Ceramidy w kosmetykach to hit ostatnich czasów! Odgrywają one rolę przede wszystkim w pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i dojrzałej, a także w pielęgnacji włosów. Zadaniem ceramidów jest dogłębne i długotrwałe nawilżenie skóry, ochrona przed jej wysuszeniem, a także zmniejszenie drobnych linii mimicznych, zmarszczek i ujędrnienie skóry. Z kolei zastosowane do włosów sprawiają, że stają się one sprężyste, nawilżone, elastyczne, a przy tym odpowiednio dociążone.
Spis treści
Co to są ceramidy?
Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry, czyli organicznych związków chemicznych. Stanowią one spoiwo wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka ludzkiego, a także są budulcem włosów. Ze względu na swoje ulokowanie oraz pełnione zadanie ceramidy określa się mianem cementu międzykomórkowego, ponieważ działają niczym bariera wodno-lipidowa. Głównym zadaniem ceramidów jest ochrona komórek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, dlatego tworzą na ich powierzchni wytrzymała warstwę ochronną. Dodatkowo chronią one utratą wody z naskórka oraz poprawiają jej wchłanianie, co z kolei przedkłada się na poprawę nawilżenia skóry.
Ceramidy mogą mieć pochodzenie roślinne i być pozyskiwane m.in. z oleju słonecznikowego, z konopi, z kiełków pszenicy czy z lecytyny sojowej, jak i pochodzenie zwierzęce. Zazwyczaj w kosmetykach stosowane są ceramidy roślinne bądź ceramidy wytwarzane syntetycznie. Ten drugi rodzaj substancji wiąże się z najniższym i najmniej pracochłonnym procesem. Sposób produkcji ceramidów nie przekłada się na zmianę ich właściwości.
Jak działają ceramidy?
Ceramidy są związkami chemicznymi z grupy lipidów, które znajdują się w zewnętrznej, rogowej warstwie naskórka. Są bardzo ciasno ułożone względem siebie i naturalnie spajają przestrzenie między komórkami, dzięki czemu, wraz z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi, stanowią skuteczną, naturalną barierę ochronną skóry przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Bariera ta nie przepuszcza również wody, co zabezpiecza przed utratą wilgoci z naskórka i przesuszaniem. Ceramidy zapewniają optymalne nawilżenie skóry, dzięki czemu staje się ona sprężysta, napięta, elastyczna i gładka. Zastosowanie kosmetyków z ceramidami pozwala również na lepsze przenikanie substancji odżywczych w głąb naskórka i ich prawidłowe wchłanianie.
Ceramidy w pielęgnacji skóry
Po ceramidy w kosmetykach powinny sięgać przede wszystkim posiadaczki suchej skóry, która wymaga szybkiego, skutecznego i dogłębnego nawilżenia, a także odbudowy warstwy hydrolipidowej, czego skutkiem jest poprawa nawilżenia skóry. Produkty z ceramidami sprawdzą się także w celu regeneracji skóry oraz jej wygładzenia i ujędrnienia. Posiadają one także działanie przeciwzmarszczkowe.
Ceramidy w kosmetykach polecane są zatem do cery ze zniszczoną barierą ochronną skóry, która wymaga regeneracji. Brak ceramidów skutkuje szorstkim, cienkim, przesuszonym naskórkiem, w którym pojawiać się mogą zmiany skórne oraz zmarszczki. Z tej przyczyny ceramidy regenerujące naskórek i tworzące na jego powierzchni szczelną warstwę ochronną zabezpieczającą przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi oraz utratą wody są polecane nie tylko do cery suchej, lecz także do cery dojrzałej, zniszczonej, problematycznej, trądzikowej oraz wrażliwej, atopowej i skłonnej do alergii.
Jakie działanie mają kosmetyki na bazie ceramidów?
- zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz włosów,
- tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną zabezpieczającą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych,
- poprawiają elastyczność i jędrność skóry,
- chronią przed nadmiernym złuszczaniem martwych komórek naskórka,
- przeciwdziałają procesom starzenia się skóry,
- wzmacniają strukturę włosów.
