażliwej micelarny płyn o łagodzącym działaniu.
Naturalny płyn micelarny to doskonały sposób na demakijaż cery wrażliwej, podrażnionej, suchej czy dojrzałej. Nadają się również do codziennego demakijażu cery tłustej, mieszanej czy trądzikowej – płyn micelarny powinien być dostosowany do rodzaju skóry, gdyż dzięki temu najlepiej spełni swoją pielęgnacyjną rolę. Dobre płyny micelarne znajdziesz w ofercie producentów kosmetyków naturalnych takich jak Resibo, Vianek czy Biolaven.
Skład płynu micelarnego – na co zwrócić uwagę?
Podejmując decyzję o tym, który płyn micelarny wybrać, należy przede wszystkim zapoznać się z jego składem. Dobrze jest wybierać produkt o naturalnym składzie, który zawiera wyłącznie substancje o delikatnym działaniu, nie powodujące podrażnia skóry. Roślinne substancje delikatnie oczyszczają skórę, jednocześnie zapewniając jej odżywienie, ukojenie i nawilżenie.
W składzie dobrego płynu micelarnego nie powinny znaleźć się drażniące substancje, takie jak np. SLS (Sodium Lauryl Sulfate), który może powodować podrażnienia skóry, przesuszenie, a także uczucie ściągnięcia. Aby mógł korzystnie wpłynąć na naszą skórę i oczyścić ją bez powodowania podrażnień, w jego formule nie powinno być żadnych chemicznych składników – sztucznych aromatów, barwników, parabenów. Powinny się za to znaleźć naturalne olejki oraz roślinne ekstrakty, które posiadają działanie odżywcze, nawilżające, regenerujące i łagodzące.
W składzie dobrych płynów micelarnych znajdują się również dodatkowe substancje, które uzupełniają pielęgnację skóry. Składniki, jakie często pojawiają się w płynach micelarnych to olejki roślinne, takie jak olejek arganowy, olejek z pestek winogron bądź olejek kokosowy, węgiel aktywny czy kwas hialuronowy. Dzięki ich zawartości płyn micelarny może zapewniać nawilżenie, przywracać skórze blask, wyrównywać jej koloryt, wzmacniać i odbudowywać skórę.
Płyn micelarny a rodzaj cery
Płyn micelarny to idealny produkt do zmywania makijażu, który dokładnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i usuwa nawet makijaż wodoodporny, a jednocześnie nie narusza warstwy hydrolipidowej skóry. Dzięki swojemu łagodnemu działaniu idealnie nadaje się do pielęgnacji niemal każdego typu cery, w tym również skóry wrażliwej.
W przypadku cery wyjątkowo wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy atopowej można wykonać test na niewielkim fragmencie twarzy – zachowanie ostrożności pozwoli uniknąć ewentualnego zaczerwienienia i pieczenia skóry.