Mydło dziegciowe – naturalny sposób pielęgnacji skóry problematycznej

Mydło dziegciowe – naturalny sposób pielęgnacji skóry problematycznej

Mydło dziegciowe to produkt, który stosowano w pielęgnacji od wieków, aby naturalnie leczyć problemy skórne, zaś dziś znów cieszy się rosnącą popularnością. Jest ono pomocne do walki z problemami skórnymi takimi jak łojotok, egzema, łuszczyca czy trądzik. Wykazuje właściwości gojące, przeciwświądowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne, a także zmiękcza warstwę rogową naskórka. Warto sięgnąć po to doskonałe mydło i włączyć je do codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie w przypadku cery trądzikowej, problematycznej, tłustej i mieszanej.

Dziegieć brzozowy – czym się charakteryzuje?

Mydło dziegciowe produkowane jest z wykorzystaniem dziegciu brzozowego. Jest to oleisty płyn naturalnego pochodzenia o ciemnym kolorze, który charakteryzuje się ostrym zapachem. Pozyskiwany jest on w efekcie suchej destylacji kory brzozy. Ze względu na tradycyjny sposób wytwarzania zachowuje on wszystkie niezbędne substancje, takie jak betulina, ksylen, gwajakol, fenol, substancje żywiczne, kwasy organiczne oraz fitoncydy.

Proces produkcji mydła dziegciowego polega na połączeniu naturalnego dziegcia brzozowego z bazą mydła zawierającą zazwyczaj wodę i tłuszcze, takie jak olej kokosowy, masło shea czy olej rycynowy, które jednocześnie dbają o optymalny stopień nawilżenia skóry oraz chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Skład ten jest zwykle zupełnie naturalny, bez dodatku sztucznych substancji chemicznych, barwników czy aromatów.

Naturalne mydło dziegciowe wykazuje szereg leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości. Działa ono przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwgrzybiczo, odkażająco, przeciwpasożytniczo, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwłupieżowo. Jego zastosowanie może również skutkować delikatnym znieczuleniem, co szczególnie sprawdzi się w przypadku osób walczących z problemami skórnymi. Dodatkowo, mydło wykazuje właściwości keratoplastyczne, czyli rozmiękcza warstwę rogową naskórka.

Dla kogo jest polecane?

Mydło dziegciowe, ze względu na swoje właściwości i potencjalne korzyści zdrowotne, jest wspaniałym środkiem pielęgnującym, który sprawdzi się szczególnie w przypadku osób z problemami skórnymi i wyjątkowymi potrzebami pielęgnacyjnymi. Poniżej znajduje się lista przypadków, w których szczególnie warto sięgnąć po ten produkt:

  1. Trądzik – mydło dziegciowe jest często stosowane w pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej, ponieważ wykazuje ono właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga w kontrolowaniu nadmiernego wydzielania sebum, oczyszczając pory i zapobiegając powstawaniu zaskórników.
  2. Łojotok – mydło dziegciowe pomaga uporać się z problemem nadmiernego wydzielania sebum, które może prowadzić do łojotoku i trądziku, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.
  3. Łupież – mydło dziegciowe można stosować jako naturalny szampon do walki z łupieżem i problemami skóry głowy. Działa przeciwłupieżowo, przeciwświądowo, przeciwpasożytniczo i przeciwzapalnie.
  4. Egzema, atopowe zapalenie skóry i łuszczyca – dziegieć brzozowy wykazuje właściwości łagodzące i przeciwzapalne, co sprawia, że mydło z dodatkiem tego składnika jest rekomendowane do stosowania pielęgnacji skóry osób z egzemą, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Pomaga zmniejszyć uczucie swędzenia i redukuje podrażnienia.
  5. Cera problematyczna – tłusta i mieszana – mydło dziegciowe wspomaga utrzymanie równowagi skóry, działa regulująco na pracę gruczołów łojowych, co jest korzystne dla osób z cerą tłustą lub mieszaną.

Mydło dziegciowe – właściwości

Mydło dziegciowe ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest cenione jako produkt do pielęgnacji skóry i włosów. Najważniejsze właściwości mydła dziegciowego to działanie:

  1. Przeciwbakteryjne – mydło dziegciowe wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu może pomóc w zwalczaniu bakterii na skórze. Jest często stosowane do oczyszczania skóry i walki z trądzikiem oraz innymi stanami zapalnymi skórnymi.
  2. Przeciwzapalne – dziegieć brzozowy, najistotniejszy składnik mydła dziegciowego, posiada właściwości przeciwzapalne, dlatego może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i redukcji zaczerwieniania oraz podrażnień.
  3. Przeciwłojotokowe – mydło dziegciowe jest stosowane w przypadku problemów z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Pomaga w regulacji produkcji sebum i przyczynia się do zmniejszenia problemów z cerą tłustą.
  4. Antyseptyczne i odkażające – dziegieć brzozowy jest znany ze swoich właściwości antyseptycznych, mydło z tym składnikiem sprawdzi się do dezynfekcji skóry i ran.
  5. Łagodzenie świądu – mydło dziegciowe pomaga w łagodzeniu uczucia swędzenia skóry, w związku z czym idealnie sprawdzi się dla osób z problemami skórnymi, takimi jak egzema czy łuszczyca.
  6. Przeciwpasożytnicze – mydło z dziegciem skutecznie wspiera leczenie infekcji skórnych wywołanych przez pasożyty.
  7. Gojące – mydło dziegciowe sprawdzi się także do przyspieszania gojenia się ran oraz uszkodzeń skórnych.

Mydło dziegciowe – sposoby stosowania

Mydło dziegciowe stosuje się przede wszystkim do mycia skóry ciała, choć jest ono również wspaniałym środkiem pielęgnującym skórę twarzy. Jak je stosować? Kostkę mydła należy namoczyć, a następnie namydlić nią dłonie do uzyskania piany. Następnie uzyskaną pianą należy dokładnie oczyścić skórę twarzy i ciała.

Można je także stosować w naturalnej pielęgnacji włosów, jako szampon. Takie zastosowanie mydła dziegciowego jest pomocne w walce z łupieżem oraz problemami skóry głowy. W tym przypadku również należy rozpienić namoczone mydło w dłoniach, a uzyskaną pianę rozprowadzić na skórze głowy i włosach. Nie należy jednak pocierać kostką mydła cebulek włosów, ponieważ może to doprowadzić do ich osłabienia.

Z mydłem dziegciowym można również wykonywać lecznicze kąpiele, które pomagają w łagodzeniu objawów różnych schorzeń skórnych.

Podsumowanie

Mydło dziegciowe to naturalny produkt, który zdobyło popularność ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i łagodzące. Znajduje ono zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów oraz w leczeniu różnych problemów skórnych. To tradycyjny, naturalny sposób pielęgnacji, który zdecydowanie warto włączyć do rutyny pielęgnacyjnej, szczególnie w przypadku borykania się z problemami skórnymi takimi jak trądzik, wypryski, niedoskonałości, zaskórniki, łojotok, egzema, łuszczyca czy przetłuszczanie się skóry twarzy, a także skóry głowy do walki ze stanami zapalnymi oraz łupieżem.

20 października 2023