Glinka kosmetyczna to naturalny minerał występujący w wielu miejscach na świecie, który może być stosowany w roli kosmetyku – posiada wyjątkowe działanie pielęgnacyjne. Glinki znajdują zastosowanie przede wszystkim w pielęgnacji twarzy, lecz również ciała czy włosów. Są one znane przede wszystkim z roli maseczek oczyszczających, gdyż posiadają doskonałe właściwości absorbujące zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze. Glinki kosmetyczne, w zależności od wybranego rodzaju, posiadają również inne, cenne dla skóry właściwości.
Spis treści
Glinka kosmetyczna – właściwości
Naturalna glinka kosmetyczna to minerał, który skutecznie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. Jest to wynikiem posiadania przez glinki cząsteczek o ładunku ujemnym, który z łatwością przyciąga cząsteczki o ładunku dodatnim, jakie znajdują się w substancjach toksycznych. Oprócz niezwykle silnego działania oczyszczającego, glinki kosmetyczne zawierają całe bogactwo minerałów: cynku, żelaza, wapnia, selenu, magnezu, fosforu, potasu czy miedzi, które odżywiają skórę, regenerują, odmładzają i matują. W zależności od rodzaju glinki, który wybierzemy, będzie ona miała nieco inne stężenie składników aktywnych, a co za tym idzie inne właściwości, zatem przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z różnymi rodzajami glinek i wybrać tą, która odpowiada potrzebom naszej skóry.
Glinka kosmetyczna – jaką wybrać?
Wybór glinki kosmetycznej powinien być przede wszystkim podyktowany potrzebami naszej skóry. W zależności od tego, na który kolor glinki się zdecydujemy, różne będzie jej działanie oraz właściwości. Inną glinkę należy zastosować do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, inną zaś do skóry tłustej i trądzikowej. Dobór glinki do potrzeb danej cery to gwarancja uzyskania najlepszych efektów.
Kolor to podstawowy, ale nie jedyny czynnik, jakim należy się kierować wybierając glinkę kosmetyczną. Kupując produkt należy także zwrócić uwagę na zawartość substancji aktywnej. Najlepsze glinki medyczne i kosmetyczne posiadają ją na poziomie około 95-98%. Ważnym aspektem jest również brak dodatków sztucznych substancji, takich jak antyzbrylacze, emulgatory, syntetyczne aromaty czy inne substancje chemiczne, które przyczyniają się do obniżenia naturalnej skuteczności glinki. Warto zainwestować w dobrej jakości kosmetyk, który choć może być nieco droższy, na pewno zapewni znacznie lepsze efekty.
Rodzaje glinek kosmetycznych
Na rynku dostępne są różne rodzaje glinek kosmetycznych. Dokonując wyboru glinki, należy zwrócić uwagę na jej kolor, za który odpowiada zawartość składników mineralnych, czyli za właściwości glinki i jej działanie na skórę. Jakie są rodzaje glinek kosmetycznych?
Glinka biała
Glinka biała znana jest również jako glinka koalinowa. To najdelikatniejsza z glinek, która może być stosowana nawet w pielęgnacji cery wyjątkowo wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień. Jest również idealna dla posiadaczek cery suchej, dojrzałej oraz zmęczonej. Biała glinka posiada wyjątkowo łagodne właściwości oczyszczające skórę. Maseczka z glinki białej nawilży, zregeneruje, odżywi i złagodzi podrażnienia. Biała glinka działa również zabliźniająco.
Glinka błękitna
Glinka błękitna jest odpowiednia do pielęgnacji cery tłustej, problematycznej, z tendencją do powstawania wyprysków, trądziku, łojotoku, łuszczycy czy egzemy. Skutecznie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, obumarłych komórek naskórka i nadmiaru sebum, jednocześnie mineralizując skórę. Glinka niebieska odtyka i zwęża pory. Wnika w głębokie warstwy skóry, poprawiając krążenie, dlatego jest pomocna w walce z cellulitem oraz ze zmarszczkami, a także ujędrnia, uelastycznia, intensywnie odżywia i regeneruje skórę.
