Włosy w kolorze blondu mogą sprawiać spore problemy w pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy kolor jest naturalny, czy powstał poprzez rozjaśnianie włosów, kosmyki mogą być cienkie, łamliwe, kruche, puszące się lub wręcz przeciwnie – pozbawione objętości. Część posiadaczek włosów blond narzeka również na brak ich blasku i sprężystości, a także rozdwajanie końcówek. W przypadku włosów farbowanych częstym problemem jest to, że po pewnym czasie od wizyty w salonie fryzjerskich nabierają one żółtego odcienia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów blond, a czego warto unikać!
Spis treści
Czym charakteryzują się włosy blond?
Naturalne włosy blond wyróżnia przede wszystkim to, że są one zazwyczaj delikatniejsze i cieńsze niż włosy o ciemnej barwie. Fryzura naturalnych blondynek ma często mniejszą objętość, a włosy mogą być oklapnięte i nie odbijać się u nasady. Blond kosmyki są również łatwo podatne na urazy mechaniczne i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w wyniku czego mogą się plątać, elektryzować, łamać, rozdwajać, przesuszać czy puszyć.
Podobne problemy dotyczą osób, które posiadają włosy rozjaśniane. Regularna koloryzacja, która jest silnym zabiegiem chemicznym, przyczynia się do osłabienia struktury włosów, a w konsekwencji ich przesuszenia, łamliwości, rozdwajania końcówek czy puszenia. Zniszczone i osłabione koloryzacją włosy blond przestają dobrze wyglądać, dlatego warto wdrożyć ich odpowiednią pielęgnację.
Pielęgnacja blond włosów – podstawowe zasady
Pielęgnacja włosów blond, niezależnie od tego, czy jest to blond naturalny czy powstał w wyniku koloryzacji, powinna opierać się o kilka podstawowych zasad. Zarówno naturalne jak i rozjaśniane włosy blond są bowiem znacznie cieńsze, delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego aby uniknąć problemów takich jak puszenie, elektryzowanie, łamliwość i rozdwajanie końcówek czy brak objętości lub blasku nie można ograniczyć się do stosowania wyłącznie pierwszego lepszego szamponu i odżywki. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek o to, jak dbać o blond włosy!
Delikatne mycie
Mycie włosów to obowiązkowy element każdej pielęgnacji. Blond włosy wymagają odpowiedniego traktowania ich w tym zakresie. Przede wszystkim warto postawić na:
- mycie włosów letnią wodą – zbyt gorąca temperatura wody przyczynia się do rozszerzenia łusek włosów, a tym samym ich puszenia i niezdrowego wyglądu, a także większego narażenia na uszkodzenia,
- aplikowanie szamponu na dłoń, delikatne rozcieńczenie z wodą i dopiero wtedy nakładanie go na skórę głowy – szampon nie powinien być nanoszony bezpośrednio z butelki na skórę głowy i włosy, gdyż niepotrzebnie ją to obciąża,
- delikatne odsączenie włosów z wody poprzez dociskanie ręcznika do włosów i skóry głowy – nie należy pocierać włosów ręcznikiem, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia,
- wybór odpowiedniego szamponu do włosów – najlepiej, aby w jego składzie znajdowały się delikatne substancje oczyszczające, dzięki czemu nie spowoduje on podrażnienia naturalnej bariery ochronnej skóry głowy i naruszenia struktury włosów.
Nawilżanie jasnych włosów
Aby zadbać o dobrą kondycję włosów blond bardzo ważnym elementem jest ich nawilżanie. W tym celu zastosować można odżywki lub odżywcze maski pełne cennych składników zapewniających włosom dobrą formę i zdrowy wygląd. Po odżywki lub maski powinno się sięgać po każdym myciu włosów! Dbając o blond włosy warto również zwrócić uwagę na to, aby zadbać o równowagę PEH, czyli stosować zarówno odżywki zawierające emolienty, jak i te zawierające proteiny oraz humektanty. Do włosów blond najlepiej sprawdzą się lekkie formuły, które nie będą obciążać włosów i pozbawiać ich objętości.
Wśród odżywek do włosów znaleźć można również specjalne produkty przeznaczone dla blondynek, które nie tylko pielęgnują kosmyki, lecz również niwelują żółty odcień włosów. To idealne rozwiązanie w przypadku włosów farbowanych, ponieważ zastosowanie tego rodzaju produktów pozwala dłużej utrzymać piękną, chłodną barwę włosów.
