Suchy szampon – jak używać i jak działa?

Suchy szampon – jak używać i jak działa?

Suchy szampon to produkt, który w wielu sytuacjach przynosi ratunek, w krótkim czasie znacząco poprawiając wygląd włosów. Jego użycie umożliwia szybkie odświeżenie fryzury w momencie, gdy brakuje czasu na ich umycie. Nadaje włosom świeży wygląd i dodaje objętości, a przy tym jest bardzo prosty w użyciu i zapewnia błyskawiczne efekty. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działa i jak używać suchego szamponu, a także co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jak działa suchy szampon?

Suchy szampon do włosów posiada formę aerozolu, którego bazę stanowi skrobia np. ziemniaczana, kukurydziana, ryżowa bądź owsiana. Jest to bardzo lekka, a zarazem drobna substancja, która jest niemal niewidoczna na włosach. Działanie suchego szamponu opiera się o proces absorpcji, czyli pochłaniania sebum oraz nieprzyjemnego zapachu przez cząsteczki proszku. Produkt skutecznie odciąża i matuje włosy, eliminuje ich tłusty wygląd przywracając świeżość, a także dodaje objętości włosom. Należy jednak zaznaczyć, że suchy szampon nie oczyszcza skóry głowy, a jedynie pochłania i maskuje nagromadzony nadmiar sebum. Stosowanie suchego szamponu nie zastąpi zatem mycia włosów wodą oraz szamponem.

Jak działa suchy szampon?

 • pochłania nadmiar sebum,
 • matuje i odciąża włosy,
 • eliminuje nieprzyjemny zapach,
 • dodaje objętości,
 • odświeża fryzurę.

Zaletą suchego szamponu jest duża wygoda stosowania, łatwość aplikacji, praktyczne opakowanie. Można go zabrać ze sobą w każde miejsce. Sprawdzi się w podróży, można go zastosować przed ważnym spotkaniem, używać w szpitalu. Idealnie sprawdzi się także w przypadku osób, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem jako alternatywa dla uciążliwego, codziennego mycia włosów.

Suchy szampon – jak używać?

Po suchy szampon do włosów warto sięgnąć szczególnie przy tendencji do nadmiernego przetłuszczania skóry głowy bądź gdy włosy szybko zaczynają wyglądać na nieświeże, stają się oklapnięte i pozbawione objętości. Najlepszym momentem użycia suchego szamponu jest sytuacja, w której włosy wyglądają nieświeżo i tłusto oraz tracą swoją dobrą formę. Suchy szampon jest w takich chwilach idealnym ratunkiem.

Suchy szampon ma postać aorozolu. Produkt na sklepowych pułkach przypomina nieco lakier do włosów i w dość podobny sposób należy go używać. Ważne jest rozpylanie z odpowiedniej odległości. Aby zastosować suchy szampon należy:

 1. Wstrząsnąć mocno opakowaniem przed użyciem;
 2. Spryskać szamponem tuż u nasady włosów, trzymając jednak produkt w odległości 20-30 cm od głowy;
 3. Najlepsze rezultaty zapewni podzielenie włosów na pasma i pryskanie każdego z nich u nasady z osobna – dzięki temu produkt zostanie równomiernie rozprowadzony;
 4. Chcąc dodać włosom objętości można pochylić głowę i wmasować zaaplikowany produkt w skórę głowy;
 5. Nie rozczesywać włosów, ani nie dotykać ich palcami przez kilka minut – w tym czasie szampon zacznie działać;
 6. Po upływie kilku minut delikatnie wmasować produkt w celu pozbycia się białego osadu;
 7. Nadmiar produktu można ściągnąć delikatnie używając ręcznika bądź go wyczesać.

Co jeszcze należy wiedzieć o stosowaniu suchego szamponu? Przede wszystkim nie trzeba go zmywać. Ważne jest także, aby stosować go wyłącznie u nasady pasm, a nie na całe włosy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której suchy szampon ma pełnić również rolę produktu do stylizacji – spryskanie włosów suchym szamponem sprawia, że stają się one bardziej podatne na układanie.

Czy suchy szampon niszczy włosy?

Choć stosowanie suchego szamponu posiada niewątpliwie wiele zalet, to jednak nie jest wskazane korzystanie z niego w nadmiarze. Może to bowiem prowadzić do przesuszenia włosów oraz skóry głowy, utraty blasku, zahamowania wzrostu włosów, a także do nadmiernego wypadania włosów. W szczególności na stosowanie tego rodzaju kosmetyków powinny uważać posiadaczki włosów suchych i zniszczonych, a także osoby z wrażliwą skórą głowy oraz tendencją do alergii. Działaniem niepożądanym zawierającego w składzie alkohol suchego szamponu jest bowiem niekiedy podrażnienie skóry głowy, wysypka, łupież.

Jak często stosować suchy szampon?

Ze względu na różne potencjalne problematyczne skutki, suchy szampon warto stosować raz na jakiś czas i dość oszczędnie, a także zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to kosmetyk do doraźnego użycia w awaryjnych sytuacjach, ponieważ nie służy do oczyszczania i odżywiania włosów. Nie jest rekomendowane aplikowanie produktu częściej niż co 2-3 dni.

Jaki suchy szampon wybrać?

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele rodzajów suchych szamponów w rozmaitych wariantach zapachowych, przeznaczonych dla różnych typów włosów. Wybierając suchy szampon warto kierować się jednak przede wszystkim kolorem włosów:

 • Suche szampony z białym pudrem to idealne rozwiązanie dla posiadaczek jasnych włosów, zarówno naturalnych, jak i farbowanych. Dzięki ich zastosowaniu włosy zostają odświeżone, a przy tym neutralizowany jest ich żółty odcień.
 • Bezbarwne suche szampony można stosować do każdego koloru włosów, gdyż nie pozostawiają białego osadu.
 • Szampony suche z pigmentem są polecane do włosów ciemnych, ponieważ oprócz odświeżenia dbają również o barwę włosów, podbijając nieco ich ton.

Oprócz kolorystki włosów można wziąć także pod uwagę działanie produktu. Niektóre z nich mają za zadanie dodawać obojętności, inne witalności, a jeszcze inne są przeznaczone do włosów przetłuszczających się (zawierają więcej składników absorbujących np. pudru bambusowego) bądź łamliwych (zawierają np. delikatną skrobię ryżową).

Na koniec warto pamiętać, że szampony suche można również dostać w wersji naturalnej, z dobrym składem. Wiele produktów bazuje bowiem na roślinnych składnikach, a ich formuła nie zawiera alergenów, sztucznych barwników czy aluminium. Tego typu kosmetyki są znacznie bezpieczniejsze dla włosów oraz skalpu. Redukują ryzyko podrażnienia skóry głowy i reakcji alergicznych.

03 listopada 2022