Drożdże to bogactwo witamin i składników mineralnych, dlatego ich stosowanie warto włączyć do pielęgnacji skóry oraz włosów. Zakupić można gotowe maseczki z drożdży bądź w prosty i szybki sposób z dostępnych powszechnie składników przygotować domową maseczkę drożdżową. Poznaj działanie oraz metody przyrządzenia maseczek drożdżowych!
Spis treści
Maseczka z drożdży – właściwości
Drożdże to grzyby, które zawierają wiele cennych składników odżywczych: fosfolipidy, witaminy z grupy B, witaminę D3, biotynę, a także substancje mineralne – miedź, cynk, żelazo, siarkę. Wszystkie te składniki korzystnie wpływają na stan włosów oraz wygląd i kondycję skóry twarzy, dlatego świeże drożdże od lat są stosowane w kosmetyce jako składnik produktów pielęgnacyjnych. Można je również wykorzystać do przygotowania własnych, domowych kosmetyków, takich jak maseczka z drożdży na twarz. To szybki, tani i skuteczny sposób, który zapewnia efekty w postaci wygładzonej, zmatowionej i oczyszczonej skóry twarzy. Pory skóry zwężają się, a cera uspokaja. Skóra staje się delikatna w dotyku, rozjaśniona, a koloryt cery wyrównany. Maseczka z drożdży na twarz pomaga także zwalczyć trądzik.
Z kolei domowa maseczka z drożdży na włosy sprawia, że stają się one mocniejsze i gęstsze. Przy regularnym stosowaniu maseczki z drożdży wzmacniają się cebulki włosów, dzięki czemu włosy mniej wypadają. Maseczka z drożdży zastosowana na skórę głowy zapobiega także przetłuszczaniu się włosów.
Maseczka drożdżowa – efekty stosowania
Maseczka z drożdży to doskonały sposób na poprawę kondycji skóry oraz włosów, ponieważ drożdże są bogatym źródłem cennych składników o pielęgnacyjnych właściwościach. Maseczka z drożdży zastosowana na twarz:
- dzięki zawartości cynku skutecznie ogranicza produkcję łoju i przeciwdziała trądzikowi oraz powstawaniu niedoskonałości – jest ona polecana szczególnie do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej,
- wyrównuje koloryt cery, rozjaśnia skórę twarzy,
- wygładza skórę, oczyszcza pory, usuwa ze skóry zanieczyszczenia, łagodzi podrażnienia,
- sprawia, że cera staje się przyjemna w dotyku, ukojona, zmatowiona,
- działa regenerująco i przeciwstarzeniowo, hamuje proces rozwoju wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces powstawania zmarszczek i starzenia się skóry.
Z kolei maseczka z drożdży zastosowane na włosy powoduje, że:
- ograniczone zostaje wypadanie włosów, wzmacniają się cebulki, włosy stają się gęstsze i mocniejsze,
- włosy znacznie mniej się przetłuszczają,
- kosmyki zyskują sprężystość.
Maseczki z drożdży na twarz
Regularne stosowanie maseczki z drożdży na twarz zapewnia doskonałe efekty. Warto pamiętać o systematyczności – maseczkę należy stosować co najmniej raz na tydzień. Nie należy jednak aplikować jej zbyt często, ponieważ może to spowodować naruszenie bariery ochronnej skóry, skutkując przesuszeniem skóry lub nadprodukcją sebum. W jaki sposób wykonać maseczkę drożdżową?
- Maseczka z drożdży do cery tłustej – 1/4 kostki drożdży spożywczych, 1–2 łyżki wrzątku, kilka kropel soku wyciśniętego z cytryny.
- Maseczka do cery suchej – 1/4 kostki drożdży spożywczych, 1 łyżka gorącego mleka, łyżka oliwy z oliwek.
- Maseczka oczyszczająca do cery tłustej – 1/4 kostki drożdży spożywczych, 1–2 łyżki wrzątku.
