Lipoliza iniekcyjna to nowoczesny zabieg medycyny estetycznej, który pozwala na likwidację komórek tłuszczowych i nieinwazyjne modelowanie sylwetki. Umożliwia on skuteczną, trwałą i bezoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej, stanowiąc doskonałą alternatywę dla bolesnych i obarczonych ryzykiem powikłań zabiegów odsysania tłuszczu. Sprawdź, na czym polega lipoliza iniekcyjna, jakie są jej efekty oraz przeciwwskazania do jej przeprowadzenia!
Spis treści
Na czym polega lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem z dziedziny medycyny estetycznej mającym na celu redukcję tkanki tłuszczowej i modelowanie ciała. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę substancji powodujących likwidację komórek tłuszczowych. Za rozpuszczanie tkanek tłuszczowych odpowiada mieszanka fosfatydylocholiny, deoksycholatu i L-karnityny lub krzemionki organicznej. Fosfatydylocholina i deoksycholat podawane w tkankę tłuszczową powodują niszczenie komórek tłuszczowych, zaś L-karnityna przyspiesza metabolizm tłuszczu i jego wydalanie z organizmu. Rozpuszczone komórki tłuszczowe są transportowane do wątroby, a następnie usuwane z organizmu jako efekt uboczny przemiany materii.
Lipoliza iniekcyjna jest aktualnie najbardziej skuteczną, nieinwazyjną metodą usuwania tkanki tłuszczowej. Uznawana jest za trwały, bezoperacyjny i skuteczny sposób na modelowanie sylwetki, będąc świetną alternatywą dla operacyjnego, stwarzającego ryzyko powikłań zabiegu liposukcji. Umożliwia pozbycie się lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, którą często trudno zredukować nawet pomimo stosowania diety i aktywności fizycznej.
W celu osiągnięcia zamierzonych efektów zalecane jest wykonanie serii zabiegów, a o ich ilości oraz częstotliwości decyduje lekarz medycyny estetycznej. Efekty lipolizy iniekcyjnej są trwałe, co oznacza, że tkanka tłuszczowa nie gromadzi się ponownie w miejscach wstrzyknięcia preparatu, jednakże w celu ich utrzymania niezbędne jest przestrzeganie diety oraz prowadzenie aktywnego trybu życia.
Najlepsze efekty można osiągnąć u pacjentów z prawidłową masą ciała lub lekką nadwagą, którzy mają problem z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu. Zabieg wykonywany jest w seriach, których ilość oraz częstotliwość ustalana jest indywidualnie przez lekarza na podstawie ilości tkanki tłuszczowej przeznaczonej do likwidacji. Zdarzyć się może również, że jest on wykonywany jedynie raz.
Lipoliza iniekcyjna – wskazania do zabiegu
Zabieg lipolizy iniekcyjnej jest przeznaczony dla osób z prawidłową wagą ciała bądź lekką nadwagą, które chcą trwale pozbyć się miejscowo nagromadzonego tłuszczu, trudnego do likwidacji za pomocą ćwiczeń fizycznych i dietą. Lipoliza iniekcyjna usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej nagromadzonej w okolicach takich jak:
- twarz – drugi podbródek i tzw. „chomiki”,
- niektóre partie pleców np. fałdy poniżej żeber, kark,
- kończyny górne, w szczególności w okolicy tricepsu,
- brzuch,
- pośladki,
- biodra,
- uda,
- kolana,
- łydki,
- wzgórek łonowy,
- redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy gruczołów piersiowych u mężczyzn (ginekomastia).
Jak przebiega zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który pozwala na zakwalifikowanie do zabiegu i wyeliminowanie przeciwwskazań. Wykonanie zabiegu rozpoczyna się od aplikacji maści ze środkiem znieczulającym, który redukuje dyskomfort w jego trakcie. Do zabiegu stosowane są bardzo cienkie igły, dzięki czemu jest on dobrze tolerowany przez pacjentów. Za ich pomocą po dezynfekcji skóry preparat odpowiadający za rozpuszczanie komórek tłuszczowych jest wstrzykiwany przez lekarza pod skórę w wybrane partie ciała.
