W czasie ciąży ciało kobiety ulega wielu przemianom. Skóra zaczyna się rozciągać, a zmiany hormonalne mogą skutkować różnymi reakcjami skórnymi. Jednocześnie jest to moment, w którym przyszła mama myśli nie tylko o sobie, lecz również o swoim maleństwie i jego bezpieczeństwu. Jak wybrać zapewniające odpowiednią pielęgnację kosmetyki, omijając te, których w okresie ciąży lepiej nie stosować? Odpowiedzi zawarte są w naszym artykule!
Spis treści
Jakich kosmetyków unikać w ciąży?
Pielęgnacja skóry w ciąży powinna być przede wszystkim bezpieczna dla przyszłego dziecka, a jednocześnie uwzględniać zmieniające się potrzeby skóry przyszłej mamy. W składzie produktów nie powinny znaleźć się szkodliwe substancje, które zagrażają maleństwu, lecz również składniki, które mogą powodować problemy skórne, alergie i podrażnienia. O tym, jakie produkty do pielęgnacji skóry w ciąży dowiesz się więcej z artykułu: Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jakie kosmetyki do ciała w ciąży stosować? A jakich kosmetyków nie używać w ciąży?
Składniki kosmetyków zakazane w ciąży
W okresie ciąży szczególnie ważne jest czytanie listy zawartych w kosmetykach substancji, czyli składu INCI (przeczytaj: Skład INCI – jak czytać i analizować skład kosmetyku? Jakich składników unikać?). Pozwala on na ustalenie, co znajduje się w danym produkcie i uniknięcie wyboru kosmetyku, który mogły nie być wskazany do zastosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Wśród składników, których należy używać znajdują się:
- Witamina A (Retinoidy i retinoidy) – występująca w kosmetykach pod nazwą Retinol, Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate, Retinal – retinoidy są zaliczane do substancji kosmetycznych teratogennych, co oznacza, że ich stosowanie może powodować wady rozwojowe u płodu. Mogą przyczyniać się do wad cewy nerwowej, twarzoczaszki, rozwoju intelektualnego, was serca oraz naczyń krwionośnych. Zwiększają one również ryzyko wystąpienia poronienia.
- Parabeny – występują w składzie INCi z dopiskiem paraben – są to środki konserwujące przedłużające trwałość kosmetyków. Badania wykazały, że mogą one działać rakotwórczo, zaburzać pracę układu hormonalnego i układu nerwowego. Wysokie stężenie parabenów może powodować niską masę urodzeniową dziecka.
- Formaldehyd i pochodne – w składzie produktów należy również unikać składników o nazwie Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene. Formaldehyd to składnik stosowany w niewielkim stężeniu w produktach do płukania jamy ustnej, a także aerozolach i sprayach przeznaczonych np. do włosów. Jest to substancja, która może powodować powikłania ciąży, a także działać rakotwórczo.
- Dihydroxyacetone (DHA) – jest to składnik samoopalaczy i balsamów brązujących. Jest to substancja bezpieczna, jednakże w procesie rozkładu pod wpływem temperatury DHA przekształca się w szkodliwy fermaldehyd.
- Ftalany – w składzie INCI znaleźć je można pod nazwą: Diethyl phtalate, DEP, Anzol, Diisodecyl phtalate – substancje, które są często stosowane w kosmetykach, jednak nie są wskazane w okresie ciąży. Mogą mieć niekorzystny wpływ na gruczoły płciowe.
- Fenoksyetanol kryjący się pod nazwą Phenoxyethanol – to konserwant, który w niewielkim stężeniu nie jest szkodliwy dla skóry – zawierają go nawet kosmetyki naturalne. Wyższe stężenie może jednak skutkować pojawieniem się wad rozwojowych płodu.
- Poliakrylamid – w składzie produktu znaleźć go można pod nazwą Poliacrylate – może skutkować niską masą urodzeniową dzieci, a także opóźnieniem rozwoju neurologicznego.
Oprócz wymienionych składników kobiety w ciąży powinny również unikać kosmetyków wskazanych w dalszej części artykułu.
