Peeling enzymatyczny to bardzo delikatny dla skóry produkt, który usuwa martwe komórki naskórka, a jednocześnie nie przyczynia się do powstawania podrażnień i zaczerwienienia skóry. W efekcie jego zastosowania w szybki sposób poprawia się kondycja skóry, która staje się dokładnie oczyszczona, a przy tym miękka i gładka w dotyku. Wyrównuje się także jej koloryt, a cera nabiera promiennego wyglądu. Sprawdź, czym jest peeling enzymatyczny, dla jakiej cery jest polecany i jak go stosować.
Spis treści
Peeling enzymatyczny – co to takiego?
Oczyszczanie skóry twarzy to bardzo ważny element pielęgnacji skóry. Do rytuałów pielęgnacyjnych warto włączyć stosowanie kosmetyków do demakijażu, jak i pianek oraz żeli do twarzy, jednak to nie wszystko. Istotne jest także regularne używanie kosmetyku, jakim jest peeling do twarzy. Peelingi podzielić można z kolei przede wszystkim na peelingi mechaniczne oraz peelingi chemiczne, w do których zaliczane są peelingi enzymatyczne.
Peeling enzymatyczny jest to wyjątkowo delikatny peeling, który działa powierzchniowo. Złuszcza zrogowaciały naskórek dzięki zawartym w nim enzymom roślinnym. Za oczyszczenie skóry odpowiadają właśnie znajdujące się w nim enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. Peeling enzymatyczni nie zawiera za to złuszczających drobinek, przez co jego stosowanie nie wymaga pocierania skóry. W związku z tym jest on znacznie łagodniejszy i nie powoduje podrażnień i może być on stosowany do każdego rodzaju cery.
Jak działa peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny uznaje się za peeling chemiczny, który w odróżnieniu od peelingów mechanicznych nie zawiera drobinek ścierających. Zasada działania peelingów enzymatycznych opiera się o proces proteolizy, czyli rozkładu białek na peptydy i aminokwasy. Enzymy zawarte w peelingu enzymatycznym odpowiadają za rozpuszczanie białek znajdujących w martwych komórkach naskórka, czego konsekwencją jest ich złuszczanie. To z kolei powoduje szybszą regenerację naskórka i pobudza tworzenie nowych komórek skóry. Zastosowanie peelingu enzymatycznego zapewnia dogłębne oczyszczenie skóry, a składniki aktywne zawarte w aplikowanych na nią kosmetykach lepiej się wchłaniają, wnikają w głębsze warstwy i działają intensywniej. Po zastosowaniu peelingu enzymatycznego skóra staje także miękka, gładka, odzyskuje zdrowy koloryt.
Rodzaje enzymów w peelingach
Peeling enzymatyczny zawiera enzymy roślinne, które powodują rozpuszczanie martwego naskórka, a jednocześnie posiadają dodatkowe działanie pielęgnacyjne. Wyróżnić można następujące enzymy:
- papaina – uzyskiwana z owoców papai, działa rozjaśniająco na przebarwienia i blizny potrądzikowe,
- ficyna – pozyskiwana z miąższu fig działa nawet dwudziestokrotnie intensywniej niż papaina,
- bromelaina – pozyskiwana z ananasa, złuszcza i wygładza skórę,
- aktynidyna – otrzymywana w owoców kiwi powoduje złuszczanie martwych komórek naskórka,
- arbutyna – wytwarzana z borówki bruszwicy, koi podrażnienia, zmniejsza przebarwienia, działa antybakteryjnie,
- keratolina, czyli enzym pochodzenia syntetycznego – przyczynia się do rozjaśnienia skóry i aktywuje procesy odbudowy.
W formułach peelingów enzymatycznych mogą znaleźć się również inne składniki, które odpowiadają za pielęgnujące działanie kosmetyku. Wybierając produkt zawierający oprócz enzymów również ekstrakty roślinne, olejki, przeciwutleniacze, witaminy, a także substancje takie jak aloes, alantoinę czy panthenol zyskuje się wielowymiarową, intensywną pielęgnację skóry. Substancje te odpowiadają bowiem za jej nawilżenie, odżywienie i ukojenie.
Peeling enzymatyczny – dla jakiej cery?
Peeling enzymatyczny to produkt o niezwykle delikatnym, a jednocześnie skutecznym działaniu. Jego stosowanie nie powoduje podrażnienia skóry, gdyż nie jest konieczne jej pocieranie, a enzymy są dla skóry bardzo łagodne. Peeling enzymatyczny jest także mniej ryzykowny do stosowania niż peeling zawierający silne kwasy organiczne, gdyż nie narusza komórek skóry, a jedynie powoduje rozpuszczenie białek.
Ze względu na bardzo delikatne działanie peelingu enzymatycznego polecany jest on do każdego rodzaju cery, w tym w szczególności cery naczynkowej i wrażliwej. Jest także produkt wskazany do stosowania w przypadku cery tłustej i mieszanej, a także trądzikowej, gdyż usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia, w tym nadmiar sebum, bez konieczności pocierania skóry.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
Przed wykonaniem peelingu enzymatycznego warto przede wszystkim dokonać dokładnej analizy potrzeb skóry i odpowiednio dobrać do niej kosmetyk. Po jego zakupie i pierwszej aplikacji dobrze jest także wykonać próbę alergiczną, stosując go na niewielkim fragmencie skórnym. Dzięki temu upewnimy się, że nie pojawi się żadna niepożądana reakcja skórna.
Peeling enzymatyczny należy nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Produkt można aplikować zarówno na lekko wilgotną, jak i suchą skórę, pomijając okolice oczu i ust. Po nałożeniu produktu można wykonać delikatny masaż, a następnie pozostawić kosmetyk na kilka minut. Po ich upływie peeling należy zmyć letnią wodą.
W celu utrzymania skóry w dobrej kondycji warto dbać o jej regularne oczyszczanie. Peeling enzymatyczny dobrze jest stosować 1-2 razy w tygodniu, zaś w przypadku cery tłustej nawet 3 razy w tygodniu. Peeling enzymatyczny posiada delikatny skład, dlatego można go stosować przez cały rok.
Przeciwwskazania do stosowania peelingu enzymatycznego
Choć peeling enzymatyczny jest bardzo łagodny dla skóry, istnieją sytuacje, w których nie powinien być on stosowany. Zaliczają się do nich:
- stany zapalne skóry,
- uszkodzenia naskórka, rany i zadrapania,
- infekcje wirusowe lub bakteryjne na skórze twarzy, opryszczka,
- wykwity skórne z wysiękiem,
- trądzik,
- odczyny alergiczne skóry.
Najlepszy peeling enzymatyczny do twarzy – jak wybrać?
To, na jaki peeling enzymatyczny do twarzy się zdecydujemy powinno być przede wszystkim zależne od potrzeb naszej skóry. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów, które zawierają enzymy oraz inne składniki. Ich formuły są dobierane odpowiednio do pielęgnacji różnych typów cer, zatem przed wyborem produktu najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z jego etykietą oraz działaniem.
Dobry peeling enzymatyczny to zatem taki, który dopasowany jest do kondycji i stanu naszej skóry. Warto także zwracać uwagę, co znajduje się w jego składzie i wybierać takie kosmetyki, które będą naturalne, bez niepotrzebnych, chemicznych dodatków.