Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały?

Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały?

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym wiele osób dotyka problem elektryzowania się włosów. Jeśli i Twoje włosy stają się trudne do opanowania i mocno się elektryzują, możesz spróbować je ujarzmić stosując kilka prostych trików. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały!

Dlaczego włosy się elektryzują?

W okresie jesienno-zimowym część z nas zmaga się z problemem elektryzowania się włosów. Stają się one niesforne, trudne do opakowania, a także puszenia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż włosy naładowane są dwoma rodzajami ładunków elektrycznych, jakimi są jony dodatnie oraz jony ujemne. Zdrowe włosy charakteryzuje równowaga elektrostatyczna. Elektryzowanie włosów to sytuacja, w której dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy jonami dodatnimi oraz jonami ujemnymi. Przewaga jonów dodatnich powoduje, że włosy zaczynają się elektryzować. Jest to wynik praw fizyki – jony o takim samym ładunku elektrycznym odpychają się, czego efektem są unoszące się i odstające na różne strony pasma, które wyglądają jak po porażeniu prądem.

Jakie są jednak przyczyny zachwiania równowagi jonowej, która prowadzi do elektryzowania włosów? Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma suche powietrze, które łatwo przewodzi ładunki elektryczne. Przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, w których powietrze jest przesuszone, zdecydowanie naraża na powstanie tego problemu. Jednak nie jest to jedyny czynnik odpowiedzialny za unoszenie się kosmyków w różnych kierunkach. Za przyczyny uznaje się także pocieranie włosów o różne materiały, w tym przede wszystkim syntetyczne, a także nieodpowiednia pielęgnacja włosów, ich przesuszenie i zniszczenie (włosy suche i zniszczone są bardziej podatne na elektryzowanie), używanie plastikowych szczotek i grzebieni, intensywne pocieranie umytych włosów ręcznikiem, częste wykonywanie zabiegów chemicznych na włosy (rozjaśnianie, trwała ondulacja).

Jak pielęgnować włosy, aby uniknąć ich elektryzowania?

Elektryzowanie włosów jest problemem, który najczęściej dotyczy osób z kosmykami suchymi, zniszczonymi, łamliwymi. Są to włosy najbardziej podatne na utratę nawilżenia w sezonie grzewczym, a w związku z tym na różnorodne problemy. Elektryzujące się włosy są trudne do ułożenia i do opanowania, a także łatwiej zbierają różnorodne zanieczyszczenia. Co można zrobić, aby włosy przestały się elektryzować? Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja włosów – intensywne nawilżenie i zamknięcie łuski włosów, a także prawidłowe suszenie i mycie kosmyków. Oto kilka sposobów na to, co możesz zrobić, aby Twoje włosy się nie elektryzowały.

Stosowanie kosmetyków nawilżających

Pierwszym krokiem, gdy włosy elektryzują się, jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim warto sięgnąć po szampony o nawilżającym działaniu, a także dobre odżywki i maski do włosów. Bardzo istotne, aby zadbać o równowagę PEH, w tym o dostarczenie włosów humektantów, które odpowiadają za nawilżenie, elastyczność, miękkość i objętość włosów. Humektanty to składniki takie jak aloes, kwas hialuronowy, niacynamid, gliceryna, panthenol, arginina. Jednak same humektanty do nie wszystko – należy także zadbać o regenerację włosów za pomocą protein oraz nawilżenie emolientami, które odpowiadają za utrzymanie wilgoci wewnątrz włosów i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

W przypadku pielęgnacji włosów elektryzujących się istotne jest regularne stosowanie masek do włosów, które pozwolą na poprawę ich kondycji, a wraz z tym na okrzesanie niesfornych kosmyków. Można także stosować specjalne odżywki bez spłukiwania dedykowane włosom elektryzującym się oraz kosmetyki anti-frizz o działaniu kationowym i antystatycznym.

Produktem, który warto również wprowadzić do pielęgnacji włosów elektryzujących się, jest jedwab do włosów. Jest to kosmetyk, który w wielu przypadkach może zdziałać cuda. Wystarczy kilka kropel jedwabiu zaaplikowanego na umyte, wilgotne włosy od wysokości ucha, aby stały się one dobrze nawilżone, zregenerowane, wygładzone, błyszczące i, co najważniejsze, odporne na elektryzowanie!

