Wyjeżdżając na wakacje w pełne słońca regiony wiele osób chce uzyskać piękną, równomierną opaleniznę. Kąpiele słoneczne mogą być przyjemne, a nawet pożyteczne, bowiem pozwalają zgromadzić zapasy witaminy D, a także poprawić samopoczucie. Niezwykle ważne jest jednak przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa, które zapewnią ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zatem jak się opalać, aby uzyskać naturalną, piękną i zdrową opaleniznę?
Promieniowanie UVA i UVB
Naturalna, piękna, brązowa opalenizna powstaje w wyniku działania promieniowania słonecznego, zatem żeby ją uzyskać konieczne jest spędzenie na słońcu określonego czasu. Intensywne opalanie może jednak zaszkodzić skórze, co jest efektem wpływu promieniowania UVA i UVB. Czym się one różnią?
Promieniowanie UVA działa przez cały rok, niezależnie od pogody. Może ono przedzierać się przez chmury oraz docierać do skóry przez ubrania. Ten rodzaj promieniowania UV odpowiada za starzenie się skóry, gdyż nie zatrzymuje się na naskórku, a wnika głęboko do skóry właściwej. Jest to również przyczyna pojawiania się czerniaka, czyli niebezpiecznego nowotworu skóry. Promieniowanie UVA przyczynia się również do powstawania nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień.
Promieniowanie UVB jest z kolei zatrzymywane przez warstwę ozonową, nie przedziera się przez chmury ani przez szkło. Do Ziemi dociera jedynie niewielka ilość promieniowania UVB. Jest ono odpowiedzialne za powstawanie opalenizny, a także za syntezę przez ludzki organizm witaminy D. Jednocześnie, jest ono jednak równie niebezpieczne co promieniowanie UVA, ponieważ długa ekspozycja na promieniowanie UVB może powodować oparzenia słoneczne, które są nie tylko bolesne, lecz również mogą pozostawiać na skórze trwałe ślady.
Promieniowanie UV przyczynia się do powstawania opalenizny, jednak może również skutkować pojawieniem się oparzeń słonecznych, przebarwień, przyspieszyć starzenie się skóry, a także spowodować zmiany nowotworowe na skórze. Z tej przyczyny niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, stosowanie właściwych kosmetyków ochronnych oraz przestrzegania zasad bezpiecznego opalania.
Jak opalać się bezpiecznie?
Przebywanie na słońcu i opalanie to jeden z podstawowych sposobów na dostarczenie organizmowi solidnej dawki witaminy D, a także nadanie skórze pięknego kolorytu. Ze słońcem należy jednak uważać, bowiem zbyt długa ekspozycja może prowadzić do przegrzania organizmu, a także spowodować zmiany skórne: podrażnienia, oparzenia, przebarwienia, wysuszenie skóry, swędzenie i łuszczenie. Jak opalać się w bezpieczny sposób?
- Stosuj kosmetyki z filtrami UV – podstawową zasadą bezpiecznego opalania jest stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV. Wybierając kosmetyk do opalania należy sprawdzać ich oznaczenie i wybierać takie, które kompleksowo chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Rekomendowane jest stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem, szczególnie w przypadku jasnej karnacji. Im jaśniejsza karnacja, tym filtr SPF powinien być wyższy. Ochrona przeciwsłoneczna powinna być jednak stosowana niezależnie od kolorytu skóry!
- Uważaj na skórę twarzy – skóra twarzy jest szczególnie narażona na promieniowanie słoneczne, ponieważ ma z nim kontakt codziennie, niezależnie od pogody. Kontakt z promieniowaniem UV może być przyczyną powstania nieestetycznych przebarwień, zmarszczek, a także zaostrzenia zmian trądzikowych. W związku z tym rekomendowane jest stosowanie kremu z filtrem, najlepiej SPF 50, na co dzień.
- Powtarzaj aplikację kremów do opalania – produkty z filtrem nie wystarczy zaaplikować raz, aby zapewnić sobie ochronę przez cały dzień. Aplikację należy powtarzać co mniej więcej 2 godziny, a także po każdy wyjściu z wody lub wytarciu ciała w ręcznik. Krem należy również nakładać minimum 30 minut przed ekspozycją na słońce.
- Pielęgnuj skórę po opalaniu – po kąpieli słonecznej skórę należy odżywić i nawilżyć, stosując odpowiednie kosmetyki po opalaniu. Zapewni to szybszą regenerację skóry, ochroni przed jej wysuszeniem, a także utrwali uzyskaną opaleniznę.
- Dawkuj słońce – długotrwałe opalanie nie jest bezpieczne dla skóry, bowiem może powodować uszkodzenia skóry. Ważne jest, aby rozpoczynając opalanie zacząć od krótszego czasu, wybierając pory poranne lub popołudniowe, gdy słońce operuje delikatniej. Najlepiej również unikać kąpieli słonecznych w godzinach 11-15, gdy promieniowanie słoneczne jest największe.
- Pamiętaj o nakryciu głowy – wśród zasad bezpiecznego opalania znajduje się również nakrywanie głowy za pomocą czapki lub kapelusza, które pozwala ochronić niezwykle wrażliwą skórę głowy, a także włosy, przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.
- Nie dopuszczaj do poparzeń słonecznych – poparzenia słoneczne mogą skutkować przyspieszeniem procesu starzenia się skóry, pojawieniem się przebarwień, a także zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry.
- Uważaj na stosowane leki i kosmetyki – niektóre leki mają właściwości fotouczulające, co sprawia, że podnoszą podatność skóry na działanie promieni słonecznych, Może to skutkować szybkim powstawaniem podrażnień i przebarwień. Dobrze jest również uważać na niektóre kosmetyki, takie jak dezodoranty czy perfumy oraz kosmetyki z witaminą C.
- Noś okulary z filtrem – przed słońcem należy chronić nie tylko skórę i głowę, lecz również oczy, zakładając okulary z filtrem UV.
- Nawadniaj się – bezpieczne opalanie to również nawadnianie. Wodę należy pić często i małymi łykami, co chroni przed odwodnieniem organizmu. Można również wprowadzić do diety świeże warzywa i owoce z dużą zawartością wody, takie jak arbuz, melon, truskawki, ogórki.
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne może niekorzystnie wpłynąć na skórę, powodując jej zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie i pieczenie. Oczywistym jest, że lepiej zapobiegać stosując się do zasad bezpiecznego opalania, niż leczyć, jednak jeśli doszło do oparzenia istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przyspieszenie regeneracji skóry. Jednym z nich jest aplikacja na skórę żelu z aloesu, masła shea lub oleju kokosowego, które posiadają właściwości kojące, łagodzące, a także przyspieszają odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry; Skuteczną metodą jest także zastosowanie preparatów na poparzenia z dodatkiem mentholu, panthenolu, allantoiny, aloesu, które chłodzą, koją, regenerują, zmniejszają podrażnienia i zaczerwienienie. Jeśli na skórze pojawiły się jednak pęcherze czy bolesne rany, należy niezwłocznie udać się do lekarza!