Olejowanie blond włosów
Olejowanie włosów to rytuał, który powinien być wdrożony w pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Pozwala on na odżywienie, regenerację i wzmocnienie włosów, a także ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Regularne olejowanie sprawia, że włosy stają się nawilżone, miękkie, gładkie, sprężyste i błyszczące, a problem puszenia i rozdwajania końcówek przechodzi do przeszłości.
Włosy blond polubią się z olejami dedykowanymi włosom wysokoporowatym. Zaliczane są do nich m.in. olej lniany, olej z pestek moreli, olej z czarnuszki, olej z pestek śliwki czy olej z kiełków pszenicy.
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych włosy blond należy odpowiednio zabezpieczać. Istotne jest ich regularne olejowanie, jak również używanie specjalnych produktów do ochrony końcówek włosów. W drogeriach i sklepach internetowych nabyć można olejki lub sera, które zabezpieczają końcówki włosów. Do pielęgnacji warto wdrożyć także kosmetyki termoochronne, które pozwalają uniknąć uszkodzeń w wyniku działania wysokich temperatur podczas stylizacji włosów suszarką, lokówką czy prostownicą. Dobrze jest również nosić nakrycie głowy – zimą czapkę z naturalnych włókien, a latem chroniący przed promieniowaniem słonecznym kapelusz. Dobrą praktyką jest także stosowanie kosmetyków z filtrem UV np. w postaci mgiełki na włosy.
Suszenie, czesanie oraz stylizacja
W pielęgnacji włosów blond bardzo ważne jest ich umiejętne czesanie oraz stylizacja. Do czesania warto wybrać szczotkę z naturalnym włosiem lub delikatną szczotką, która nie powoduje ich uszkodzenia. Unikać należy szczotek i grzebieni z ostrymi kolcami, które nie rozczesują, a szarpią włosy.
Włosy powinno się suszyć chłodnym nawiewem, najlepiej suszarką z funkcją jonizacji. Suszarkę należy trzymać w odległości 20-30 cm od włosów. Jasne włosy są podatne na uszkodzenia i łamania w wyniku działania wysokich temperatur, dlatego dobrym rozwiązaniem jest unikanie używania prostownicy. Każdorazowo przed stylizacją włosów warto pamiętać także o aplikowaniu produktów termoochronnych.
Stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów blond
O włosy blond należy dbać stosując odpowiednie kosmetyki. Wielu producentów oferuje produkty dedykowane jasnym włosom, które nie tylko doskonale je pielęgnują, lecz również zapewniają im chłodny odcień. Aby zachować piękny kolor włosów, a jednocześnie zadbać o ich dobrą kondycję, dobrze jest włączyć do rytuałów pielęgnacyjnych kosmetyki takie jak:
- Szampon do włosów blond – w jego składzie powinny znaleźć się delikatne substancje myjące, które nie zaburzają równowagi skóry głowy, a jednocześnie skutecznie ją oczyszczają.
- Odżywka do włosów blond – przeznaczone do włosów blond odżywki zawierają często substancje, które nie tylko dogłębnie regenerują włosy, lecz również ochładzają kolor i eliminują żółte refleksy. Warto pamiętać o jej stosowaniu przy jednoczesnym utrzymaniu równowagi PEH.
- Płukanka i toner do włosów blond – dodatkowe produkty, które pozwalają zachować chłodny odcień blondu.
Czego unikać w pielęgnacji blond włosów?
Pielęgnacja włosów blond wymaga ich specjalnego traktowania, jednak w zamian otrzymuje się piękne, zdrowe, lśniące kosmyki. Jeśli chcesz prawidłowo dbać o blond włosy, postaraj się unikać:
- Ciasnych gumek z metalowymi elementami, które mogą uszkadzać włosy – postaw na miękkie, delikatne, najlepiej jedwabne gumki do włosów;
- Zbyt zimnej i zbyt gorącej wody na włosy – najlepiej, aby woda miała letnią temperaturę;
- Ostrych szczotek i grzebieni szarpiących włosy – postaw na delikatne szczotki z naturalnym włosiem;
- Zbyt częstej stylizacji włosów na gorąco – używanie prostownicy, kręcenie lokówką czy suszenie gorącym nawiewem przyczynia się do uszkodzeń włosów, dlatego lepiej stosować chłodny nawiew, zaś do kręcenia włosów – jedwabny wałek. Jeśli musisz zastosować wysoką temperaturę na włosy, pamiętaj o nałożeniu kosmetyku o działaniu termoochronnym;
- Kosmetyków obciążających włosy np. lakierów czy pianek do włosów;
- Szamponów zawierających sztuczne, szkodliwe dla włosów i podrażniających skórę głowy substancje. Przed zakupem zapoznaj się z ich składem (przeczytaj również: Skład INCI – jak czytać i analizować skład kosmetyku?).