Kosmetyki z ceramidami – kiedy i jak stosować?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wraz z wiekiem spada liczba ceramidów w naskórku. Proces ten dodatkowo przyspieszają różnego rodzaju czynniki, w tym m. in. stres, zaburzenia pracy gruczołów łojowych czy stosowanie silnych detergentów bądź kosmetyków zawierających drażniące substancje, takie jak np. SLS czy SLES. Niedobór ceramidów prowadzi do powstawania różnych problemów skórnych, takich jak nadmierna suchość, wrażliwość skóry, łuszczenie się naskórka, podrażnienia, utrata jędrności i elastyczności, pojawianie się zmarszczek. Skóra traci swoje naturalne funkcje ochronne. Skutecznym sposobem na odwrócenie tych procesów jest zastosowanie kosmetyków z ceramidami.
Po kosmetyki z ceramidami warto sięgnąć, gdy skóra staje się cienka, wrażliwa, przesuszona, podrażniona, wiotka, traci elastyczność i pojawiają się na niej oznaki starzenia. Produkty nawilżające z ceramidami zapewnią odbudowę warstwy lipidowej naskórka, zregenerują skórę, poprawią jej nawilżenie. Kosmetyki zawierające ceramidy zastosowane w pielęgnacji skóry spowodują także, że złagodzone zostaną podrażniania, skóra przestanie się łuszczyć, zmarszczki i linie mimiczne ulegną spłyceniu, spowolnione zostaną procesy starzenia, a kontur twarzy odzyska wyrazistość.
Jak stosować kosmetyki z ceramidami? Warto je stosować często i w dużych ilościach, szczególnie w przypadku pielęgnacji skóry suchej, atopowej, dojrzałej, cienkiej, wrażliwej i podrażnionej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów zawierających ceramidy, takich jak kremy, serum, maski. Produkty te można stosować, w zależności od zaleceń producenta, na noc lub na dzień tuż przed aplikacją kremu z filtrem UV. Ceramidy znaleźć można także w kosmetykach takich jak kremy pod oczy, kremy do rąk i stóp, a także balsamy do ciała. Każdorazowo warto zapoznać się z informacją znajdującą się na opakowaniu dotyczącą stosowania danego produktu.
Ceramidy w pielęgnacji włosów
Kosmetyki z ceramidami to nie tylko produkty do pielęgnacji twarzy, lecz również do pielęgnacji włosów. Ceramidy znaleźć można w szamponach, odżywkach i maskach do włosów. Nie bez znaczenia jest fakt, że ceramidy to składnik budulca włosów, który wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w osłonce włosa. W związku z tym ceramidy w kosmetykach korzystnie wpływają na kondycję i wygląd włosów. Idealnie sprawdzą się w przypadku włosów suchych, osłabionych, zniszczonych, szorstkich, cienkich, matowych, pozbawionych blasku. Odżywki i maski do włosów z ceramidami są polecane także do włosów rozjaśnianych, farbowanych i często stylizowanych na gorąco.
Zawarte w kosmetykach do włosów ceramidy pomogą pomóc w przypadku rozdwajania się końcówek oraz braku objętości kosmyków. Zastosowanie w pielęgnacji szamponu lub odżywki z ceramidami przywraca włosom blask, regeneruje, zapewnia nawilżenie, elastyczność, sprężystość i wytrzymałość, a także ochronę przed uszkodzeniami. Włosy stają się gładkie, a przy tym są chronione przed czynnikami zewnętrznymi osłabiającymi włosy np. farbowaniem, rozjaśnianiem, trwałą ondulacją, czynnikami mechanicznymi, a także promieniowaniem UV.
Z czym łączyć ceramidy?
W kosmetykach z ceramidami może znajdować się również szereg innych substancji, które wspierają ich działanie. W kremach, serach czy maskach znaleźć można m.in. niacynamid, kwas hialuronowy, kolagen, aminokwasy, mocznik, oleje roślinne, skwalan, witamny A, C oraz E. Nie ma przeciwwskazań do stosowania kosmetyków z ceramidami z żadnym składnikiem – są to substancje całkowicie bezpieczne dla skóry.
Ceramidy zapewniają odbudowę warstwy hydrolipidowej naskórka, dlatego warto je stosować podczas kuracji z użyciem substancji takich jak retinol czy kwasy AHA oraz BHA. Składniki te mogą powodować podrażniania i osłabienie naskórka w wyniku silnie złuszczającego działania. Ceramidy uszczelniają skórę, wspomagają proces regeneracji, zapewniają jej dogłębne nawilżenie.