Co na zaskórniki? Skuteczne sposoby na zaskórniki

Co na zaskórniki? Skuteczne sposoby na zaskórniki

Problem zaskórników, zwanych również wągrami, dotyczy praktycznie każdej cery. Niedoskonałości te objawiają się w postaci niewielkich, jasnych bądź czarnych kropeczek występujących najczęściej w okolicy nosa, brody oraz czoła. Zmiany te są nie tylko nieestetyczne, lecz również mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego, a nawet trądziku, dlatego warto podejmować działania w celu ich usunięcia. Jakie są skuteczne sposoby na zaskórniki?

Zaskórniki – co to takiego?

Zaskórniki, znane także jako wągry, to niedoskonałości pojawiające się na skórze twarzy, zazwyczaj w tzw. strefie T obejmującej okolice brody, nosa oraz czoła. Zaskórniki można jednak spotkać również na innych partiach ciała np. plecach, dekolcie czy klatce piersiowej. Mają one postać drobnych, jasnych lub czarnych kropeczek. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jedynie problem osób w wieku dojrzewania – zaskórniki mogą pojawiać w każdym wieku.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki mogą powstawać z dwóch przyczyn: w wyniku nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe bądź niewłaściwej pielęgnacji skóry i odkładaniem się złuszczającego, martwego naskórka. Oba te czynniki prowadzą do zapychania ujść mieszków włosowych, a w efekcie pojawienia się zaskórników. Oprócz wymienionych czynników do pojawienia się niedoskonałości może również dochodzić w wyniku:

  • Zmian hormonalnych – zarówno w okresie dojrzewania, jak i np. ciąży lub menopauzy. Zmiany hormonalne mogą powodować m.in. znaczną nadprodukcję sebum.
  • Przyjmowania niektórych leków – w szczególności tych, które wpływają na gospodarkę hormonalną np. tabletek antykoncepcyjnych.
  • Stresu i przemęczenia – wpływają one na nadmierne pocenie, a nawet może zmiany pH skóry.
  • Zanieczyszczenia środowiska – smog jest jedną z przyczyn mogących wpływać na pojawienie się zaskórników.
  • Stosowania kosmetyków zapychających pory – unikać należy kosmetyków o działaniu komedogennym, czyli zatykającym pory. Znajdują się w nich składniki takie jak np. etanol, izopropanol, parafina, wazelina, silikony, SLS i SLES, a także gliceryna oraz niektóre oleje roślinne.
  • Nieprawidłowej diety bogatej w produkty przetworzone, sól i cukier.
  • Spożywania alkoholu i palenie papierosów.

W przypadku pojawienia się zaskórników bardzo ważna jest szybka reakcja, bowiem jej brak może skutkować rozwojem stanu zapalnego i powstaniem zmian trądzikowych. Zaskórniki mają tendencję do zakażeń bakteryjnych, czyli przekształcania się w ropne krosty, znacznie trudniejsze do zredukowania.

Rodzaje zaskórników

Istnieją dwa rodzaje zaskórników. Wyróżnia się:

  • Zaskórniki zamknięte – drobne wykwity o jasnym, zazwyczaj białym kolorze, których powstanie jest efektem nieprawidłowego złuszczania naskórka, a także nagromadzenia jego warstwy rogowej, co prowadzi do zatkania ujść gruczołów łojowych. Łój nie jest w stanie wydostawać się na powierzchnię skóry, w konsekwencji czego pojawia się jasna, lekko biała grudka. Zaskórniki zamknięte są najbardziej widoczne po naciągnięciu skóry. Ich pojawienie się może skutkować zakażeniem bakteryjnym i tworzeniem zmian zapalnych.
  • Zaskórniki otwarte (wągry) – to ciemnobrązowe lub czarne kropki zlokalizowane w okolicy brody i nosa. Do powstania zaskórników otwartych dochodzi w wyniku utlenienia się zanieczyszczeń zalegających w ujściach mieszków włosowych.

Istnieją również niezauważalne gołym okiem mikrozaskórniki, czyli drobne rogowacenia w obrębie ujścia gruczołów łojowych. Mogą one skutkować powstawaniem zmian niezapalnych (zaskórników), lecz również zmian zapalnych, czyli czopów ropnych. To z kolei może prowadzić nawet do powstawania blizn potrądzikowych.

Co na zaskórniki?

Pozbycie się zaskórników wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, a także systematyczności. Jak się pozbyć zaskórników? Przede wszystkim niezbędne jest wdrożenie terapii skojarzonej czyli połączenia właściwej pielęgnacji skóry oraz stosowania zabiegów kosmetycznych. Wśród specjalistycznych zabiegów nakierowanych na usunięcie zaskórników znajdują się m.in.:

  • oczyszczanie manualne,
  • mikrodermabrazja,
  • peeling kawitacyjny,
  • peeling chemiczny.

Domowe sposoby na zaskórniki

Leczenie zaskórników polega również na wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy oraz stosowaniu miejscowo produktów o działaniu przeciwtrądzikowym. W ich składzie powinny znaleźć się substancje takie jak nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, retinoidy, kwas salicylowy. Aby pozbyć się zaskórników niezbędne jest:

  • Regularne oczyszczanie twarzy – należy dogłębnie oczyszczać skórę rano i wieczorem, usuwając zalegające sebum i martwy naskórek. Tym samym odblokowane zostają ujścia gruczołów łojowych. Ważne jest jednak stosowanie odpowiednich kosmetyków, które głęboko oczyszczają skórę, a jednocześnie nie powodują naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, nie podrażniają i nie wysuszają skóry.
  • Stosowanie peelingów – peelingi pozwalają na dokładne oczyszczenie skóry z martwych komórek naskórka, co zapobiega gromadzeniu się warstwy rogowej w ujściach gruczołów łojowych. Sprawdzą się zarówno delikatne peelingi mechaniczne, jak i peelingi enzymatyczne. Przeczytaj o tym, dlaczego warto wykonywać peeling: Peeling twarzy – postaw na dogłębne oczyszczenie skóry!
  • Używanie kosmetyków o lekkiej formule – w przypadku skóry z tendencją do powstawania zaskórników warto postawić na nawilżenie poprzez stosowanie kosmetyków o niezapychającej formule. Sprawdzą się zatem kosmetyki o konsystencji wodno-żelowej. Jeśli na Twojej skórze często pojawiają się zaskórniki, postaw na nawilżający krem przeznaczony do cery tłustej lub mieszanej.
  • Stosowanie maseczek oczyszczających – rekomendowane są maseczki oczyszczające na bazie glinek lub węgla aktywnego, które oczyszczają skórę z nadmiaru sebum, odblokowują ujścia mieszków włosowych, powodują zmniejszenie wydzielania łoju.

O czym jeszcze należy pamiętać, jeśli chcesz pozbyć się zaskórników? Otóż niezbyt dobrym rozwiązaniem jest ich wyciskanie. Może ono bowiem doprowadzić do powstania zmian liszajowatych, zapalenia tkanki podskórnej, a także przebarwień pozapalnych i blizn. Z kolei z całą pewnością dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem, który wskaże przyczynę problemu oraz doradzi skuteczne sposoby na walkę z niedoskonałościami.

09 sierpnia 2022