W miejscach wstrzyknięcia preparatu może wystąpić chwilowe uczucie pieczenia, zaczerwienienie i obrzęk, a także swędzenie oraz niewielkie wybroczyny bądź krwiaki. Jest to reakcja na rozpad komórek tłuszczowych. Ustępują jednak one bardzo szybko.
Lipoliza iniekcyjna – zalecenia po zabiegu
Terapia za pomocą lipolizy iniekcyjnej nie wymaga rekonwalescencji, a po zabiegu można od razu wrócić do pełnej aktywności. Jednakże po wstrzyknięciu preparatu pojawić się mogą odczyny skórne – zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, krwiaki czy siniaki. W razie wystąpienia niepokojących objawów rekomendowana jest natychmiastowa wizyta kontrolna u lekarza.
Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej warto również stosować się do poniższych zaleceń:
- przez 6 godzin po zabiegu nie dotykać miejsca iniekcji oraz okolic,
- przez 12 godzin po zabiegu nie spożywać alkoholu,
- przez co najmniej 24 godziny unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
- po upływie 24 godzin zacząć wykonywać masaż tych partii ciała, które zostały poddane zabiegowi wspomagając układ limfatyczny i krwionośny w transportowaniu rozpuszczonych komórek tłuszczowych do wątroby,
- pić około 2 litrów wody w ciągu doby, dzięki czemu wspomagane jest oczyszczanie organizmu, metabolizowanie tłuszczu w wątrobie i wydalanie go z moczem;
- przez minimum 48 godzin po zabiegu unikać wahań temperatury – nie korzystać z sauny, łaźni parowych i krioterapii,
- przez co najmniej 48 godzin po zabiegu unikać ekspozycji na słońce i solarium, stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi,
- przez przynamniej 2-4 tygodnie po zabiegu unikać przyjmowania leków przeciwzapalnych, antyhistaminowych i sterydowych,
- stosować dietę niskokaloryczną oraz dbać o aktywność fizyczną.
Czas utrzymywania się efektów po zabiegu lipoliza
Lipoliza iniekcyjna pozwana na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i wymodelowanie sylwetki w efekcie zastosowania serii zabiegów. Zazwyczaj kuracja obejmuje kilka zabiegów wykonywanych w odstępach kilkutygodniowych. Efekt końcowy lipolizy iniekcyjnej uwidacznia się stopniowo przez kilka pierwszych tygodni. Rezultaty są trwałe, jednak wskazane jest stosowanie do zaleceń lekarza, prowadzenie aktywnego trybu życia, stosowanie zdrowej diety oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Efekty zabiegu lipolizy iniekcyjnej
Lipoliza iniekcyjna polega na wprowadzeniu na odpowiednią głębokość pod skórę preparatu powodującego rozpuszczanie komórek tłuszczowych, w efekcie czego dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej i wymodelowania sylwetki. Jakie są rezultaty lipolizy iniekcyjnej?
- redukcja tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, pośladków, bioder, ramion, twarzy (drugi podbródek, “chomiki”), niektórych partii pleców np. karku,
- utrata kilku centymetrów w obwodzie w miejscu podania preparatu,
- przyspieszenie metabolizmu komórek skóry, poprawa mikrokrążenia, stymulacja procesu jej regeneracji i lepsze odżywienie skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu lipolizy iniekcyjnej
Zabieg lipolizy iniekcyjnej wykonywany jest przez lekarza, który powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem w celu ustalenia przeciwwskazań do zabiegu. Przeciwwskazania do wykonania lipolizy iniekcyjnej to przede wszystkim:
- ciąża i karmienie piersią,
- hemofilia i zaburzenia krzepnięcia krwi,
- padaczka,
- cukrzyca,
- choroby wątroby i nerek,
- choroby nowotworowe,
- aktywne infekcje skórne w miejscu wstrzyknięć,
- stany zapalne skóry,
- alergia na składniki preparatu oraz na soję i skorupiaki,
- rozległa otyłość,
- choroby tarczycy (zabieg może być wykonywany u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi tarczycy, jednak w przypadku osób z chorobą Hashimoto dopuszczalny jest jedynie wtedy, gdy poziom przeciwciał jest bardzo niski lub równy zeru),
- inne choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia psychiczne,
- terapia lekami przeciwkrzepliwymi.