Naturalne mydła zawierają starannie dobrane składniki, które nie tylko myją skórę, lecz również nawilżają, odżywiają, regenerują, ujędrniają, wygładzają i zapobiegają utracie wody przez naskórek. Niektóre naturalne mydła posiadają również lecznicze właściwości i są idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem.
Wybierając mydło można dostać nieco zawrotu głowy – które wybrać, gdy istnieje taka różnorodność produktów? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na właściwości mydła i składników aktywnych, które zostały użyte do jego produkcji, aby odpowiednio dobrać mydło do rodzaju i potrzeb skóry.
Spis treści
Mydło naturalne a syntetyczne
Pierwszym krokiem przy wyborze mydło powinno być zapoznanie się z jego składem. Mydło naturalne posiada stosunkowo krótki skład i jest wyprodukowane ze składników pochodzenia naturalnego. Znaleźć w nim można m.in. wodę, glicerynę, wodorotlenek sodu (sodium hydroxide), sól sodową różnych kwasów tłuszczowych (np. sodium cocoate), kwasek cytrynowy, naturalne olejki oraz wyciągi roślinne.
Mydła naturalne, w odróżnieniu od mydeł syntetycznych, nie zawierają sztucznych detergentów, barwników, substancji zapachowych czy innych szkodliwych substancji takich jak SLS, SLES, oleje mineralne (np. paraffinum liquidum), glikole polietylenowe (PEG), glikole polipropylenowe (PPG) czy parabeny. Mydła syntetyczne powstają z najtańszych składników, które często działają na skórę drażniąco, powodują przesuszanie skóry, stany zapalne czy reakcje alergiczne.
Dobre mydło naturalne, czy to w kostce, czy w płynie, usuwa szkodliwe bakterie i wirusy, chroniąc tym samym przed wieloma chorobami. Jego antybakteryjne właściwości to jednak nie wszystko – działa ono również na skórę pielęgnująco, gdyż zawiera roślinne ekstrakty i naturalne tłuszcze, które odżywiają i nawilżają skórę, pozostawiając ją gładką i miękką w dotyku. Niejednokrotnie naturalne mydła mają również właściwości lecznicze np. mydło do cery trądzikowej czy dla osób z atopowym zapaleniem skóry.
Podstawowy podział mydeł naturalnych
Mydła naturalne, które można stosować do pielęgnacji skóry, występują w różnej postaci. Zasadniczo można je jednak podzielić na dwie grupy. Są to:
- Mydła sodowe – bazują na wodorotlenku sodu. W przypadku mydeł sodowych w składzie często znajduje się sól sodowa kwasów tłuszczowych (np. sodium olivate). Posiadają dość twardą konsystencję.
- Mydła potasowe – są wytwarzane przy użyciu wodorotlenku potasu, często zawierają sól potasowa (np. potassium olivate). W odróżnieniu do mydeł sodowych, mydło potasowe jest bardziej miękkie.
Rodzaje mydeł naturalnych
Podział ze względu na zawartość wodorotlenku potasu i wodorotlenku sodu nie wyczerpuje jednak pełnej klasyfikacji rodzajów mydeł naturalnych. Wyróżnia się następujące rodzaje mydeł naturalnych:
Mydło Aleppo
Mydło Aleppo to jedno z najbardziej popularnych mydeł, które jest wytwarzane do dnia dzisiejszego według tradycyjnej receptury pochodzącej ze starożytnej Syrii. Ma ono wyjątkowo prosty skład – jest połączeniem oleju laurowego i oliwy z oliwek w różnych proporcjach. Zawartość procentowa oleju laurowego jest podawana na etykiecie mydła. W zależności od procentowego udziału oleju laurowego w mydle Aleppo, będzie ono przeznaczone do innego rodzaju skóry. W przypadku zawartości oleju laurowego 5-10% z mydła korzystać mogą osoby z cerą wrażliwą, zaś zawartość na poziomie 20-40% jest przeznaczona do cery tłustej, z zaskórnikami i trądzikiem.
Mydło z Aleppo ma właściwości lecznicze, antyseptyczne i antybakteryjne, a przy tym nie powoduje podrażnień. Doskonale nawilża skórę. Mydło Aleppo nadaje się do pielęgnacji całego ciała, jak i twarzy. Sprawdzi się również do mycia włosów, jako pianka do golenia, a także do prania delikatnych tkanin.
Mydło marsylskie
Tradycyjne mydło marsylskie było wytwarzane pierwotnie w Marsylii na południu Francji. Jest ono produkowane na bazie olejów roślinnych według ściśle chronionej receptury. Wśród składników mydła znajdują się oliwa, olej kokosowy, olej migdałowy, a zawartość tłuszczu nie może być mniejsza niż 72%. Dodatkiem do mydła marsylskiego są różne olejki eteryczne, takie jak olejek z lawendy, z róży czy z kwiatów pomarańczy.
Mydło marsylskie jest mydłem potasowym, które doskonale rozpuszcza się w wodzie. Może być stosowane do ciała, twarzy i włosów. Jest hipoalergiczne i bardzo łagodne dla skóry. Działa bakteriobójczo, natłuszcza skórę, łagodzi podrażnienia. Można je również stosować jako środek do prania delikatnych tkanin.
