Spełnienie marzenia o pięknych, lśniących, gładkich i zdrowych włosach jest w zasięgu ręki. Pomocne jest w tym wdrożenie do rytuału pielęgnacyjnego olejowania włosów. Na czym polega olejowanie? Jakich efektów można się spodziewać regularnie wykonując ten zabieg? Jaki olej wybrać do danego rodzaju włosów oraz jakie są metody jego aplikacji? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Spis treści
Na czym polega olejowanie włosów?
Olejowanie włosów polega na aplikowaniu oleju dobranego do potrzeb lub porowatości na całą długość włosów, ich końcówki bądź skórę głowy. Oleje, ze względu na bogactwo zawartych w nich witamin i składników odżywczych, wpływają bardzo korzystnie na stan i wygląd włosów. Wnikają w głąb ich struktury oraz do cebulek, dotleniają komórki, uzupełniają ubytki w łuskach, przywracają włosom elastyczność, wygładzają, chronią przed utratą wilgoci, zabezpieczają przed uszkodzeniami i działaniem niekorzystnym czynników zewnętrznych, odżywiają i nawilżają. Dodatkowo pozytywnie działają na skórę głowy – regulują wydzielanie sebum, a także wzmacniają cebulki włosów, dzięki czemu ograniczają wypadanie i przyspieszają porost włosów.
Korzyści z olejowania włosów
Regularne olejowanie włosów korzystnie wpływa na kondycję włosów, a także na ich wygląd. Stosowanie olei w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją włosów sprawia, że kosmyki stają się sprężyste, gładkie, elastyczne, błyszczące, dobrze odżywione, a także chronione przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami. Jakich efektów olejowania włosów można się spodziewać?
Efekty olejowania włosów to przede wszystkim:
- dogłębne nawilżenie i odżywienie, a także intensywna regeneracja włosów,
- wygładzenie kosmyków,
- zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem,
- zmniejszenie wypadania włosów,
- wzmocnienie cebulek włosów i przyspieszenie porostu,
- ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami,
- łatwiejsze rozczesywanie włosów, mniejsze plątanie,
- połysk i blask kosmyków,
- uregulowanie wydzielania sebum, mniejsze przetłuszczanie włosów.
Zasady olejowania włosów
Jeśli chcemy, aby olejowanie włosów przyniosło zakładane efekty, konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad:
- zadbaj o regularność i systematyczność,
- dobierz olej dopasowany do porowatości włosów,
- stosuj wyłącznie nierafinowane naturalne oleje bez dodatków chemicznych,
- nie nakładaj zbyt dużej ilości oleju, ponieważ może to skutkować problemami z jego zmyciem,
- zadbaj o dokładne usunięcie za pomocą szamponu oleju z włosów,
- wybierz odpowiednią metodę olejowania włosów,
- trzymaj olej na włosach przez odpowiedni czas,
- uzupełnij olejowanie włosów z ich właściwą pielęgnacją.
Od czego zacząć olejowanie włosów?
Rozpoczynając przygodę z olejowaniem włosów konieczny jest przede wszystkim zakup odpowiedniego oleju bądź serum do olejowania włosów. Warto zwrócić uwagę na jego skład, decydując się na produkt zawierający wyłącznie naturalne, nierafinowane oleje roślinne, bez dodatku silikonów, sztucznych zapachów oraz innych substancji chemicznych. Olej należy także dobrać do porowatości włosów oraz ich kondycji.
Po dokonanym wyborze oleju należy wykonać zabieg olejowania włosów. Można wykorzystać kilka metod olejowania włosów, w tym olejowanie na sucho, olejowanie na mokro, olejowanie włosów na noc. Olej aplikować należy na względnie czyste włosy – nie muszą być one świeżo umyte, jednak istotne, aby nie były przetłuszczone ani pokryte grubą warstwą produktów stylizacyjnych. Do olejowania należy również stosować niewielką ilość oleju – wystarczy zaledwie 1-2 łyżki oleju na pokrycie całej długości włosów.
Jaki olej do olejowania włosów?
Dobór oleju to kluczowa sprawa w olejowaniu włosów. W związku z tym konieczne jest przede wszystkim poznanie własnej porowatości włosów. Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź: Jak sprawdzić porowatość włosów? Nieuwzględnienie potrzeb włosów w doborze oleju może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego.