Glinka zielona
Glinka zielona swój kolor zawdzięcza zawartości jonów żelaza. Ten rodzaj glinki znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, z objawami łuszczycy czy egzemy. Zielona glinka oczyszcza i otłuszcza skórę, usuwa z niej nadmiar sebum, posiada właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące i gojące, dlatego sprawdzi się do cery trądzikowej – nie tylko zapobiega powstawaniu niedoskonałości, lecz również goi już powstałe zmiany skórne. Maseczka z glinki zielonej sprawi, że skóra będzie wygładzona, matowa i elastyczna. Warto wiedzieć, że glinka zielona nie jest odpowiednim produktem do stosowania w przypadku cery suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Maseczka z zielonej glinki będzie jednak sojusznikiem cery dojrzałej, gdyż działa wygładzająco na zmarszczki.
Glinka czerwona
Glinka czerwona posiada podobne właściwości do glinki zielonej, jednak jest od niej łagodniejsza, dlatego znajduje zastosowanie z pielęgnacji osób z cerą zanieczyszczoną, tłustą, a jednocześnie wrażliwą. Oczyszcza skórę, wchłania nadmiar sebum, wyrównuje koloryt skóry i łagodzi podrażnienia. Wzmacnia także naczynka krwionośne, dlatego maseczka z czerwonej glinki to doskonały kosmetyk dla osób z cerą naczynkową.
Glinka różowa
Glinka różowa jest połączeniem glinki czerwonej i białej w proporcji 1:2. Maseczki z glinki różowej sprawdzą się w pielęgnacji cery wrażliwej, alergicznej, skłonnej do podrażnień, a także suchej i mieszanej. Glinka czerwona posiada właściwości ściągające, kojące i odprężające.
Glinka żółta
Glinkę żółtą od glinki czerwonej odróżnia kolor oraz większa zawartość tlenku żelaza. Polecana do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej oraz dojrzałej.
Glinka Ghassoul
Glinka Ghassoul, zwana również marokańską glinką czerwoną, gdyż jest wydobywana wyłącznie w Maroku w rejonie miasta Fez, gdzie znajdują się jedyne znane złoża tego rodzaju glinki. Maska z glinki Glassoul oczyszcza skórę, detoksykuje, działa przeciwzapalnie i regulująco na pracę gruczołów łojowych, dlatego polubi ją cera trądzikowa. Pozostawia skórę odświeżoną i wygładzoną. Może być również stosowana jako glinka na włosy i do przetłuszczającej się skóry głowy.
Pamiętaj, żeby dobrać rodzaj glinki do potrzeb Twojej cery. Do cery trądzikowej i tłustej możesz wybrać właściwie każdą glinkę, lecz jeśli szukasz glinki do cery naczynkowej czy suchej, zapoznaj się najpierw z jej działaniem.
Jak stosować glinkę kosmetyczną?
W czystej postaci glinka występuje w formie proszku, który należy rozrobić z wodą lub hydrolatem, a powstałą maskę nałożyć na skórę na kilka minut. Można również kupić gotowe maseczki z glinki, które doskonale spełnią swoje oczyszczające i odżywiające zadanie.
Glinka może być jednak stosowana nie tylko do twarzy, można ją również stosować na włosy. Glinka nałożona na włosy oczyści je, odżywi je i zregeneruje. Glinkę można nałożyć na włosy samodzielnie lub dodać ją do szamponu bądź odżywki. Doskonałą metodą jest również stosowanie maseczki z glinki kosmetycznej na skórę głowy, co jest wyjątkowo pomocnym rozwiązaniem w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy. Glinka może również pełnić rolę suchego szamponu.
Glinka kosmetyczna to również idealny dodatek do kąpieli, który oczyszcza skórę i dostarcza jej substancji odżywczych. Najbardziej uniwersalna glinka biała sprawdzi się także jako puder transparentny lub zasypka pod pieluszkę u niemowlaka.
Glinki kosmetyczne mają szerokie zastosowanie w pielęgnacji, dlatego warto korzystać z ich niezwykłych właściwości.