W celu przygotowania maseczki należy rozkruszyć drożdże, zalać je gorącą wodą lub mlekiem, dzięki czemu zabite zostaną komórki drożdżowe. Następnie składniki należy wymieszać do momentu uzyskania dość gęstej konsystencji, która nie będzie spływać z twarzy. Przed nałożeniem maseczki warto zwilżyć skórę wodą, dzięki czemu cenne składniki odżywcze lepiej przenikną w głąb skóry. Przygotowaną mieszankę należy nałożyć na twarz, odczekać około 15-20 minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Po zastosowaniu maseczki skórę twarzy należy oczyścić np. żelem oczyszczającym, a następnie zastosować kolejne etapy pielęgnacji skóry, czyli zaaplikować tonik bądź hydrolat oraz krem nawilżający.
Maseczki z drożdży na włosy
Maseczki drożdżowe są pomocne zarówno do uzyskania zdrowego wyglądu skóry, jak i poprawy kondycji włosów. Są one polecane szczególnie w przypadku włosów suchych, łamliwych, cienkich, wypadających. Stymulują porost włosów i wzmacniają cebulki, dzięki czemu włosy stają się wyraźnie gęstsze. Można je także stosować na skórę głowy, co powoduje zmniejszenie przetłuszczania włosów. Aby uzyskać pożądane efekty, maseczka z drożdży na włosy powinna być stosowana 1-2 razy w tygodniu.
Jak zrobić maseczkę z drożdży na włosy? Do rozkruszonych drożdży zalanych wrzątkiem w celu uzyskania jednolitej konsystencji należy dodać składniki, które dodatkowo wzmocnią, odżywią i wygładzą włosy oraz dodadzą im blasku. Włosy należy zwilżyć wodą, aby aplikacja maseczki była łatwiejsza. Po nałożeniu maseczki włosy dobrze jest owinąć ręcznikiem bądź folią spożywczą, a także ogrzać je ciepłym nawiewem za pomocą suszarki. Maseczkę należy trzymać na włosach przez 30-45 minut, po czym zmyć ciepłą wodą.
Jakie składniki można będą potrzebne do przygotowania maseczki z drożdży na włosy?
Maseczka z drożdży i miodu na włosy
Nawilża, wygładza włosy, wzmacnia strukturę kosmyków, dodaje blasku i sprężystości – idealna dla osób z cienkimi, osłabionymi, matowymi kosmykami.
Składniki:
1/2 kostki drożdży piekarskich,
5 łyżek mleka,
5 łyżek oliwy z oliwek.
Maseczka z miodu, kefiru i drożdży na włosy
Dogłębnie odżywia i regeneruje włosy, dodaje im blasku, łagodzi podrażnienia skóry głowy – najlepsza dla osób z łamliwymi, zniszczonymi, suchymi włosami z tendencją do rozdwajania końcówek oraz w przypadku suchej, wrażliwej skóry głowy.
Składniki:
1/2 kostki drożdży piekarskich,
2 łyżki miodu naturalnego,
4 łyżki kefiru lub jogurtu naturalnego.
Maseczka drożdży i jajka na włosy
Maseczka, która skutecznie pomaga na zniszczone, suche włosy. Dogłębnie odżywia kosmyki oraz cebulki włosów, dzięki czemu stają się one mocniejsze i zdrowsze.
Składniki:
1/2 kostki drożdży piekarskich,
1 jajko,
3 łyżki oliwy z oliwek.
Maseczka na włosy z drożdży i oleju rycynowego
Olejek rycynowy to substancja, która przyspiesza porost włosów, zapobiega wypadaniu i łamaniu się kosmyków. Poprawia także elastyczność włosów i oczyszcza skórę głowy. Bardzo dobrze nadaje się jako składnik maseczki z drożdży na włosy.
Składniki:
1/2 kostki drożdży piekarskich,
2 łyżeczki olejku rycynowego,
2 łyżeczki żelu aloesowego.