Kosmetyki zakazane w ciąży
Okres ciąży to nie tylko rozciąganie się skóry, o którą należy dbać w wyjątkowy sposób, lecz również zmiany hormonalne. Mogą one skutkować zupełnie różnymi reakcjami na dane składniki niż w czasie sprzed ciąży, powodując alergie, podrażnienia oraz inne, nieprzyjemne objawy skórne. Co więcej, może się również zmienić typ cery np. z suchej w tłustą, dlatego przyszłe mamy często poszukują dobrych kosmetyków na ten wyjątkowy czas.
Oprócz różnych reakcji skórnych ciężarnych niektóre kosmetyki mogą być także szkodliwe dla przyszłego dziecka. Nad wieloma składnikami nie są również prowadzone badania, dlatego ze względów bezpieczeństwa lepiej po prostu przez czas ciąży oraz w okresie karmienia piersią ich unikać.
Kosmetyki z olejkami eterycznymi
Stosowanie olejków eterycznych w czasie ciąży nie jest wskazane. Dotyczy to zarówno ich aplikacji na skórę, jak i w formie aromaterapii. Ze względu na zmiany hormonalne olejki eteryczne stosowane na skórę mogą wywoływać przebarwienia skóry, a także powodować reakcje alergiczne i podrażnienie skóry. Z kolei w przypadku stosowania olejków eterycznych do aromaterapii może dojść do powikłań ciąży, w tym w m.in. mimowolnych skurczów macicy, a także zwiększać ryzyko poronienia. W czasie ciąży należy w szczególności unikać olejku lawendowego, rumiankowego, bazylikowego, jaśminowego, szałwiowego, rozmarynowego, bergamotowego oraz pietruszkowego.
Kosmetyki z retinolem
W czasie ciąży zakazane jest stosowanie kosmetyków z retinolem. Nadmiar witaminy A, do której zaliczany jest retinol, może skutkować wystąpieniem zaburzeń rozwoju płodu, w tym rozwoju cewy nerwowej przekształcającej się w układ nerwowy, wad serca oraz wad w budowie twarzoczaszki. Z kolei bezpieczną do stosowania substancją stanowiącą roślinny odpowiednik retinolu jest bakuchiol.
Kosmetyki z kwasami – ciąża a kwas salicylowy, kwasy AHA, BHA i inne
Okres ciąży to również nieodpowiedni moment na kosmetyki z kwasami. Kwas salicylowy oraz kwasy AHA, BHA i inne substancje działające złuszczająco mogą skutkować pojawieniem się trudnych do usunięcia przebarwień na skórze. Skóra kobiet w ciąży jest również wyjątkowo wrażliwa, dlatego stosowanie kwasów o silnie złuszczającym działaniu może skutkować powstaniem podrażnień i reakcjami alergicznymi.
W celu złuszczania skóry w trakcie ciąży dozwolone jest stosowanie peelingów enzymatycznych zawierających naturalne ekstrakty roślinne oraz enzymy roślinne. Bezpieczne jest także używanie produktów zawierających kwas hialuronowy, który zapewnia dogłębne nawilżenie, wzmocnienie włókien kolagenowych i podniesienie poziomu elastyny w skórze, a co za tym idzie poprawienie elastyczności skóry.
Kosmetyki na trądzik w ciąży
Zmiany hormonalne w ciąży mogą powodować zmiany skórne, w tym wystąpienie trądziku. W tym przypadku wiele kobiet zaczyna poszukiwać bezpiecznych kosmetyków na trądzik w ciąży. Do bezpiecznych składników, jakie mogą znaleźć się w tego rodzaju produktach, zaliczane są m.in. niacynamid oraz wyciągi roślinne. Należy jednak unikać preparatów zawierających substancje takie jak kwasy, w tym kwas salicylowy, a także retinoidy. Warto skonsultować temat pojawienia się trądziku w ciąży z dermatologiem, którzy zadba o dobór odpowiedniej pielęgnacji twarzy bezpiecznej dla przyszłej mamy i maluszka.