Mycie włosów elektryzujących się

W pielęgnacji włosów ze skłonnością do elektryzowania bardzo ważne jest także zatroszczenie się o odpowiednie mycie włosów. Przede wszystkim zalecane jest stosowanie delikatnych szamponów zawierających łagodne dla włosów komponenty. Naturalny szampon do włosów z dobrym składem delikatnie oczyszcza, a jednocześnie nie prowadzi do uszkodzenia struktury kosmyków. I jest do zdecydowanie najlepszy wybór!

Ogromne znaczenie ma także technika mycia włosów. Należy unikać mocnego tarcia włosów w czasie nakładania szamponu i rozprowadzania po skórze głowy oraz kosmykach. Po umyciu mokre włosy powinno się delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody, również unikając pocierania, a następnie wczesać odżywkę w wilgotne pasma za pomocą grzebienia lub szczotki.

Czynnikiem, który ma również znaczenie w przypadku mycia włosów podatnych na elektryzowanie, jest temperatura wody, którą stosujemy do spłukania pozostałości szamponu czy odżywki. Aby zapobiec elektryzowaniu należy włosy płukać letnią wodą. Gorąca woda powoduje bowiem otwarcie łuski włosa, zaś zimna woda je domyka, dzięki czemu włosy stają się gładkie i lśniące. Ciepłą wodę można jednak zastosować przed nałożeniem odżywki, dzięki czemu składniki odżywcze wnikną głębiej w strukturę włosa. Przy zmywaniu pozostałości kosmetyków najlepiej na koniec spłukać włosy wodą o niższej temperaturze.

Olejowanie – idealny sposób, aby włosy przestały się elektryzować

Olejowanie włosów to kolejny sposób na walkę z elektryzowaniem niesfornych kosmyków. Stosowanie dobrze dobranych do porowatości włosów oleju zapewni paskom dobrą kondycję, zregeneruje ich strukturę, zagwarantuje nawilżenie, odżywienie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli nie wiesz, jaki olej wybrać, aby pasował do potrzeb Twoich kosmyków, możesz skorzystać np. z mieszanek przeznaczonych do włosów wysokoporowatych, średnioporowatych i nieskoporowatych.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić porowatość włosów?

Czesanie włosów elektryzujących się

Niesforne kosmyki mogą stanowić również efekt ich nieprawidłowego czesania. Do tego celu powinno się stosować odpowiednie akcesoria. Elektryzowaniu zdecydowanie sprzyjają szczotki i grzebienie wykonane z plastiku, ze sztucznym włosiem. Znaczenie lepszym wyborem są szczotki z materiałów niesyntetycznych np. drewna i z naturalnego włosia lub z powłoką antystatyczną. Należy również unikać zbyt częstego czesania włosów, ponieważ może to nasilać problem elektryzowania się włosów.

Suszenie włosów elektryzujących się

Podobnie jak gorąca woda zastosowania w czasie mycia włosów, tak i suszenie włosów gorącym powiewem powietrza nie jest najlepszym pomysłem, gdy chcemy pozbyć się problemu elektryzowania się włosów. Włosy warto suszyć za pomocą chłodnego nawiewu lub przynajmniej zastosować go pod koniec, gdy włosy są już suche.

Do suszenia, jak i do stylizacji włosów na gorąco za pomocą prostownicy czy lokówki warto wybrać sprzęt z funkcją jonizacji. Neutralizuje on bowiem dodatni ładunek elektryczny zebrany na włosach, dzięki czemu włosy stają się gładkie, lśniące, nie elektryzują się i wyglądają zdrowo.

Akcesoria do włosów z naturalnych materiałów

Co jeszcze można zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Postawić na akcesoria do włosów wykonane z naturalnych materiałów! Aby pozbyć się kłopotu z elektryzującymi się włosami, warto unikać sztucznych tkanin, takich jak poliester czy akryl, które mogą potęgować ten problem. Wszystko, co ma kontakt z włosami – zarówno czapka do włosów, jak i ubrania, które zdejmujemy przez głowę lub których dotykają nasze włosy, powinny być zrobione z materiałów takich jak np. bawełna czy wełna. Dobrze jest także stosować antystatyczne płyny do płukania tkanin, które zapobiec elektryzowaniu się ubrań i włosów.

Z odpowiednich materiałów powinny być także wykonane rzeczy, których włosy dotykają w trakcie snu. W szczególności warto zwrócić uwagę na tkaninę, z której zrobiona jest poszewka poduszki. Idealnym rozwiązaniem dla Twoich włosów będzie poszewka satynowa lub jedwabna, która zapobiega uszkodzeniu włosów, a tym samym ich elektryzowaniu.

29 grudnia 2022