Czarne mydło
Najczęściej spotykane czarne mydło to savon noir i czarne mydło syberyjskie. Czarne mydło savon noir powstaje z czarnych oliwek i oliwy, a czarne mydło syberyjskie to połączenie ekstraktów i olejów roślinnych. Przybiera ono zazwyczaj formę plasteliny lub żelu.
Mydło czarne doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, nawet bardzo wrażliwej skóry dziecka. Delikatnie złuszcza martwy naskórek, wygładza i oczyszcza skórę, usuwając z niej toksyny, działając niczym peeling enzymatyczny. Czarne mydło działa regulująco na wydzielanie sebum, posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia i działa przeciwzmarszczkowo. Można je stosować do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów.
Mydło kastylijskie
Receptura mydła kastylijskiego pochodzi z Hiszpanii. Jest ono wytwarzane z oliwy z oliwek, z dodatkiem olejów roślinnych, takich jak olej kokosowy, rzepakowy, konopny czy olej jojoba. Jest to mydło bez dodatku tłuszczów zwierzęcych, dlatego polecane jest dla wegan.
Mydło kastylijskie może być zarówno mydłem potasowym, jak i sodowym. Jest ono niezwykle łagodne, a jednocześnie doskonale nawilża skórę, regeneruje ją, zmniejsza podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry, dlatego idealnie sprawdza się w przypadku cery wrażliwej, przesuszonej, skłonnej do reakcji alergicznych i podrażnień. Może być również stosowane do pielęgnacji delikatnej skóry noworodków.
Mydło kastylijskie można także stosować jako uniwersalny środek czystości – wystarczy rozpuścić je w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku cytrynowego. Można je także używać do prania, kąpieli zwierząt oraz do mycia warzyw i owoców, bowiem skutecznie usuwa z nich bakterie.
Mydło siarkowe
Mydło siarkowe jest wytwarzane na bazie oliwy oraz tłuszczów roślinnych. Zawiera związki siarki, które mogą stanowić nawet 5% składu mydła.
Mydło siarkowe posiada silne działanie antybakteryjne i oczyszczające, dlatego polecane jest w przypadku skóry tłustej, trądzikowej, skłonnej do niedoskonałości. Skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych, jest pomocne w zwalczaniu trądziku oraz stanów zapalnych skóry. Sprawdzi się również w przypadku włosów przetłuszczających się. Nie można go jednak stosować codziennie – może prowadzić do przesuszenia się skóry.
Szare mydło
Mydło szare jest mydłem potasowym, w składzie którego znajdują się sole potasowe i kwasy tłuszczowe, a także gliceryna i kwas cytrynowy. Nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych. Doskonale rozpuszcza się w wodzie.
Szare mydło jest hipoalergiczne i antybakteryjne, przyspiesza gojenie ran i łagodzi podrażnienia. Idealnie sprawdza się w przypadku cery tłustej, trądzikowej, alergicznej, podrażnionej, a także z atopowym zapalaniem skóry. Zbyt częste stosowanie mydła może jednak powodować przesuszenie skóry.
Mydło glicerynowe
Mydło glicerynowe jest wykonane na bazie glicerynowej. Może być stosowane do całego ciała. Mydła glicerynowe są wzbogacone substancjami aktywnymi, które działają nawilżająco, zmiękczają skórę, koją i łagodzą skórę oraz wzmacniają barierę lipidową skóry.
Mydło dziegciowe
Dziegieć brzozowy działa odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo. Zmniejsza świąd. Doskonałe do problemów skórnych – łuszczyca, egzema, łupież, łojotok, trądzik.
Mydło węglowe
Mydło węglowe to mydło z węglem aktywnym, które skutecznie oczyszcza skórę i odblokowuje pory. Świetnie sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej.
Mydło peelingujące
Naturalne mydło peelingujące zawiera drobinki peelingujące, które doskonale złuszczają martwy naskórek, wygładzając przy tym skórę.
Naturalne mydło w płynie
Choć mydła w płynie kojarzą się najczęściej z syntetykami, producenci kosmetyków naturalnych zadbali również o tych, którzy preferują ten rodzaj mydeł. Naturalne mydło w płynie to produkt z roślinnym składem, które nawilża i odżywia skórę, a swój zapach zawdzięcza wyłącznie aromatom pochodzącym z natury.
Rodzaje mydeł – podsumowanie
Szeroki wybór mydeł naturalnych sprawia, że czasem ciężko podjąć decyzję, które z nich wybrać. Wybierając produkt można kierować się preferencjami zapachowymi (jeśli mamy skórę normalną) lub dokonać wyboru w oparciu o rodzaj cery. Część mydeł posiada także lecznicze właściwości, które znajdą zastosowanie w przypadku cery z trądzikiem, łojotoku czy atopowego zapalenia skóry.
Mydła naturalne to kosmetyki o wielu zastosowaniach – nie tylko oczyszczają skórę, lecz również ją pielęgnują, a niektóre działają leczniczo. Co więcej, wiele z tych produktów można używać nie tylko do mycia rąk czy ciała, lecz również do włosów, a także w celach gospodarczych. Chyba nie ma bardziej uniwersalnych produktów!