Oleje do włosów wysokoporowatych
Na włosy wysokoporowate najlepiej aplikować oleje wielonienasycone, niewnikające, o dużych cząsteczkach. Odbudowują one ubytki w strukturze kosmyków i intensywnie je odżywiają. Posiadaczki włosów wysokoporowatych mogą zastosować oleje takie jak: olej konopny, olej z pestek winogron, olej z kiełków pszenicy, olej z orzechów laskowych, olej z orzechów włoskich, olej z pestek brzoskwini, olej z pestek dyni, olej z ogórecznika, olej z nasion truskawki, olej awokado, olej z czarnuszki, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, olej z pestek moreli, olej z pachnotki.
Oleje do włosów niskoporowatych
W przypadku włosów niskoporowatych zalecane jest stosowanie olei nasyconych o niewielkich cząsteczkach oraz maseł. Włosy niskoporowate polubią olej kokosowy, olej palmowy, olej rycynowy, olej lniany, olej babassu, a także masło shea, masło kakaowe, masło murumuru, masło cupuacu, masło mango.
Oleje do włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate polubią z kolei oleje jednonienasycone, półwnikające, takie jak olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej jojoba, olej arganowy, olej makadamia, olej z awokado, olej lniany, olej słonecznikowy, olej rycynowy, oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej rokitnikowy, olej z pestek dyni, olej rzepakowy, olej arachidowy, olej z nasion baobabu, olej z pestek moreli oraz olej z pestek śliwki.
Jak często olejować włosy?
Efekty aplikacji oleju, takie jak wygładzenie kosmyków, zauważyć można niekiedy nawet po pierwszym wykonanym zabiegu, jednakże jeśli zależy nam na dogłębnej regeneracji struktury włosów, przyspieszeniu ich porostu, wzmocnieniu, warto zadbać o regularne olejowanie włosów. Najlepiej zabieg ten wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
Jak długo trzymać olej na włosach?
Wraz z wdrożeniem olejowania włosów do rytuału pielęgnacyjnego pojawia się pytanie, jak długo trzymać olej na włosach. Zalecane jest trzymanie oleju na włosów przez minimum 30 minut – zbyt krótki czas olejowania może nie przynieść żadnych efektów. W niektórych przypadkach nie jest również zalecane zbyt długie trzymanie kosmetyku na włosach. Każde włosy są jednak inne, dlatego warto eksperymentować, stosować różny czas trzymania oleju i dobrać taki, który zapewni nam optymalne efekty.
Jak olejować włosy – metody olejowania włosów
Olejowanie włosów można wykonać na kilka sposobów. Wybór metody olejowania włosów powinien być dobrany do indywidualnych preferencji, a także kondycji włosów oraz ich potrzeb. Do wyboru mamy przede wszystkim olejowanie włosów na sucho oraz olejowanie włosów na mokro.
Olejowanie włosów na sucho
Olejowanie włosów na sucho to bardzo znany sposób nakładania oleju, który polega na jego aplikacji na suche, nieumyte włosy. Olej nakłada się na całej długości włosów, poczynając od ucha w dół, a niekiedy również na skórę głowy. Włosy można rozczesać grzebieniem lub szczotką, aby równomiernie rozprowadzić olej po kosmykach. Po upływie minimum 30 minut należy zmyć olej. Olejowanie włosów na sucho polecane jest w celu ujarzmienia włosów i ich łatwiejszego rozczesywania.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie włosów na mokro to metoda idealna dla w przypadku włosów suchych, zniszczonych, wymagających solidnego nawilżenia. Olej w tej metodzie aplikowany jest na zwilżone włosy (ważne jednak, aby nie były one mokre – nadmiar wody należy odsączyć). Mogą być one zwilżone ciepłą wodą bądź hydrolatem np. wodą różaną.
Olejowanie włosów możliwe jest także na podkład nawilżający, za który posłużyć może np. sok aloesowy lub na odżywka. Kolejność nakładania produktów może być dowolna – na wilgotne lub suche włosy można nałożyć najpierw odżywkę, a potem olej lub odwrotnie. Do odżywki bądź żelu aloesowego można również dodać olejek, a mieszankę nałożyć na włosy. Następnie warto owinąć włosy ręcznikiem lub założyć czepek, a włosy umyć po upływie minimum 30 minut.
Jak zmyć olej z włosów?
Olejowanie włosów wiąże się również z koniecznością ich oczyszczenia z zaaplikowanego olejku. Można to wykonać za pomocą dwóch metod:
- Zmywanie oleju łagodnym szamponem – olej można próbować zmyć za pomocą delikatnego szamponu bez dodatku SLS, SLES, silikonów. Nie jest to jednak skuteczna metoda, ponieważ szampon nie poradzić sobie z usunięciem oleju, a włosy będą wyglądały na przetłuszczone.
