Po pastę do zębów sięgamy codziennie – to ten rodzaj produktów kosmetycznych, bez których wszyscy, bez wyjątku, nie wyobrażamy sobie codziennej higieny. Używamy ich, aby zapewnić czystość zębów i chronić przed próchnicą i parodontozą, a także kamieniem nazębnym, odświeżają oddech. Rynek oferuje szeroką gamę różnych past do zębów. Część z nich zawiera niestety składniki, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, dlatego wybierając pastę do zębów warto przede wszystkim przeczytać jej skład i dokładnie go przeanalizować. Nie wiesz, jak to zrobić? W poniższym artykule podpowiemy, jaki powinien być skład pasty do zębów, jakie składniki są bezpieczne i przyjazne naszemu organizmowi, a na jakie warto uważać.
Spis treści
Jaki jest skład Twojej pasty do zębów?
Wiele osób, często nawet tych, które przeszły na świadomą, naturalną pielęgnacje, pomija temat pasty do zębów, nie zwracając uwagi na ich skład. Wynika to być może z tego, że uznajemy pasty do zębów za produkty bezpieczne, gdy tymczasem mogą one zawierać składniki, które w kosmetykach są uznawane za potencjalnie szkodliwe. Składniki te przenikają do naszego organizmu, gdyż pasty mają bezpośredni kontakt z naszymi błonami śluzowymi. W ten sposób bardzo szybko trafiają do naszego organizmu. Jeśli zatem w składzie pasty do zębów znajdują się substancje, które mają kontrowersyjną lub negatywną opinię, których nie zaakceptowalibyśmy w składzie kosmetyku, odrzućmy taką pastę od razu. Analizujmy składy!
Kontakt z błonami śluzowymi to jednak nie jedyna droga, jaką szkodliwe substancje mogą dostawać się do naszego organizmu. Istnieje również ryzyko połknięcia pasty do zębów, szczególnie w przypadku dzieci, które dopiero uczą się myć zęby samodzielnie. Połknięta pasta trafia do przewodu pokarmowego, a szkodliwe substancje mogą wywołać na przykład bóle brzucha. Wybierajmy więc pastę do zębów świadomie, zarówno dla siebie, jak i dla naszych dzieci. Przechodząc do meritum – jak wybrać pastę do zębów? Jakich składników unikać? I jakie pasty mają sprawdzone, dobre składy?
Składniki, których należy unikać w pastach do zębów
Istnieje cała lista składników, których lepiej unikać w kosmetykach. Na ten temat znajdziecie osobny wpis na naszym blogu – tutaj. Wszystkich zainteresowanych kosmetykami z dobrym składem zachęcamy do zapoznania się z nim. Jeśli jednak poszukujesz odpowiedzi wyłącznie na temat składników past do zębów, poniżej znajdziesz gotową odpowiedź – skróconą wersję wspomnianego artykułu.
Substancje, których powinniśmy unikać w składzie pasty do zębów:
- Sodium Lauryl Sulfate, znany również pod swoją skróconą nazwą – SLS oraz Sodium Laureth Sulfate, czyli SLES. SLS to składnik dodawany do szamponów czy żeli pod prysznic, jednakże producenci dodają go także do pasty do zębów. Dzięki jego zawartości kosmetyki z łatwością się pienią. SLS to detergent o podrażniającym działaniu na skórę, przesusza ją, uszkadza jej naturalną barierę ochronną, może być przyczyną swędzenia i podrażnienia skóry. Następstwem dodania SLS do składu pasty do zębów mogą być: powstawanie ubytków błony śluzowej, jej podrażnienia, powstawanie aft. SLS jest również odpowiedzialny za tworzenie luk między skórą, śluzówką i komórkami w ustach, przez co przenikanie toksyn i innych szkodliwych substancji do organizmu jest, niestety, łatwiejsze.
- Triclosan – wykorzystywany w pastach jako w charakterze środka antybakteryjnego, może mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną. Substancja ta wchodzi również w reakcję z chlorowaną wodą, wytwarzając chloroform i dioksyny, które z kolei są uznawane za substancje przyczyniające się do powstawania i rozwoju chorób nowotworowych.
- PEG-i t- to grupa substancji, których również powinniśmy unikać przede wszystkim ze względu na to, iż w procesie ich produkcji wykorzystywany jest tlenek etylenu, będący gazem trującym i istnieje ryzyko, że dany produkt zostanie nim zanieczyszczony.
- Parabeny – parabeny znajdują się w składzie większości drogeryjnych past do zębow. Są to konserwanty, a głównym zarzutem wobec tej grupy składników jest negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną.
- Sodium Hydroxide – substancja o silnie drażniącym działaniu, dozwolony do stosowania wyłącznie w ograniczonym stopniu.
