Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Nasze decyzje, jako konsumentów, mają ogromny wpływ i istotne znaczenie dla środowiska naturalnego. Dokonując świadomych wyborów, stawiając na ekologiczne, bezpieczne produkty i odrzucając stosowanie szkodliwych detergentów, a także zmniejszając produkcję niepotrzebnych odpadów, możemy zapewnić ochronę ekosystemu – wody, gleby i powietrza od zanieczyszczenia i przenikania do nich toksycznych substancji. Wybór środków czystości, które stosujemy do sprzątania, prania czy do mycia naczyń wpływa również na zdrowie Twoje oraz Twoich domowników. Z tych powodów warto wybrać naturalne i ekologiczne środki czystości, które są bezpieczne dla środowiska i dla zdrowia zarówno osób dorosłych, dzieci, jak i mieszkających z nimi zwierząt.

Zalety ekologicznych środków czystości bez chemii

Grono zwolenników ekologicznych produktów do sprzątania nieustannie rośnie, podobnie jak ilość dostępnych artykułów przeznaczonych do tego celu. Producenci coraz częściej stawiają na środki czystości bez szkodliwych substancji, które bazują na składnikach czyszczących pochodzenia naturalnego, pozyskiwanych z roślin i minerałów. Produkty te skutecznie usuwają zabrudzenia z różnych powierzchni, a ich składy są pozbawione potencjalnie szkodliwych, drażniących substancji, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie, prowadzić do reakcji alergicznych czy problemów z układem oddechowym.

W środkach do sprzątania domu i prania ubrań znaleźć można wiele szkodliwych substancji, takich jak:

 • triklosan,
 • amoniak,
 • formaldehyd,
 • fosforany,
 • reaktywne związki chloru,
 • MEA, DEA i TEA,
 • laurylosiarczan sodu,
 • silne konserwanty,
 • fenole,
 • syntetyczne substancje zapachowe i sztuczne barwniki,
 • wybielacze optyczne.

Wymienione składniki mogą wykazywać niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Jeśli często stosujemy produkty zawierające szkodliwe substancje konsekwencją mogą być problemy zdrowotne, takie jak alergie skórne, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, słabsza odporność, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także podrażnienia i przesuszenia skóry. Wiele z nich ma również potencjalnie rakotwórcze działanie. Co więcej są one bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Naturalne środki czystości – z troski o środowisko naturalne i zdrowie

Sprzątanie domu nie musi wiązać się ze stosowaniem produktów, które niszczą środowisko naturalne i zawierają drażniące substancje. Naturalne środki czystości, bazujące na łagodnych składnikach myjących, doskonale radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami, są biodegradowalne, a także bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dodatkowo, posiadają naprawdę przyjemne zapachy, które na długo utrzymują się w domu. Koniec z drażniącymi układ oddechowy składnikami, od których kręci Ci się w głowie – naturalne produkty do sprzątania posiadają ładne aromaty, które zawdzięczają wyłącznie naturalnym komponentom.

Dla zdrowia domowników, szczególnie dzieci oraz zwierząt, a także alergików, niezwykle ważne jest, aby produkty do sprzątania były bezpieczne, łagodne i delikatne. Jak wiemy, dzieci często dotykają podłogi (i to nie tylko nóżkami), podobnie zresztą, jak nasi czworonożni przyjaciele, czyli psy czy koty. Aby nie musiały obcować z toksycznymi chemikaliami, warto postawić na ekologiczny płyn do mycia podłóg. Z kolei do prania ubrań najlepszym wyborem będzie ekologiczny proszek do prania, który nie pozostawi na powierzchni ubrań czy pościeli chemikaliów i nie doprowadzi przy tym do podrażnienia skóry i reakcji alergicznych.

Ekologiczne środki czystości – produkty dla alergików

Skóra wrażliwa i skłonna do alergii bardzo często na chemiczne detergenty oraz środki do prania reaguje podrażnieniami, pokrzywką, przesuszeniem. Co więcej wiele osób nie lubi intensywnych, gryzących zapachów środków do sprzątania, które powodują u nich mdłości lub zawroty głowy. Z myślą o obu grupach odbiorców powstały bezzapachowe, hipoalergiczne i naturalne środki czystości.

Bezwonne środki czystości oraz ekologiczne płyny i proszki do prania nie zawierają w składzie olejków eterycznych, dlatego są jeszcze łagodniejsze i bezpieczniejsze dla skóry oraz układu oddechowego,  nie przyczyniają się do powstania podrażnień -można je stosować bez obaw o własne zdrowie nawet wtedy, gdy zmagamy się z alergiami skórnymi czy wziewnymi.  Są całkowicie bezpieczne, wolne od chemicznych zapachów i, co bardzo ważne, posiadają doskonałą jakość.

Eko środki czystości – bezpiecznie i oszczędnie

Naturalne środki czystości, produkty do prania czy mycia naczyń to nie tylko gwarancja czystości i bezpieczeństwa, lecz również duża oszczędność. Ze względu na swoje intensywne działanie, wystarczy zastosować naprawdę niewielką ilość produktu, aby dobrze doczyścić zabrudzenie lub usunąć plamę – nie musisz używać w tym celu całego opakowania, jak to ma często miejsce w przypadku powszechnie dostępnych detergentów. Naturalne środki czystości są bardzo wydajne, dlatego ich stosowanie jest również korzystne finansowo.

