AZS to zespół objawów, wśród których można wymienić uporczywy świąd, suchość, łuszczenie się, napięcie skóry, podrażnienia, pęknięcia, strupy, a nawet czerwone plamy i grudki. Pojawiają się w związku z czynnikami endogennymi oraz egzogennymi i są bezpośrednio związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem bariery hydrolipidowej. Atopia może pojawić się nawet w wieku dorosłym i dojrzałym. Dziś przedstawimy skuteczne rady dla atopików dotyczące tego, jak dbać o skórę.
Podejrzenie atopii – jakie badania należy wykonać?
Zanim przejdziemy do porad, podpowiemy jakie badania należy wykonać, gdy podejrzewa się zmiany atopowe skóry. Jak wiadomo wiele dermatoz jest do siebie podobnych, dlatego tylko lekarz na podstawie wywiadu, ale i odpowiednich badań jest w stanie postawić właściwą diagnozę. Najprostszym badaniem jest oznaczenie stężenia przeciwciał IgE we krwi. Norma wynosi 100 IU/ml, zaś u 80% chorych na AZS występuje zwiększone stężenie. Lekarz może przeprowadzić też szereg testów skórnych np. testy płatkowe, które mogą potwierdzić lub wykluczyć alergie na określone substancje powodujące zaostrzenie objawów.
Jak dbać o skórę atopową na co dzień?
Co na atopowe zapalenie skóry sprawdza się na co dzień? Gdy wywiad lekarski, badanie krwi i testy potwierdziły AZS, należy zaopatrzyć się nie tylko w leki przepisane przez lekarza, ale i kosmetyki wspomagające leczenie. Niezbędne jest codzienne stosowanie emolientów. Skóra atopowa jest znacznie bardziej narażona na przesuszenie ze względu na braki w barierze lipidowej, stąd dostarczanie emolientów, takich jak naturalne oleje głęboko nawilżające, i ceramidów uszczelniających płaszcz hydrolipidowy jest bardzo ważne. Należy wyrobić w sobie nawyk nakładania kremów i balsamów zawierających emolienty nie tylko po kąpieli, ale i w ciągu dnia. Uzupełnianie na bieżąco braków lipidów w strukturze skóry jest niezwykle istotne.
Najlepiej kąpać się więcej niż raz dziennie, zwłaszcza w przypadku nadmiernego pocenia. Pot podrażnia skórę atopową, zatem należy unikać przegrzania organizmu. Kąpiele nie mogą być zbyt długie i zbyt gorące. Należy stosować letnią wodę i wycierać się miękkim ręcznikiem, lekko przykładając go do ciała i nie pocierając skóry. Następnie od razu trzeba nałożyć solidną warstwę kremu lub balsamu z emolientami. Należy bardzo uważać z wprowadzaniem nowych produktów kosmetycznych, jeśli nie są przeznaczone do skóry atopowej, a także zawsze obserwować reakcję skóry, by w razie potrzeby wyeliminować czynnik drażniący. Bez wątpienia trzeba również zwalczać uporczywy świąd, gdyż prowadzi on problemów ze snem i odpowiednią regeneracją, a ta jest niezbędna dla całego organizmu, w tym także skóry. Sen jest też sprzymierzeńcem w walce ze stresem, a ten uciążliwy jest niejednokrotnie przyczyną zaostrzenia AZS.
Co jeszcze warto wiedzieć będąc atopikiem? Nie taka wełna straszna…
Atopik, czyli osoba cierpiąca na atopowe zapalenie skóry, powinien nosić ubrania wykonane z niedrażniących materiałów. Nie mogą powodować pocierania skóry, czy jej podrażnień. Niepolecana jest wełna, choć są jej odmiany, które nie są szkodliwe dla skóry atopowej. Okazuje się, że noszenie odzieży z wełny merynosów może być nawet korzystne dla skóry atopowej i stanowić dla niej dodatkowe zabezpieczenie. Dowiodły tego badania przeprowadzone w Instytucie Dermatologicznym w Brisbane przeprowadzone na dorosłych pacjentach z egzemą. Otóż włókna o średnicy mniejszej lub równej 1,5 mikronów miały wpływ na redukcję swędzenia, suchości czy zaczerwienienia skóry atopowej. Wszystko to wynika z wyjątkowych właściwości wełny merino, która pozytywnie wpływa na komfort termiczny, a jednocześnie zapewnia termoregulację.