Hydrolat to niezastąpiony produkt w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Istnieje wiele odmian hydrolatów, a jednym z najczęściej wybieranych jest hydrolat oczarowy, powstający w efekcie destylacji liści oczaru wirginijskiego. Dlaczego warto stosować hydrolat z oczaru? W jaki sposób działa na skórę? I do jakiej cery jest przeznaczony? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania!
Spis treści
Co to jest hydrolat oczarowy?
Hydrolat oczarowy otrzymywany jest z liści lub kwiatów oczaru wirginijskiego w wyniku destylacji parą wodną. Oczar wirginijski to niewielkie, krzewiaste drzewko, które w naturalnych warunkach rośnie na terenie Ameryki Północnej. Roślina ta od wieków stosowana była w celach leczniczych ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Nazywana “złotem Indian” przyspieszała gojenie ran oraz działała łagodząco na dolegliwości bólowe. Z czasem odkryto również doskonałe działanie oczaru na skórę i włosy. Obecnie uprawa oczaru wirginijskiego ma miejsce w wielu różnych krajach świata np. we Francji.
Hydrolat oczarowy – działanie
Hydrolat oczarowy to produkt, który doskonale oczyszcza skórę, tonizuje ją i przywraca jej prawidłowy poziom pH. Jest to kosmetyk, który działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie i ściągająco.
Hydrolat oczarowy, ze względu na swoje dobroczynne właściwości, sprawdzi się w codziennej pielęgnacji niemal każdego rodzaju cery. Polubią go zarówno osoby posiadające cerę mieszaną, tłustą, trądzikową, jak i skórę wrażliwą, podrażnioną, skłonną do alergii. Można go także stosować na włosy i skórę głowy.
Hydrolat z oczaru reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając produkcję sebum, co ma szczególne znaczenie w przypadku skóry tłustej. W pielęgnacji cery tłustej niezwykle ważne jest wykorzystanie takich kosmetyków, które regulują wydzielanie sebum, a tak właśnie działa hydrolat oczarowy. Jest to także produkt rekomendowany do pielęgnacji cery trądzikowej oraz cery mieszanej, ponieważ oczyszcza i ściąga pory, a także pomaga w walce z stanami zapalnymi skóry i zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
Kosmetyk może być również stosowany w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do alergii – nie podrażnia skóry, a na zmiany skórne działa kojąco i łagodząco. Hydrolat oczarowy redukuje również zaczerwienienia skórne i zwęża naczynia krwionośne, dlatego może być stosowany również przez posiadaczki cery naczynkowej. Co więcej, jest to produkt o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które jest niezastąpione w pielęgnacji cery dojrzałej. Odmładza skórę, spowalnia procesy starzenia się i rozświetla.
Hydrolat oczarowy można również stosować jako produkt to łagodzenia objawów chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy egzema. Przyspiesza on regenerację skóry, gojenie się ran, zmniejsza opuchliznę i obrzęki, a także sińce pod oczami. Ze względu na silne właściwości kojące i łagodzące, hydrolat oczarowy można również stosować niczym kompres na skórę podrażnioną w wyniku działania promieniowania UV.
Stosowanie hydrolatu oczarowego sprawia, że skóra jest doskonale odświeżona, a także przywrócone zostaje jej prawidłowe pH. Cera zyskuje zdrowy, promienny wygląd, jest ukojona i wyraźnie rozświetlona. To doskonały, naturalny kosmetyk, który powinien znaleźć się w każdej łazience!
Hydrolat oczarowy – do twarzy, ciała i włosów
Hydrolat oczarowy może być stosowany zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów.
Hydrolat oczarowy do twarzy:
- skutecznie tonizuje skórę, przywraca jej prawidłowe pH,
- oczyszcza skórę, zmniejsza wydzielanie sebum, ściąga rozszerzone pory,
- działa na skórę antyoksydacyjnie, odmładzając ją i dodając jej blasku,
- redukuje zaczerwienienie, koi i łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne, przyspiesza gojenie ran,
- wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych,
- jest idealny do pielęgnacji cery dojrzałej, trądzikowej, tłustej, mieszanej, wrażliwej i naczynkowej.
Hydrolat oczarowy na włosy:
- oczyszcza skórę głowy, zmniejsza wydzielanie łoju, a tym samym spowalnia przetłuszczanie się włosów,
- posiada działanie przeciwłupieżowe, dlatego idealnie sprawdza się jako wcierka przeciwłupieżowa do włosów.
Hydrolat oczarowy na ciało:
- działa łagodząco i kojąco na skórę podrażnioną po opalaniu,
- łagodzi stany zapalne, zmniejsza objawy alergii skórnej, łuszczycy, egzemy oraz reakcje skórne pojawiające się po ugryzieniach owadów.
Jak stosować hydrolat oczarowy?
Hydrolat oczarowy stosować można stosować na wiele sposobów:
- Jako tonik lub mgiełkę odświeżającą – przywraca skórze odpowiednie pH i zapewnia uczucie świeżości. Hydrolat należy stosować na oczyszczoną za pomocą pianki lub żelu do twarzy skórę, jednak przed nałożeniem olejku lub kremu. Zapewnia również przyjemne odświeżenie w ciągu dnia, co jest szczególnie przyjemne w letnie, upalne dni.
- Hydrolat służyć może do rozrabiania maseczek oczyszczających np. z glinkami. To również doskonały składnik fazy wodnej w samodzielnej produkcji kremów, balsamów, szamponów i odżywek do włosów.
- Hydrolat oczarowy sprawdzi się również w roli wcierki do skóry głowy. Wykonując masaż skóry głowy pobudzimy mikrokrążenie i przyczynimy się do wzmocnienia cebulek włosów. Są one mocniejsze, a włosy zdrowsze. Hydrolat oczarowy można również rozpylić na całą długość włosów.
- Hydrolat oczarowy stosować można jako kompres na opuchnięte oczy – płatki kosmetyczne należy nasączyć hydrolatem, a następnie położyć na oczy i trzymać przez kilka minut. Kompres z hydrolatu oczarowego można również stosować na opuchnięte i zmęczone nogi.
- Łagodzące i kojące działanie produktu sprawia, że można go zastosować bezpośrednio na skórę podrażnioną skórę. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne powstałe np. w wyniku działania słońca, po depilacji czy ukąszeniu owada. Hydrolat można stosować w w formie okładu.
- Można go dodać do ulubionego kremu pod oczy, kremu do twarzy lub maseczki – dodatek hydrolatu powinny rozważyć wszystkie osoby z cerą trądzikową, tłustą, mieszaną, podrażnioną, z rozszerzonymi porami.
- Hydrolat można stosować również po goleniu – koi powstałe podrażnienia, przywracając skórze zdrowy wygląd.
Jak widać hydrolat oczarowy to produkt niemal idealny. Choć wiele osób narzeka na jego zapach, z czasem da się przyzwyczaić do mocno leśno-ziołowego aromatu. W zamian otrzymuje się doskonały kosmetyk o wszechstronnym zastosowaniu.