Oczyszczanie skóry to niezbędny element pielęgnacji twarzy. Dogłębne oczyszczenie pozwala usunąć zanieczyszczenia, takie jak resztki makijażu, brud i nadmiar sebum z naskórka, zniwelować zaskórniki, oczyścić i zwęzić pory, wygładzić skórę, poprawić jej koloryt. Oprócz codziennego demakijażu i usuwania zanieczyszczeń za pomocą żelu i pianki warto również zadbać o włączenie do rytuałów pielęgnacyjnych stosowanie maseczek oczyszczających. Maseczki oczyszczające pozwalają na uzyskanie gładkiej, jędrnej, wolnej od niedoskonałości cery. Ich stosowanie rekomendowane jest w przypadku każdego typu cery, jednak w szczególności regularnie używać powinny je osoby z cerą trądzikową, tłustą, mieszaną, bowiem dobra maseczka oczyszczająca pracę gruczołów łojowych, zmniejsza ilość zaskórników i wągrów oraz przeciwdziała powstawaniu nowych.
Spis treści
Maseczki oczyszczające – co powinno znaleźć się w ich składzie?
W zależności od przeznaczenia produktu i potrzeb danego typu skóry, skład maseczek oczyszczających może być nieco różny. W produktach przeznaczonych do cery zanieczyszczonej, problematycznej, z tendencją do powstawania niedoskonałości, przetłuszczającej się znaleźć można składniki o silniejszym działaniu, usuwającym zanieczyszczenia, toksyny i zrogowaciały naskórek, zaś w przypadku skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy naczynkowej w składzie maseczek powinny znaleźć się delikatne substancje, które nie spowodują zaczerwienienia skóry.
Jakie składniki zawierają maseczki oczyszczające? Mogą nimi być:
- Węgiel aktywny – posiada właściwości absorbujące -pochłania toksyny i zanieczyszczenia, a także nadmiar sebum, dogłębnie oczyszcza pory, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Maseczka do twarzy z węglem aktywnym to sposób na oczyszczoną, matową, napiętą skórę.
- Glinki – dokładnie, a jednocześnie łagodnie oczyszczają skórę i zmniejszają widoczność porów. Uszczelniają naczynia krwionośne, wyrównując tym samym koloryt skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum, a także napinają i wygładzają skórę nie pozostawiając uczucia ściągnięcia.
- Kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, redukuje stany zapalne skóry, zapobiega powstawaniu zaskórników zamkniętych i otwartych, delikatnie złuszcza martwy naskórek.
- Enzymy – to substancje, które w bardzo delikatny sposób złuszczają martwy naskórek, zapewniając skórze dokładne oczyszczenie. Rozjaśniają również przebarwienia oraz regulują wydzielanie sebum.
Maseczka oczyszczająca – dla kogo?
Zaskórniki, wągry, wypryski czy zatkane pory to problemy, z którymi musi mierzyć się cera. Aby się ich pozbyć, potrzebne jest dogłębne oczyszczenie twarzy, a w tym celu warto wykorzystać kosmetyk do zadań specjalnych – maseczkę oczyszczającą do twarzy. Maseczki do twarzy posiadają silnie skoncentrowaną formułę, bogatą w składniki aktywne o oczyszczającym działaniu, które usuwają ze skóry zanieczyszczenia i nadmiar sebum, pomagają odblokować zatkane pory, obkurczają je, wygładzają i matują skórę, a także przywracają skórze zdrowy koloryt. Maska oczyszczająca do twarzy hamuje również rozwój drobnoustrojów i przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Dzięki zastosowaniu maseczki na twarz skóra jest doskonale przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych wnikają w jej głębsze warstwy.
Maseczki oczyszczające to również doskonałe kosmetyki dla nastolatków, którzy muszą się mierzyć z pojawiającymi się młodzieńczymi niedoskonałościami. Maseczka pomoże na trądzik i na wągry, dlatego warto stosować ją już w młodym wieku, nie zapominając przy tym o dostarczeniu skórze porcji nawilżenia.
Oczyszczające maseczki do twarzy powinny regularnie stosować osoby z cerą tłustą, problematyczną, mieszaną, z tendencją do powstawania niedoskonałości, z widocznymi, rozszerzonymi porami, a także poszarzałym, ziemistym kolorytem skóry. Oczyszczanie porów i usuwanie nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń pozwoli cieszyć się zdrową, gładką, wolną od niedoskonałości skórą.
Oczyszczająca maska do twarzy – działanie
Istnieją domowe sposoby na wągry, trądzik czy zaskórniki, jednak kosmetyki do oczyszczania twarzy zawierają substancje aktywne o znacznie silniejszym, oczyszczającym działaniu i dają natychmiastowy efekt. Dzięki stosowaniu maseczki oczyszczającej na twarz, kondycja i wygląd skóry natychmiast się poprawia – staje się ona gładsza, matowa, czysta i odświeżona.
Naturalne maseczki do twarzy to sposób na pozbycie się problemów takich jak: zapchane pory, trądzik, zaskórniki, zanieczyszczenia, niedotlenienie czy ziemisty koloryt skóry. Warto jednak wybierać kosmetyki z dobrym składem, bez niepotrzebnych sztucznych dodatków, które mogą powodować podrażnienia. Zbyt mocne, bazujące na chemicznych składnikach oczyszczanie skóry przyczynia się do reakcji obronnej skóry, czyli nadprodukcji sebum, zatkania porów i pojawiania się wyprysków.
