Maść cynkowa – na co stosować? Właściwości maści cynkowej

Maść cynkowa – na co stosować? Właściwości maści cynkowej

Niedroga, łatwo dostępna, z prostym składem, a przy tym niezwykle skuteczna maść cynkowa posiada szerokie zastosowanie w przypadku różnorodnych problemów skórnych. Głównym składnikiem maści cynkowej jest tlenek cynku, który posiada właściwości wysuszające, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające oraz ochronne. Zastosowanie maści to zatem przede wszystkim leczenie trądziku, otarcia naskórka oraz odparzenia u niemowląt. Sprawdź, jakie są właściwości maści cynkowej i w jaki sposób ją stosować.

Maść cynkowa – co to takiego?

Maść cynkowa jest bezpiecznym i naturalnym środkiem leczniczym przeznaczonym do stosowania zewnętrznego na zmienione chorobowo obszary skóry, który posiada bardzo prosty skład. Jej najważniejszym składnikiem jest substancja aktywna, jaką jest tlenek cynku. Tlenek cynku posiada działanie wysuszające, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające oraz ochronne. Oprócz tlenku cynku inne składniki maści to substancje pomocnicze, takie jak wazelina hydrofilowa, dzięki której maść posiada odpowiednią konsystencję.

Czym charakteryzuje się maść cynkowa? Produkt ten posiada biały kolor, gęstą konsystencję, nie rozpuszcza się w wodzie i trudno się wchłania. Wykazuje ona szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry. Sam tlenek cynku jest z kolei stosowany w różnych innych produktach pielęgnacyjnych np. pudrach, kremach czy zasypkach, a w większym stężeniu można go spotkać w postaci pasty cynkowej (która jednak nie jest tym samym, co maść cynkowa – posiada dużo większą ilość tlenku cynku i znacznie trudniej jest ją rozsmarować).

Jakie właściwości ma maść cynkowa?

Maść cynkowa to produkt, którego głównym składnikiem jest tlenek cynku. To substancja bezpieczna, naturalna i nie stwarzająca ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Wykazuje ona działanie:

 • antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne,
 • matujące i kryjące,
 • ochronne,
 • ściągające, wysuszające i przeciwświądowe,
 • blokujące działanie promieni UV.

Jakie zastosowanie ma maść cynkowa? Na co można jej używać? Ze względu na właściwości maść cynkowa może być stosowana przede wszystkim:

 • do leczenia trądziku, zarówno młodzieńczego, jak i dorosłego – produkt pomaga znacząco zmniejszyć widoczność niedoskonałości – wystarczy nałożyć niewielką ilość maści punktowo na zmiany skórne;
 • na odparzenia i otarcia oraz niewielkie rany – maść cynkowa jest pomocna np. w przypadku pieluszkowego odparzenia skóry u niemowląt – działa łagodząco na otarcia naskórka, redukuje podrażnienia;
 • na opryszczkę – z połączeniu z kwasem salicylowym wysusza zmianę skórną i redukuje uczucie swędzenia.

Maść cynkowa jest bezpieczna do stosowania zarówno przez osoby dorosłe, jak i nastolatki oraz przez dzieci, w tym także niemowlęta. Ze względu na silne właściwości wysuszające pomaga zmniejszyć stany zapalne skóry, wypryski, otarcia naskórka, owrzodzenia oraz zmniejszyć wysięk wokół nich.

Jak stosować maść cynkową?

Maść cynkową należy stosować wspomagająco w łagodnych stanach zapalnych skóry oraz na odparzenia i otarcia, a także pomocniczo w leczeniu trądziku. Bardzo ważne jest, aby produkt używać zgodnie z zaleceniem producenta i z umiarem, gdyż zbyt duża ilość maści nałożona na skórę może doprowadzić do jej podrażnienia i przesuszenia.

W jaki sposób aplikować maść cynkową? Oto kilka wskazówek:

 1. Przed zastosowaniem maści dokładnie oczyść skórę, zmywając z niej makijaż, a także starannie umyj ręce.
 2. Produkt nakładaj punktowo na zmiany skórne, omijając jednocześnie otwarte rany.
 3. Nie stosuj zbyt dużej ilości produktu.
 4. Nie aplikuj maści na większą powierzchnię skóry ani na skórę pod oczami.
 5. Maść stosuj maksymalnie dwa razy dziennie.
 6. Po kilku godzinach od aplikacji maści można zmyć ją ze skóry za pomocą wody (np. aby nie pobrudzić pościeli lub rano przed wykonaniem makijażu).
 7. Po zakończeniu kuracji maścią cynkową warto zastosować krem nawilżający, ponieważ tlenek cynku działa wysuszająco.

Do stosowania produktu mogą istnieć również wskazania medyczne. Jeśli przepisany zostanie lek maść cynkowa przez lekarza, należy stosować się do jego zaleceń w trakcie używania specyfiku.

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Choć maść cynkowa jest uznawana za bezpieczny produkt, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Należy pamiętać, aby nie stosować maści cynkowej na uszkodzoną skórę ani w ostrych stanach zapalnych skóry. Do przeciwwskazań zalicza się bowiem bardzo zaawansowane zmiany skórne i stany zapalne skóry oraz otwarte rany, a także ciąża i karmienie piersią, nadwrażliwość lub uczulenie na tlenek cynku lub inne substancje pomocnicze wchodzące w skład maści.

Nie ma przeciwskazań do stosowania maści cynkowej u niemowląt, jednakże należy zwrócić uwagę na skład produktu. Nie powinien on bowiem zawierać kwasu salicylowego, który jest dopuszczalny do aplikowania na skórę dzieci po ukończeniu drugiego roku życia.

05 września 2023