- Emulgowanie oleju – jest to najbardziej polecana metoda do zmywania oleju. Polega ona na nałożeniu na włosy pokryte olejem maski lub odżywki. Połączą się one z nimi, dzięki czemu możliwe będzie domycie włosów. Istnieją dwa sposoby na emulgowanie oleju:
- Włosy należy umyć ciepłą wodą, a następnie na wilgotne włosy odsączone z nadmiaru wody należy zaaplikować odżywkę lub maskę i pozostawić na 20-30 minut, po czym dokładnie umyć włosy za pomocą łagodnego szamponu.
- Na naolejowane włosy nakłada się odżywkę lub maskę i pozostawia na około 20-30 minut. Dopiero po tym czasie włosy myje się szamponem.
Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów
Olejowanie włosów to skuteczny sposób na posiadanie pięknych, zdrowych, pełnych blasku kosmyków. Jednakże początki przygody z tą metodą pielęgnacji włosów wiążą się często z popełnianiem błędów. Błędy mogą skutkować zniechęceniem i zaprzestaniem prób olejowania. Wiedza na ich temat może z kolei znacznie ułatwić olejowanie włosów i zapewnić lepsze efekty.
- Nieregularność – jeśli olejowanie włosów ma zapewnić efekty, konieczne jest zadbanie o systematyczność. Nakładanie oleju raz na jakiś czas nie przyniesie spektakularnych rezultatów.
- Zbyt duża lub za mała ilość oleju – jeśli na włosy nałożone zostanie zbyt dużo oleju, mogą one zareagować obciążeniem i szybszym przetłuszczaniem. Z kolei zbyt mało oleju nie przyniesie zadawalających efektów. Najlepiej nakładać około 1-2 łyżek oleju.
- Nakładanie oleju na całą długość włosów – nie jest to rozwiązanie zalecane szczególnie w przypadku olejowania włosów cienkich, delikatnych, ponieważ może je łatwo obciążyć. Najlepiej nakładać olej od wysokości ucha w dół. Jeśli jednak chcesz olejować skórę głowy, w celu wzmocnienia cebulek włosów lub nawilżenia skóry głowy, wetrzyj w nią olejek, a także rozprowadź na całą długość włosów.
- Nieodpowiedni olej – jednym z najważniejszych elementów w prawidłowym olejowaniu włosów jest dobór odpowiedniego oleju. Źle dobrany olejek może spowodować efekty odwrotne do zamierzonych – obciążać włosy, przyspieszać przetłuszczanie, a także powodować puszenie włosów. Przed aplikacją oleju upewnij się zawsze, czy jest on na pewno odpowiedni dla Twojego rodzaju włosów. Przeczytaj: Jaki olejek do włosów wybrać?
- Zbyt szybkie zmywanie oleju – jeśli olej nie jest trzymany na włosach przez wystarczający czas, nie ma mowy o spektakularnych efektach. Olej potrzebuje bowiem czasu na wniknięcie w strukturę włosa i dostarczenie składników odżywczych i nawilżających. Warto olejować włosy przez co najmniej 30 minut. Jednym ze sposobów jest również olejowanie włosów na noc.
- Aplikowanie oleju na brudne włosy – choć przed aplikacją oleju włosów nie trzeba myć, to nie powinny być one brudne, przetłuszczone czy oblepione dużą ilością produktów do stylizacji włosów.
- Nieodpowiednie zmywanie oleju z włosów – po zabiegu olejowania włosów konieczne jest odpowiednie zmycie oleju. Należy zastosować delikatny szampon, jednak w większości przypadków nie będzie on wystarczający. Najlepszym sposobem jest emulgowanie oleju (opis tej metody znajduje się powyżej).
- Zapominanie o pielęgnacji włosów – samo olejowanie włosów nie jest wystarczające, aby zapewnić dobrą kondycję włosów. Niezbędne jest również ich prawidłowe mycie, odżywianie i nawilżanie za pomocą odżywek i masek do włosów. Warto również włączyć do rutyny pielęgnacyjnej stosowanie peelingów oraz wcierek do skóry głowy.
- Oczekiwanie natychmiastowych efektów – olejowanie włosów wymaga cierpliwości. Efekty stosowania olejów pojawiają się niekiedy dopiero po kilku miesiącach. Warto trochę poczekać i nie porzucać działań po kilku tygodniach.