Żywokost lekarski to roślina, która posiada doskonałe właściwości lecznicze. Maść żywokostowa, do której wytworzenia wykorzystuje się korzenie żywokostu, idealnie sprawdza się w łagodzeniu stanów napięcia mięśniowego, a także do przyspieszenia regeneracji po urazach, złamaniach, odparzeniach czy odmrożeniach. Posiada ona również działanie ściągające, relaksujące i regenerujące, dlatego można ją stosować do pielęgnacji skóry podrażnionej czynnikami zewnętrznymi.
Czym jest żywokost lekarski i w jaki sposób się go wykorzystuje?
Żywokost lekarski jest rośliną stosowaną od lat w ludowej medycynie. Występuje ona powszechnie na łąkach oraz terenach podmokłych, w okolicach rzek i strumieni. Jak wygląda żywokost? Jego łodyga osiąga około 1 metra, posiada wiele rozgałęzień. Liście żywokostu są bardzo długie, szorstkie, owłosione i ostro zakończone. Kwiaty posiadają kolor purpurowo-fioletowy lub biały i zazwyczaj zwisają.
Leczniczą częścią żywokostu jest korzeń – długi, gruby i mocno rozgałęziony, który z zewnątrz posiada ciemnobrązową barwę, zaś w środku jest żółty bądź biały. Po rozcięciu korzenia wylewa się z niego lepki tłusty śluz, który można wykorzystać do wykonania maści. Korzeń żywokostu zawiera substancje takie jak alantoina, garbniki, kwasy fenolowe, asparagina, aminokwasy, sole mineralne (w tym dużą zawartość krzemu).
Korzeń żywokostu lekarskiego posiada doskonałe właściwości lecznicze, które jednak można wykorzystać wyłącznie zewnętrznie, ponieważ zawiera on alkaloidy pirolizydynowe. Są to substancje toksycznie wpływające na wątrobę, mogące doprowadzić do jej uszkodzenia, marskości, a nawet raka.
Maść żywokostowa – zastosowanie
W związku z doskonałymi, naturalnymi właściwościami żywokostu lekarskiego maść żywokostowa to remedium na wiele przypadłości. Można ją stosować do:
- wspomagania leczenia różnego rodzaju urazów – złamań, zwichnięć, skręceń, stłuczeń oraz zmniejszania dolegliwości bólowych i obrzęków z nich wynikających,
- redukcji stanów napięcia mięśniowego powstającego np. po wysiłku fizycznym,
- łagodzenia dotkliwych bóli kręgosłupa, stawów, mięśni,
- do nacierania chorych stawów w celu łagodzenia bólu zwyrodnieniowego,
- przyspieszenia gojenia się ran – odmrożeń, oparzeń, odleżyn, żylakowych owrzodzeń nóg oraz stanów zalanych skóry i egzemy,
- leczenia chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów,
- stymulowania procesu regeneracji naskórka,
- pielęgnacji skóry podrażnionej czynnikami zewnętrznymi,
- wspomagania terapii trądziku.
Maść żywokostowa posiada właściwości relaksujące, ściągające, przeciwbólowe. Zawarte w maści składniki przyspieszają proces regeneracji naskórka, zmniejszają obrzęki. stany zapalne, opuchnięcia wywołane różnymi czynnikami. Do maści dodaje się często również innych składników: leczniczej wody mineralnej wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowej, wody bromkowo–jodkowo-borowej, arniki górskiej, pentanolu, prowitaminy B5 czy innych ekstraktów, które wzmacniają naturalne działanie maści.
Maść żywokostowa – stosowanie
Maść żywokostowa to produkt, który można nabyć w aptekach lub sklepach internetowych. Można ją również wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego celu suszony żywokost lekarski. W jaki sposób stosować maść żywokostową?
Produkt należy stosować zewnętrznie, delikatnie wmasowując maść w skórę do momentu całkowitego wchłonięcia. Produkt można aplikować na skórę wielokrotnie, w zależności od potrzeb.