- Hydroxypropyl Methylcellulose –można ją znaleźć w składzie wielu past do zębów. To substancja, która jest wykorzystywana w środkach przeczyszczających.
Warto uważać, aby w składzie nie znalazły się również takie składniki jak sztuczne barwniki, glikol propylenowy, karagen, aluminium oraz phenoexyethanol. Ostatni z wymienionych składników jest kontrowersyjny, bowiem dopuszczony jest do stosowania w m.in. kosmetykach naturalnych w minimalnym stężeniu, jednakże uznawany jest substancję drażniącą, która może uszkadzać układ nerwowy. Brak jednak badań jednoznacznie potwierdzających tą tezę.
Czy fluor jest szkodliwy?
Fluor, czyli fluorek sodu to składnik, wokół którego pojawiło się wiele kontrowersji. Wiele osób wciąż twierdzi, że pierwiastek ten jest niezastąpiony w ochronie zębów przed próchnicą.Jednocześnie istnieje teza mówiąca, że fluor, stosowany w nadmiarze, jest szkodliwy i toksyczny, powoduje przebarwienia szkliwa i osłabienie kości, może również negatywnie wpływać na nasz stan emocjonalny i układ nerwowy, przyczyniać się do powstawania alergii. Nasz organizm może bowiem przyjąć tylko określoną ilość fluoru, a każda dawka ponad normę powoduje, że fluor odkłada się w układzie kostnym i skórze. Niektóre źródła podają, że fluor w pastach do zębów jest niezbędny tylko do 20 roku życia i nie ma sensu stosowania go dłużej. Ze względu na ilość potencjalnych możliwych skutków ubocznych oraz braku konieczności stosowania fluoru w pastach dla dorosłych, wiele osób poszukuje bezpieczniejszego rozwiązania. Past z dobrym składem jest na szczęście na rynku coraz więcej.
Jak wybrać pastę do zębów z dobrym składem?
Jeśli posiądziemy wiedzę, jakich substancji należy unikać w składzie pasty do zębów, dużo łatwiej będzie nam wybrać tą właściwą. Idealna pasta do zębów powinna przede wszystkim oczyszczać zęby z resztek pożywienia, mieć działanie przeciwpróchnicze, antybakteryjne, odświeżające oddech, powinna zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej i usuwać tą już powstałą, a także remineralizować zęby.
W składzie bezpiecznych past do zębów znajdziemy naturalne substancje:
- ścierający np. krzemionkę
- antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze
- odświeżające oddech
W naturalnych pastach do zębów można znaleźć glicerynę, która ma również swoich przeciwników – ich zdaniem substancja ta oblepia zęby uniemożliwiających ich remineralizację. Znalezienie jednak pasty, która nie zawierałaby fluoru i gliceryny jest właściwie wykonalne.
Ksylitol to składnik, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze, a jednocześnie dodaje paście słodkiego smaku. Nie zaleca się podawania ksylitolu dzieciom do 3 roku życia ze względu na jego działanie przeczyszczające, jednak ilości znajdujące się w pastach do zębów nie powinny być dla nich groźne.
W przypadku różnych specyficznych problemów jamy ustnej, takimi jak wrażliwe dziąsła, zęby czy parodontoza, warto się skoncentrować na poszukiwaniu w składzie takich substancji, które będą działać na dane dolegliwości.
W przypadku różnych specyficznych problemów jamy ustnej, takimi jak wrażliwe dziąsła, zęby czy parodontoza, warto się skoncentrować na poszukiwaniu w składzie takich substancji, które będą działać na dane dolegliwości.
Skład pasty do zębów – podsumowanie
Jeśli właśnie zdecydowałeś się zrezygnować z dotychczas stosowanych past do zębów zawierających szkodliwe substancje, powinieneś wiedzieć, że naturalne pasty różnią się od nich nieco smakiem i konsystencją. Naturalne pasty do zębów w większości przypadków nie zawierają SLS, zatem pienią się zdecydowanie mniej. Zawierają również dużą ilość ziół, przez co często mają specyficzny smak. Mogą mieć również inny kolor niż pasty drogeryjne, niekoniecznie śnieżnobiały, a znajdująca się w składzie niektórych naturalnych past krzemionka może powodować, że po umyciu zębów będziemy mieli uczucie drobnego piasku w jamie ustnej. Naturalne pasty mogą zawierać fluor, więc jeśli zdecydowałeś się go unikać, to przed zakupem wybranej pasty sprawdź, czy produkt go zawiera. Zrobisz to z łatwością, gdyż informacja ta powinna być podana na etykiecie.
Pamiętaj jednak, że naturalna pasta nie zawsze oznacza, że jest to produkt bez SLS, parabenów czy innych substancji, które wymieniliśmy w artykule, dlatego przed dokonaniem zakupu upewnij się czytając skład danego produktu.