Środki czystości, które są bezpieczne i naturalne możesz także wykonać samodzielnie, ponosząc niewielki koszt na produkty. Aby wykonać ekologiczne środki czystości DIY potrzebne będą składniki, które często mamy w domu, takie jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet czy olejki eteryczne, które odpowiadają za właściwości antybakteryjne oraz piękny zapach produktów.

Ekologiczne akcesoria zero waste

Doskonałym pod względem ekonomicznym i niezwykle ekologicznym rozwiązaniem jest stosowanie w domu artykułów wielorazowego użytku. Choć z pozoru są one nieco droższe, dają szansę na spore oszczędności. Stosując dany produkt wiele razy, nie musisz co chwila ponosić kosztu zakupu ich jednorazowych odpowiedników. Dzięki stosowaniu akcesoriów wielorazowego użytku generujesz mniejszą ilość odpadków, jak również oszczędzasz czas i pieniądze.

Produkty wielorazowe takie jak woskowijki, metalowe słomki, kubki termiczne, są znane i cenione przez każdego, komu zależy na losie naszej planety. Przyczyniają się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i odpadów, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na środowisko.

Wybierz naturalne środki czystości!

Wybór ekologicznych środków czystości jest obecnie bardzo duży. Z roku na rok rośnie bowiem świadomość dotycząca negatywnego wpływu chemicznych substancji na ludzki organizm oraz na środowisko naturalne. Z tej przyczyny w sklepach internetowych, a także wielu drogeriach i marketach zakupić można naturalne środki czystości bez szkodliwych, chemicznych i drażniących detergentów czy syntetycznych barwników oraz substancji zapachowych.

Jakie ekologiczne środki czystości możesz dostać w sklepach? Są to m.in.:

 • uniwersalny płyn czyszczący na bazie szarego mydła, sody oczyszczonej lub innego, delikatnego środka powierzchniowo-czynnego,
 • szare mydło, które można stosować np. do prania,
 • naturalna pastę czyszczącą o uniwersalnym zastosowaniu,
 • ekologiczny żel do mycia toalet,
 • płyn do mycia łazienki bezpieczny dla środowiska,
 • płyn do czyszczenia luster i szyb bazujący na naturalnych składnikach,
 • naturalne mydło, proszek i płyn do prania, a także naturalne płyny do płukania tkanin,
 • ekologiczny, naturalny płyn do mycia naczyń,
 • proszki do zmywarki bez zbędnej chemii,
 • inne naturalne produkty do czyszczenia kuchni, łazienek, usuwania kurzu, zabrudzeń i plam.

Wszystkie te preparaty są niezwykle skuteczne, z łatwością usuwają wszelkie zabrudzenia, plamy i kurz, a przy tym są biodegradowalne i nieszkodliwe dla zdrowia. Oczywiście środki czystości i płyny do prania możesz próbować wykonać samodzielnie, stosując w tym celu produkty takie jak ocet, sodę oczyszczoną czy sok z cytryny, jednak ich data przydatności jest bardzo krótka i każde sprzątanie wiąże się z koniecznością ich ponownego przygotowania. Dużo wygodniejszym i znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na ekologiczne środki czystości, które są trwałe, wydajne, skuteczne, a także bezpieczne. Dodatkowo wiele z nich posiada ekologiczne opakowania – szklane, które łatwo wykorzystać ponownie lub materiałów recyklingowanych.

Ekologiczne środki czystości – na co zwrócić uwagę?

Rynek ekologicznych środków czystości stale rośnie ze względu na popyt na tego rodzaju produkty. Wprowadza je do swojej oferty wielu producentów, a sklepy, drogerie i supermarkety wydzielają specjalne miejsca dla eko produktów. W związku z tym stają się one coraz łatwiej dostępne, co stanowi duże ułatwienie dla konsumentów. Jednak należy uważać, bowiem część produktów może jedynie udawać ekologiczne środki czystości. Jak odróżnić naprawdę ekologiczne produkty zawierające naturalne i bezpieczne substancje od tych, które są ekologiczną ściemą?

 • W ekologicznych środkach czystości nie powinny znaleźć się szkodliwe substancje, dlatego warto przede wszystkim zapoznać się z informacją o składzie na etykiecie.
 • Potwierdzeniem ekologiczności i bezpieczeństwa produktów są posiadane przez nie certyfikaty, takie jak np. ECOCERT, Ecolabel, ICEA, BDIH.
 • Ekologiczne środki czystości mogą być również wegańskie i nietestowane na zwierzętach – w tym przypadku są one oznaczone certyfikatami Vegan i Cruelty free.
 • Opakowania produktów – ekologiczne środki czystości są zazwyczaj zawarte w opakowaniach, które nadają się do recyklingu.

Ekologiczne środki czystości są z całą pewnością przyszłością naszej planety. To także dobry wybór, gdy chcemy zatroszczyć się o zdrowie nasze i naszych najbliższych. Z kolei ich działanie niczym nie odbiega od pełnych chemii detergentów – są równie skuteczne, a obecnie i powszechnie dostępne! Nie wahaj się zatem i postaw na eko środki czystości!

10 lutego 2023