Czym jest SLS i czy należy go unikać?

Czym jest SLS i czy należy go unikać?

Wraz z wzrostem świadomości dotyczącej pielęgnacji włosów na rynku kosmetycznym pojawiać się zaczęło coraz więcej produktów, które nie zawierają SLS i SLES. Te tajemnicze i budzące kontrowersje substancje odpowiadają za pienienie się szamponów, żeli pod prysznic, mydeł i innych produktów przeznaczonych do mycia włosów, twarzy i ciała. Czy należy ich unikać w składzie kosmetyków? A jeśli tak, to czym można je zastąpić?

Co to jest SLS i SLES?

SLS stanowi skrót od nazwy Sodium Lauryl Sulfate, czyli czyli laurylosiarczanu sodu. Jest to środek powierzchniowo czynny z grupy siarczanów alkoholi tłuszczowych powszechnie stosowany w kosmetyce. Posiada on działanie myjące, odpowiada za rozpuszczanie tłuszczów i brudu oraz ułatwia ich spłukiwanie z powierzchni skóry. Wykazuje również właściwości pianotwórcze, a jego dodatek do produktów takich jak szampony, mydła czy żele pod prysznic sprawia, że doskonale się pienią. Jest to również substancja bardzo tania i wydajna, dlatego producenci chętnie po nią sięgają i stosują w formułach swoich kosmetyków.

Substancją podobną do SLS, jednak o nieco łagodniejszym działaniu, jest SLES – Sodium Laureth Sulfate, czyli sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego. Jest to z kolei anionowy środek powierzchniowo czynny. Zarówno SLS, jak i SLES znaleźć można m.in w szamponach, żelach do kąpieli, mydłach, farbach do włosów, pastach do zębów oraz innych produktach myjących, czyszczących czy środkach piorących.

SLS pod różną nazwą INCI

SLS to detergent o silnych właściwościach myjących i pianotwórczych, dlatego jest często stosowany do produkcji kosmetyków. Znaleźć go można pod różnymi nazwami, nie tylko jako Sodium Lauryl Sulfate. Inne nazwy to:

  • Sodium dodecyl sulfate,
  • Sulfuric acid,
  • SDS,
  • Lauryl sodium sulfate,
  • Monododecyl ester,
  • Sodium salt,
  • Sodium N-dodecyl sulf​ate,
  • Lauryl sulfate sodium salt.

Czym różni się SLS od SLES?

SLES, czyli Sodium Laureth Sulfate posiada podobne działanie do SLS i również jest powszechnie stosowaną substancją w kosmetykach, posiadającą właściwości myjące i pianotwórcze. Wykazuje się jednak nieco łagodniejszym dla skóry działaniem. Nie oznacza to jednak, że nie należy go unikać! SLES jest bowiem pochodną ropy naftowej, która może szkodzić skórze i powodować jej podrażnienie. Substancję tą również znaleźć można pod różnymi nazwami. Oprócz Sodium Laureth Sulfate należy unikać produktów, w których znajdują się składniki pod nazwą INCI:

  • Sodium Cetearyl Sulfate,
  • Ammonium Lauryl Sulfate,
  • Magnesium Lauryl Sulfate.

Działanie SLS na skórę

Stosowanie kosmetyków zawierających SLS i SLES owiane jest złą sławą. Nie bez powodu! Choć początkowo używanie produktów z tymi substancjami nie powoduje żadnych reakcji skórnych, proces ten przebiega stopniowo. W wyniku silnie drażniącego działania SLS przyczynia się do podrażnienia skóry oraz błon śluzowych, wysusza je, może wywoływać również alergie, a nawet odpowiadać za AZS. SLS jest substancją, którą stosuje się w środkach do odtłuszczania i mycia maszyn! Doskonale obrazuje to, jakie działanie może mieć SLS w kosmetykach przeznaczonych do skóry głowy i ciała.

Warto również wiedzieć, że SLS i SLES uznane zostały przez zajmującą się bezpieczeństwem składników w kosmetykach organizację Cosmetic Ingredients Review jako substancje do nieciągłego, krótkotrwałego stosowania, które należy dokładnie spłukać z powierzchni skóry. W ten sposób nie powodują jej podrażnień i przesuszania. W produktach przeznaczonych do długotrwałego kontaktu ze skórą stężenie nie powinno przekraczać 1%. Jest to jedna z przyczyn, oczywiście obok rosnącej wiedzy społeczeństwa o szkodliwości SLS, z jakich producenci coraz częściej unikają jego stosowania w formułach swoich produktów.

Czy należy unikać SLS?

Substancja jaką jest SLS wykazuje silnie drażniące działanie na skórę. Uszkadza ona barierę hydrolipidową skóry, czyli jej naturalną barierę ochronną. Powoduje to ona szybką utratę wody przez naskórek, w efekcie czego dochodzi do wysuszenia skóry i uczucia ściągnięcia, a także do zaburzeń w pracy gruczołów łojowych i wydzielaniu sebum. Stosowanie kosmetyków z SLS może prowadzić również do swędzenia, pieczenia, podrażnienia, zaczerwienienia skóry oraz wystąpienia reakcji alergicznych, a nawet do pojawienia się AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Z kolei konsekwencją używania produktów do włosów z SLS może być podrażnienie mieszków włosowych oraz skóry głowy oraz zwiększone wypadanie włosów.

Na kosmetyki z SLS i SLES powinny w szczególności uważać osoby ze skórą wrażliwą, delikatną, skłonną do podrażnień i alergii. Warto sprawdzać składy kosmetyków, w tym także tych, które reklamowane są jako kosmetyk naturalny, gdyż producenci nie zawsze informują o pełnym składzie swoich produktów, mijając się z prawdą.

Czym zastąpić SLS i SLES?

Wybierając kosmetyki do mycia skóry głowy, twarzy oraz ciała dobrą praktyką jest upewnienie się, jakie substancje znajdują się w jej składzie. Dla zapewnienia komfortu skóry warto wybierać produkty o delikatnym, a przy tym skutecznym działaniu, w szczególności popularne w ostatnim czasie kosmetyki naturalne. Dostępne na rynku kosmetyki zawierają substancje, które choć może nie pienią się tak, jak SLS i SLES, to posiadają podobne właściwości myjące. Są przy tym bezpieczne dla skóry i nie powodują jej podrażnień. SLS i SLES może być zastąpiony przez łagodne substancje myjące, w tym:

  • Coco Glucoside – jedna z najdelikatniejszych substancji powierzchniowo czynnych pozyskiwana z kokosa i cukrów owocowych,
  • Lauryl Glucoside – uzyskiwany z kombinacji naturalnego kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych łagodny związek powierzchniowo czynny,
  • Sodium Cocoamphoacetate – delikatna i bezpieczna dla skóry substancja myjąca certyfikowana przez ECOCERT otrzymywana z kokosa posiadająca zatwierdzenie do stosowania w kosmetykach,
  • Decyl Glucoside – łagodna substancja powierzchniowo czynna otrzymywana z z alkoholi tłuszczowych oleju kokosowego oraz glukozy ze skrobi kukurydzianej,
  • Cocamidopropyl Betaine – związek powierzchniowo czynny pozyskiwany z kokosa, najmniej łagodny dla skóry z wymienionych, stąd niezalecany dla osób ze skórą wrażliwą, skórą do podrażnień i alergii.
24 marca 2023