Oczyszczanie skóry twarzy jest jednym z kluczowych elementów jej prawidłowej pielęgnacji. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na zapewnienie skórze dobrej kondycji i usunięcie z jej powierzchni zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum, jednak jednym z naturalnych hitów są gąbeczki konjac. Gąbka konjac pozwala na skuteczne oczyszczenie skóry twarzy, a jednocześnie nie powoduje jej podrażnień. To ekologiczny, biodegradowalny produkt wielokrotnego użytku, który warto mieć w swojej łazience. Sprawdź, jak gąbka konjac działa na skórę twarzy, jak ją stosować i którą z nich wybrać dla siebie!
Spis treści
Gąbka konjac – co to takiego?
Gąbki konjac są w ostatnim czasie prawdziwym kosmetycznym hitem. Powstają one z rośliny konjac (Amorphophallus konjac), czyli dziko rosnącej byliny pochodzącej z Azji, na której obszarze od setek lat wykorzystywana jest ze względu na właściwości lecznicze, a także działanie pielęgnacyjne. Polska nazwa rośliny to Dziwidło, co wynika ze specyficznego, budzącego zdziwienie wyglądu tej rośliny, a także sposobu jej kwitnienia. Po raz pierwszy zakwita ona dopiero po 10 latach życia, a następnie kwitnie co kilka lat.
Konjac jest wyjątkową rośliną, która przede wszystkim znana jest jako superfood. Zawiera wiele cennych, naturalnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, D E, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, magnez, fosfor, miedź, cynk. Wykonywane są z niej mąka oraz makaron shirataki, a także stosowana jest jako suplement diety.
Jednocześnie konjac wykorzystać można do celów pielęgnacyjnych. W jaki sposób? Otóż wykonana z tej unikalnej rośliny oryginalna gąbka konjac służyć może do oczyszczania skóry, w tym zarówno skóry tłustej, mieszanej, problematycznej, jak i skóry wrażliwej. Unikalna struktura gąbki stworzona z włókien roślinnych dokładnie, dogłębnie i skutecznie, a przy tym niezwykle delikatnie oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, kurzu i brudu, a także z resztek makijażu. Posiada ona odczyn zasadowy, dzięki czemu naturalnie równoważy pH skóry. Dodatkowo usuwając martwe komórki naskórka nie narusza warstwy hydrolipidowej skóry, a tym samym nie powoduje podrażnień.
Jak gąbka konjac działa na skórę?
Oczyszczanie skóry twarzy jest bardzo istotnym elementem w jej pielęgnacji. Stosowanie gąbki konjac do oczyszczania pozwala osiągnąć efekty takie jak:
- dogłębne oczyszczenie skóry z zabrudzeń, nadmiaru sebum,
- stymulacja przepływu krwi i mikrokrążenia,
- delikatne złuszczenie i usunięcie martwych komórek naskórka,
- przyspieszenie regeneracji skóry i odnowy komórkowej naskórka,
- odświeżenie skóry, dodanie jej blasku i promiennego wyglądu,
- wygładzenie i zmiękczenie naskórka,
- zwężenie i odblokowanie porów skóry,
- rozluźnienie mięśni twarzy, relaks,
- odżywienie skóry, dostarczenie cennych składników ożywczych,
- przywrócenie skórze naturalnego pH – gąbki konjac posiadają odczyn zasadowy.
Naturalne gąbki konjac posiadają wiele zalet. Oprócz doskonałego działania na skórę twarzy i ciała wymienić można również:
- nie powodują podrażnień, dlatego można je stosować nawet do skóry wrażliwej,
- są wielokrotnego użytku, a zatem są produktami less waste,
- są biodegradowalne i ekologiczne,
- są naturalnym środkiem peelingującym,
- zastępują kosmetyki do mycia twarzy, dlatego pozwalają oszczędzić pieniądze,
- zapewniają przyjemne doznania podczas masażu, poprawia nastrój.
Jak używać gąbki konjac?
Służąca do oczyszczania skóry gąbka konjac powinna zostać odpowiednio zastosowana. Po wyjęciu z opakowania gąbeczka jest sucha, sztywna i dość twarda, a jej konsystencja zmienia się o kontakcie z wodą. Staje się ona wtedy miękka, sprężysta i jedwabiście gładka. Z tej przyczyny gąbeczkę konjac należy przed zastosowaniem namoczyć w letniej lub ciepłej wodzie, a następnie lekko ścisnąć, aby delikatnie odsączyć z nadmiaru wody. Nie należy tego robić zbyt mocno, aby nie uszkodzić delikatnej struktury gąbki.
Namoczoną gąbką konjac należy wykonać masaż skóry twarzy kolistymi ruchami. Do wykonania masażu wystarczy sama woda, jednak można również użyć żelu micelarnego, mleczka bądź emulsji, które umożliwią usunięcie makijażu. W tym przypadku warto zastosować jednak mniejszą niż zazwyczaj ilość produktu, ponieważ struktura gąbki znacznie zwiększa wydajność kosmetyków do mycia twarzy. Oczyszczający skórę twarzy masaż gąbką konjac pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia nawet w miejscach trudno dostępnych np. okolic nosa.
Po zakończeniu pielęgnacji gąbeczka konjac powinna zostać dokładnie wypłukana i pozostawiona w przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Niektóre gąbeczki konjac wyposażone są w specjalne sznureczki, które umożliwiają ich powieszenie. Raz na jakiś czas warto zdezynfekować gąbkę poprzez jej namoczenie we wrzątku.
Z gąbki konjac korzystać można przez około 1-3 miesiące. Żywotność gąbki konjac zależna jest od tego, w jaki sposób ją traktujemy. W momencie, gdy zaczyna się już kruszyć bądź wygląda na zużytą, warto wymienić ją na nową.
Jaką gąbkę konjac wybrać?
Gąbka konjac to produkt, który stosować można do każdego rodzaju skóry. Nie powoduje ona podrażnień, dlatego idealnie sprawdzi się nawet do cery wrażliwej. Na rynku dostępnych jest jednak wiele produktów, które dopasowane są do różnych typów cer, dzięki czemu z łatwością znaleźć można produkt, który pasuje naszym potrzebom. I tak czarna gąbka konjac z węglem aktywnym o właściwościach antybakteryjnych sprawdzi się go pielęgnacji cery tłustej mieszanej i trądzikowej, zaś gąbka konjac z różową glinką będzie idealna dla cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, pozbawionej energii. Przed zakupem zapoznaj się z zaleceniami producenta i wybierz taką, która będzie najbardziej dopasowana do indywidualnych preferencji Twojej skóry.