Dlaczego warto stosować maseczkę oczyszczającą do twarzy?
Regularne stosowanie maseczek oczyszczających to sposób na gładką, napiętą, wolną od niedoskonałości cerę. Dobra maseczka oczyszczająca do twarzy usunie z powierzchni skóry zanieczyszczenia, toksyny, resztki kosmetyków oraz martwy naskórek. Pomaga również zwalczyć nadprodukcję sebum, która w istotnym stopniu przyczynia się do powstawania zaskórników i wągrów. Maseczki oczyszczające pozwalają na zmniejszenie widoczności porów i wyrównują jej koloryt, przywracając skórze blask. Dzięki nałożeniu maseczki oczyszczającej zapewniamy również skórze nawilżenie, odżywienie, elastyczność i sprężystość.
Maseczki oczyszczające do twarzy – rodzaje
Najlepsze maseczki do twarzy o właściwościach oczyszczających zawierając cenne substancje roślinne i mineralne, które pozwalają na dogłębne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń i toksyn, a jednocześnie korzystnie wpływają na stan i wygląd skóry. Jakie maseczki oczyszczające możesz wybrać?
- Maseczka z węgla aktywnego – czarna maska to doskonała metoda na wągry – naturalny węgiel ma mocne działanie absorbujące zanieczyszczenia i nadmiar sebum, oczyszcza zaskórniki. Posiada silne właściwości bakteriobójcze i zapewnia oczyszczenie i zwężenie porów. Oczyszczenie twarzy z wągrów, dzięki stosowaniu czarnej maski na twarz z węglem aktywnym, jest niezwykle łatwe i przyjemne. Maseczka węglowa powinna być wypróbowana przez każdego, bo efekty jej stosowania są rewelacyjne.
- Maseczka z glinki – glinki to naturalne minerały, które można kupić w proszku i zmieszać z wodą lub hydrolatem lub wybrać gotową maskę z glinką, której nie trzeba rozrabiać – wystarczy od razu zaaplikować na twarz. Maseczki z glinki idealnie uzupełniają pielęgnację cery tłustej, mieszanej oraz cery trądzikowej. Oczyszczają skórę, zwężają pory, matują i łagodzą stany zapalne. Możesz wybrać maseczkę z glinką zieloną, z glinką białą, z glinką czerwoną lub z glinką niebieską – wszystko zależy od potrzeb skóry.
- Maseczka oczyszczająca z roślinnymi ekstraktami lub naturalnymi substancjami oczyszczającymi – w ich składzie znajdują się ekstrakty z ziół o właściwościach ściągających, przeciwbakteryjnych lub złuszczających naskórek – działa tak na przykład maseczka z algami Nacomi czy maska z błota z Morza Martwego Mokosh.
- Maseczka z kwasami owocowymi – skutecznie i delikatnie złuszcza martwy naskórek i oczyszczają skórę.
- Maska peel off – ten rodzaj maseczki zastyga na skórze, po czym ściąga się ją wraz z martwym naskórkiem. Maseczka peel off to również świetny sposób na pozbycie się ze skóry zanieczyszczeń.
- Maseczki z peelingiem – produkt 2 w 1 to świetny kosmetyk dla osób, które lubią wygodę i chcą połączyć działanie peelingu i oczyszczającej maski do twarzy.
Zastanawiasz się, jak oczyścić twarz z wągrów? A być może zadajesz sobie pytanie, jak zamknąć pory? Przede wszystkim postaw na najlepsze maseczki do twarzy o oczyszczających właściwościach: naturalne maseczki oczyszczające pory, maseczkę przeciwtrądzikową, wspomagającą leczenie trądziku lub maseczkę oczyszczającą do cery wrażliwej. A jeśli potrzebujesz wygodnego rozwiązania na podróż lub chcesz przetestować, czy dana maseczka sprawdzi się do Twojego rodzaju cery, postaw na maseczki w saszetkach o niewielkich pojemnościach – to doskonały sposób, aby sprawdzić, czy kosmetyk jest odpowiedni do naszego typu cery i sprosta jej wymaganiom.
Jak stosować maseczki oczyszczające?
Maseczka oczyszczająca może przybierać różną formę – w zależności od niej produkt inaczej nakłada się na skórę. Należy jednak zaznaczyć, że przed nałożeniem maseczki niezbędne jest dokładne oczyszczenie skóry kosmetykiem myjącym, takim jak żel do mycia twarzy lub pianka do mycia twarzy. Następnie nakłada się maskę i trzyma na skórze twarzy przez czas wskazany przez producenta. Zbyt długie przetrzymywanie kosmetyku na skórze może doprowadzić do jej podrażnienia i zaczerwienienia. Nie należy również doprowadzać do zastygnięcia maseczki na twarzy, bowiem może to powodować przesuszenie cery. Produkt, szczególnie gdy w jego składzie znajdują się glinki, należy spryskiwać hydrolatem lub ciepłą wodą. Po upływie wskazanego czasu maskę należy zmyć lub zdjąć, a w kolejnym kroku przywrócić odpowiednie pH skóry używając hydrolatu bądź toniku.
Stawiając na naturalną pielęgnację uzyskamy optymalny, oczyszczający efekt. Maseczki do twarzy, w celu oczyszczenia skóry i podtrzymania efektu czystości, należy stosować 1-3 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry.