Niezwykle zdrowy i smaczny olej z pestek dyni może być wykorzystywany zarówno w kuchni do wykonania różnego rodzaju potraw, jak i stosowany w celach prozdrowotnych. Nie da się także zaprzeczyć, że posiada on doskonałe właściwości pielęgnacyjne, korzystnie wpływając na stan i wygląd skóry oraz włosów. Dlaczego warto sięgnąć po olej z pestek dyni jako produkt pielęgnacyjny? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
Spis treści
Czym się charakteryzuje olej z pestek dyni?
Olej dyniowy wytwarzany jest z wysuszonych, nieprażonych pestek dyni. Najlepszym wyborem jest olej tłoczony jest na zimno, czyli w temperaturze nie przekraczającej 38 stopni Celsjusza, dzięki czemu jest produktem bardziej bogatym w substancje odżywcze. Olej z pestek dyni posiada lekko orzechowy smak, karmelowy aromat, zaś jego kolor może być różny w zależności od danego producenta lub nawet partii produktu, jednak najczęściej jest ciemnozielony.
W dobrej jakości, nierafinowanym i tłoczonym na zimno oleju znajduje się wiele ważnych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Jednak to nie wszystko! Olej z pestek dyni posiadający wiele cennych właściwości prozdrowotnych doskonale nadaje się również do pielęgnacji włosów oraz skóry.
Olej z pestek dyni – właściwości
Olej z pestek dyni tłoczony na zimno to przede wszystkim bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas palmitynowy oraz kwas stearynowy. Dzięki zawartości wielonasyconych kwasów tłuszczowych – omega 3, omega 6 i omega 9, a także luteiny, fitosteroli, chlorofili, kartenoidów oraz witamin (A, C, D, E oraz witamin z grupy B) i minerałów, takich jak cynk, żelazo, potas, magnez, wapń oraz selen jest to niezwykle zdrowy olej.
Olej z pestek dyni w pielęgnacji skóry twarzy
Olej z pestek dyni stosować można na różne sposoby. Jest on polecany do celów kosmetycznych, gdyż zawiera składniki aktywne idealnie wpływające na kondycję skóry. Za wyjątkowe, prozdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju z pestek dyni odpowiadają przede wszystkim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To także olej, który jest doskonałym źródłem skwalenu – w 100g produktu znajduje się aż 89mg tego składnika. Jak skwalen wpływa na skórę? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest on składnikiem ludzkiego sebum, dlatego jako produkt kosmetyczny idealnie sprawdza się w celu zapewnienia jej zdrowego funkcjonowania.
Ze względu na fakt, iż olej z pestek dyni zawiera cenne dla skóry substancje, znajduje on zastosowanie w kosmetyce. W formułach kosmetyków takich jak kremy, balsamy i maseczki pełni on następujące funkcje:
- nawilża przesuszoną skórę,
- rozjaśnia i rozświetla,
- poprawia napięcie skóry, stymuluje produkcję kolagenu,
- pomaga zmniejszyć widoczność rozstępów,
- spłyca zmarszczki,
- łagodzi i koi podrażnienia,
- reguluje wydzielanie sebum,
- wspomaga walkę z trądzikiem,
- wykazuje działanie regenerujące, przeciwzapalne, łagodzące i przyspiesza gojenie się ran.
Kosmetyki z dodatkiem oleju z pestek dyni są zalecane przede wszystkim do cery suchej oraz dojrzałej. Jest to także składnik rekomendowany w przypadku cery trądzikowej, tłustej, wrażliwej, z oznakami łuszczycy oraz przy atopowym zapaleniu skóry. W przypadku cery trądzikowej warto jednak uważać, gdyż olej może powodować nasilenie zmian zapalnych.
Można sięgnąć zarówno po kosmetyki zawierające olej z pestek dyni, nakładać olejek bezpośrednio na skórę twarzy lub ciała, jak i stosować go jako dodatek do ulubionego kremu bądź balsamu w formie tzw. boostera.
Olej z pestek dyni w pielęgnacji włosów
Ze względu na nawilżające właściwości oleju z pestek dyni wykorzystywany jest on także w celu pielęgnacji włosów. Regularne olejowanie włosów za pomocą oleju dyniowego przyczynia się do wzmocnienia kosmyków, wygładzenia i dodania im sprężystości. Olej z pestek dyni zapobiega nadmiernemu przesuszaniu włosów, zmniejsza łamliwość, dodaje im blasku, widocznie wzmacnia ich kolor, chroni końcówki przed rozdwajaniem, zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Jest to olej polecany w szczególności do włosów ziszczonych i wysokoporowatych.
Pozostałe właściwości oleju dyniowego
Właściwości oleju z pestek dyni są doceniane w medycynie naturalnej, gdyż produkt ten wykazuje bardzo korzystne działanie na zdrowie. Przede wszystkim polecany jest:
- na prostatę – olej z pestek dyni stosowany jest w suplementach diety dla mężczyzn jako substancja pomocna w łagodnym przeroście prostaty, wspomaga funkcjonowanie gruczołu krokowego, reguluje procesy odpowiedzialne za oddawanie moczu oraz obniża poziom hormonu DHT odpowiadającego za przerost prostaty,
- na odchudzanie – w czasie diety nie należy bać się zdrowych tłuszczów – olej z pestek dyni przyspiesza metabolizm, działa regulująco na procesy trawienne, zapobiega zaparciom, wspomaga proces odtruwania organizmu,
- na poprawę koncentracji i pamięci,
- w przypadku problemów z płodnością,
- w celu zapobiegania nawrotom infekcji dróg moczowych oraz infekcji górnych dróg oddechowych,
- do zapobiegania miażdżycy, w chorobach serca, zmniejszeniu ciśnienia krwi, obniżenia poziomu cholesterolu,
- aby przeciwdziałać hiperglikemii w czasie cukrzycy,
- w celu przyspieszenia porostu włosów u mężczyzn i zapobiegania łysienia androgenowego.
Olej z pestek dyni – przeciwwskazania i skutki uboczne
Olej z pestek dyni jest produktem bezpiecznym i nie stwarza ryzyka skutków ubocznych, o ile jest przyjmowany w określonych dawkach. Jeśli jednak przekroczone zostanie bezpieczne dawkowanie oleju z pestek dyni (2 łyżeczki oleju dziennie na czczo, w trakcie lub po posiłku) skutki uczone są raczej rzadkie i zazwyczaj wiążą się z problemami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunka, nudności czy uczucie dyskomfortu w żołądku.
Ostrożność w stosowaniu oleju z pestek dyni powinny jednak zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby przyjmujące preparaty na bazie litu (przetwory z dynią przyczyniają się do kumulowania litu w organizmie człowieka). W tych przypadkach rekomendowane jest skorzystanie z konsultacji lekarskiej przed włączeniem oleju z pestek dyni do swojej diety. Na olej z pestek dyni powinny także uważać osoby z niskim ciśnieniem, bowiem produkt ten przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.
W przypadku stosowania oleju z pestek dyni na skórę lub kosmetyków z jego dodatkiem jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża. Wysoka zawartość kwasów omega-6 może mieć wpływ na masę i skład ciała płodu.
Jak przechowywać olej z pestek dyni?
Ze względu na bardzo dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, olej z pestek dyni jest niezwykle zdrowy i wyróżnia się doskonałymi właściwościami pielęgnacyjnymi, jednak substancje te ulegają szybkiemu procesowi utleniania, czyli jełczenia. Z tej przyczyny olej z pestek dyni po otwarciu należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu, najlepiej w lodówce. Dzięki temu nie będzie on narażony na działanie promieni słonecznych oraz wysoką temperaturę, a tym samym będzie można dłużej z niego korzystać. Odpowiednie przechowywanie oleju z pestek dyni pozwala na jego stosowanie przez okres 3 miesięcy.